DVĚ FIRMY Z TURNOVSKA VÝZNAMNĚ OŽIVUJÍ OBLAST RALSKA

0

Poměrně pohnutou historii má region dnešního Ralska. Před staletími ho na popud českých panovníků osídlili Němci, aby do zdejší krajiny přinesli žádoucí oživení. Ze známých důvodů odsud byli vysídleni po druhé světové válce. Oblast částečně osídlilo české obyvatelstvo z vnitrozemí, objevila se tady, jako na dalších místech v pohraniční, ale i spousta tzv. zlatokopů, kteří opuštěné objekty vykrádali a devastovali. Než se region stačil nadechnout, obsadila ho česká armáda, některé vesnice se staly výcvikovou zónou a devastace bohužel dál pokračovala. Poslední ránu Ralsku zasadila okupační Rudá armáda. Říká se, že tady bylo až dvacet tisíc sovětských vojáků. Ti odešli v roce 1991 a zbyla po nich rozvrácená krajina s množstvím nevyužitelných objektů a vážných ekologických problémů.

Jen velmi pozvolna a velmi složitě se tento region v posledních dvou desetiletích probouzí. Stále chybí infrastruktura, příjezdové komunikace stále nejsou v nejlepším stavu. Přitom samotnému Ralsku byl navrácen statut města a co do rozlohy je se svými 171 kilometry čtverečními po Praze, Brně a Ostravě čtvrtým největším městem v Česku! Žije zde ale jen něco málo přes dva tisíce lidí.

Neblahou historii přicházejí zlomit dvě firmy z Turnovska. Po dlouhých letech jsou nové desítky pracovních míst kýženým a dlouho očekávaným impulzem pro celý zdejší zapomenutý region, který je ale trochu paradoxně z Turnovska autem dostupný do dvaceti minut. A po opravě příjezdové silnice by to mohlo být ještě o něco rychlejší.

n201412091118_zap_410_2014_ralsko

n201412091119_zap_411_2014_ralsko

n201412091119_zap_412_2014_ralsko

„Opravdu přicházíme region pozvednout, dlouho jsme váhali, kde nový výrobní závod postavíme. Domovskou oblast Turnovska do jisté míry považujeme za vyčerpanou. Je tady poměrně dostatek pracovních příležitostí, lidé mají na výběr, problémy jsou s volnými pozemky i s elektrickým příkonem,“ vypočítává důvody zásadního rozhodnutí jednatel společnosti KV Final Oldřich Vlček. Firma sídlí v areálu v Doubí u Turnova, v Ralsku – Kuřívodech má nyní k dispozici 11 hektarů na ideálním rovinatém pozemku, na kterém do léta příštího roku postaví první výrobní halu se zázemím pro prvních 100 pracovníků. Do budoucna by jich v závodě v Ralsku mohlo pracovat 300!

Historie firmy KV Final sahá do počátku 90. let minulého století do Krátké ulice v Turnově, kdy pánové Vlček a Kozák koupili první stroj, na kterém se střídali v ranní a odpolední směně. Do roka měli 15 zaměstnanců, nový závod v Doubí funguje od roku 1999. V současnosti firma zaměstnává přes 350 lidí. Firma se specializuje na výrobu kovových dílů pro automobilový průmysl. Součástky do tlumičů, nerezové koncovky výfuků a dalších zhruba 150 různých dílů do automobilů vyváží převážně do zahraničí. Má  vlastní vývoj i konstrukční oddělení.

Je až s podivem, jak podobnou historii má druhá firma z Turnovska, která výstavbu nového výrobního areálu v bývalém vojenském prostoru v Kuřívodech realizuje. Je to společnost TopDesign Stavby z Vlastibořic. Vznikla v roce 1997 jako malá rodinná firma otce se synem. „Začal jsem doma projektovat v jedné místnosti. Od počátku jsme se zaměřili na projektování rodinných domů a občanských staveb a tvorbu drobného užitného designu. Následovala realizace strojních zemních prací a stavební výroba. Postupně jsme činnost rozšiřovali, takže dnes stavíme, projektujeme a zajišťujeme veškerý servis kolem staveb a rozšiřujeme i další činnosti, jako jsou vlastní dřevovýroba s vývojem a výrobou dřevěných podlahových krytin, dřevěných obkladů, špalíkové dlažby a dalšího sortimentu,“ přibližuje jednatel Martin Beksa. Firma dnes sídlí v novém, moderním areálu ve Vlastibořicích, který vznikl náročnou přestavbou bývalých hospodářských zemědělských objektů. V současnosti jde o jednu
z největších dynamicky se rozvíjejících stavebních a projekčních firem v Libereckém kraji. „Na významné zakázky máme v poslední době poměrně štěstí, nicméně stavba výrobního areálu firmy KV Final v Kuřívodech je pro nás objemem zatím největší. Jsme velmi rádi, že jsme uspěli ve výběrovém řízení a naše nabídka byla vyhodnocena jako nejlepší. Její realizace nás opět posune o stupínek výš. Práce na stavbě již naplno probíhají, hotovo má být už na konci června, tak všichni doufáme, že zima bude ke stavebníkům stejně přívětivá jako ta loňská,“ hodnotí Beksa.

201412091119_zap_413_2014_ralsko

Kromě jednatelů obou firem se na slavnostním zahájení, které na místě proběhlo na konci listopadu, sešli hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starosta města Miroslav Králík a Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a další hosté.

Podle starosty města Miroslava Králíka má Ralsko pro investory připravenou průmyslovou zónu o rozloze zhruba 75 hektarů. Přes třicet procent prostoru je již zaplněno. „Investice firmy KV Final je zatím největší, a my doufáme, že regionu významně pomůže. V současné době je v obci nezaměstnanost 10,3 procenta. Hodně lidí dojíždí za prací hlavně do Mladé Boleslavi. Nové pracovní příležitosti přímo v Ralsku k nám doufejme přilákají i nové obyvatele. Proto chystáme výstavbu školy a připravuje se i další rekonstrukce bytů po sovětské armádě,“ shrnul starosta.

201412091119_zap_414_2014_ralsko

Velkým problémem Ralska je kromě infrastruktury také stav příjezdových komunikací. Hejtman Martin Půta na místě přislíbil jejich opravu. „Oceňuji, že zde česká regionální firma staví výrobní halu, to je výjimečné a velmi pozitivní,“ řekl hejtman Martin Půta při příležitostí zahájení výstavby. „Na silnici druhé třídy z Mimoně na hranici kraje vypisujeme soutěž na projektanta. Rádi bychom měli dokumentaci do konce roku 2015 připravenou tak, aby se o rok později začala silnice opravovat,“ dodal hejtman. Na rekonstrukci bude kraj žádat dotace z regionálních programů Evropské unie.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.