NADANÍ MĚLI VŠECH 5P

0

Vzdělávací centrum Turnov, o. p. s., nabízelo v letošním roce nadaným žákům a studentům zajímavý projekt 5P – Pět portfolií, ve kterém mohli nahlédnout pod pokličku svého budoucího studia a povolání. Mohli si vyzkoušet, jaké možnosti každý obor nabízí.

Zájemci o architekturu pracovali v Portfoliu budoucího architekta a vyzkoušeli si pod vedením odborníka navrhnout a realizovat designový objekt, který bude zdobit chodbu turnovského gymnázia. Budoucí medici poznávali lidské tělo a zkusili si svou první pitvu. V Portfoliu pro přírodovědce se žáci seznámili s odbornou laboratoří v iQLandii, kde prováděli různé chemické a biologické experimenty. Skupina techniků navštěvovala v rámci svého portfolia středisko Toptec, pracoviště AV ČR, a poznávala zblízka optiku a nejnovější technologie. Nezapomněli jsme ani na všestranně nadané žáky, kteří si ještě své povolání nevybrali, a těm jsme nabídli Portfolio pro nerozhodnuté, ve kterém se seznámili hned s několika perspektivními technickými obory.

A co se žákům líbilo nejvíce? V diskusi se studenty se ukázalo, že v každém portfoliu bylo něco opravdu „top“. Někoho zaujaly histologické preparáty, jiní byli nadšeni pitvou srdce nebo separací DNA. Technici mluvili nadšeně o úžasných optických přístrojích a výrobě spektrometru a hologramu. Přírodovědci pracovali s různými preparáty, mikroskopovali a poznávali, čím se zabývá mikrobiologie v praxi. Všichni se shodli na tom, že je návštěva odborných workshopů posunula zase o kousek výš v oboru, který by chtěli v budoucnu studovat. Oceňovali možnost poznat moderní laboratoře i technologie a pracovat s novými přístroji, které ve škole nenajdou. Někteří si také poprvé ujasnili, co všechno obnáší třeba povolání architekta nebo vědce.

Naše poděkování patří všem, kteří se na projektu podíleli a zprostředkovali žákům a studentům vhled do jejich možné budoucí profese. Projekt 5P – Pět portfolií byl ze70 % hrazen z dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků a studentů základních a středních škol. Ze 30 % se na financování podílelo Vzdělávací centrum Turnov, které se již pátým rokem věnuje nadaným žákům a pořádá pro ně jednou měsíčně odborné workshopy. Všichni zájemci o robotiku, matematiku, fyziku, historii i jazyky se mohou u nás průběžně hlásit. Přijďte se k nám dozvědět víc. Více najdete na www.vctu.cz/t-centrum.
Jaroslava Dudková, Vzdělávací centrum Turnov

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.