NADANÍ MĚLI VŠECH 5P

0

Vzdělávací centrum Turnov, o. p. s., nabízelo v letošním roce nadaným žákům a studentům zajímavý projekt 5P – Pět portfolií, ve kterém mohli nahlédnout pod pokličku svého budoucího studia a povolání. Mohli si vyzkoušet, jaké možnosti každý obor nabízí.

Zájemci o architekturu pracovali v Portfoliu budoucího architekta a vyzkoušeli si pod vedením odborníka navrhnout a realizovat designový objekt, který bude zdobit chodbu turnovského gymnázia. Budoucí medici poznávali lidské tělo a zkusili si svou první pitvu. V Portfoliu pro přírodovědce se žáci seznámili s odbornou laboratoří v iQLandii, kde prováděli různé chemické a biologické experimenty. Skupina techniků navštěvovala v rámci svého portfolia středisko Toptec, pracoviště AV ČR, a poznávala zblízka optiku a nejnovější technologie. Nezapomněli jsme ani na všestranně nadané žáky, kteří si ještě své povolání nevybrali, a těm jsme nabídli Portfolio pro nerozhodnuté, ve kterém se seznámili hned s několika perspektivními technickými obory.

A co se žákům líbilo nejvíce? V diskusi se studenty se ukázalo, že v každém portfoliu bylo něco opravdu „top“. Někoho zaujaly histologické preparáty, jiní byli nadšeni pitvou srdce nebo separací DNA. Technici mluvili nadšeně o úžasných optických přístrojích a výrobě spektrometru a hologramu. Přírodovědci pracovali s různými preparáty, mikroskopovali a poznávali, čím se zabývá mikrobiologie v praxi. Všichni se shodli na tom, že je návštěva odborných workshopů posunula zase o kousek výš v oboru, který by chtěli v budoucnu studovat. Oceňovali možnost poznat moderní laboratoře i technologie a pracovat s novými přístroji, které ve škole nenajdou. Někteří si také poprvé ujasnili, co všechno obnáší třeba povolání architekta nebo vědce.

Naše poděkování patří všem, kteří se na projektu podíleli a zprostředkovali žákům a studentům vhled do jejich možné budoucí profese. Projekt 5P – Pět portfolií byl ze70 % hrazen z dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků a studentů základních a středních škol. Ze 30 % se na financování podílelo Vzdělávací centrum Turnov, které se již pátým rokem věnuje nadaným žákům a pořádá pro ně jednou měsíčně odborné workshopy. Všichni zájemci o robotiku, matematiku, fyziku, historii i jazyky se mohou u nás průběžně hlásit. Přijďte se k nám dozvědět víc. Více najdete na www.vctu.cz/t-centrum.
Jaroslava Dudková, Vzdělávací centrum Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.