MALÁ SKÁLA „ŠLA DO ŠKOLY“

0

„Dny otevřených dveří ve škole bývaly, ale konaly se ve všedních dnech a určeny byly spíše budoucím prvňáčkům, nebo šesťákům s rodiči. V sobotu je to tady poprvé,“ přibližuje ředitel Základní školy v Malé Skále Lukáš Kočvara. Jak doplnil, cílem dne otevřených dveří, který se konal první dubnovou sobotu, bylo, aby se do školy přišli podívat i místní, kteří tady nemají děti či vnuky. Maloskalští vnímají svoji školu pozitivně, naprostá většina rodáků se řadí mezi absolventy. Z pohledu dřívější i nedávné historie je příjemné, že se školu nejen podařilo zachovat, ale udržet ji i v podobě plnohodnotné devítiletky.

„Já sám tady učím osm let, předtím jsem působil ve škole v Pelechově, v turnovské šperkárně a železnobrodské sklářské škole. Učím chemii a informatiku. Školu vedu poslední dva roky,“ říká ředitel školy, který dojíždí ze sousedního Železného Brodu. Jeho vizí je kromě udržení školy také vylepšení technického vybavení. Škola může být pro svoji venkovskou atmosféru atraktivní i pro děti ze širšího okolí. Jedná se o školu se standardní výukou s rozšířenými hodinami tělocviku a angličtiny. Počty žáků ve třídách jsou nižší než v okolních městech, což může některým dětem vyhovovat. Z doplňkových kroužků zde nabízejí tenis, atletiku, volejbal, funguje tu také automodelářský kroužek, kroužky výtvarný, hudební či čtenářský, v Malé Skále nepřekvapí, že ve škole je i horolezecký kroužek.
Žáci školy jsou úspěšní v příjímacích zkouškách na střední školy. Aktuálně zde přijali devět dětí z válečné Ukrajiny, ještě několik jich škola podle ředitele může přijmout. Kapacita ZŠ je 180 žáků, aktuálně sem chodí 178 žáků.

„Základní a mateřská škola Malá Skála jsou naší jedinou příspěvkovou organizací, charakterizoval bych to tak, že místní si školu považují a hýčkají,“ říká starosta obce Michal Rezler, který je sám zdejším absolventem.
Před čtyřmi lety se ve škole povedlo zrekonstruovat podkroví, z nevyužívané půdy vznikly moderní učebny. „Na přestavbu jsme získali pětimilionovou dotaci, stejnou částku obec věnovala ze svého rozpočtu, a ještě jsme přidali milion korun na vnitřní vybavení. Jsou tady třeba k dispozici hvězdářské dalekohledy, interaktivní tabule nebo nové počítače. Pokračujeme půdní vestavbou v sousední mateřské škole, vybavili jsme prostory pro zubní ordinaci, vznikly zde nové byty,“ shrnuje starosta. Celkem do školství a úpravy objektů obec investovala zhruba 20 milionů korun. Navíc ročně ze svého 24milionového rozpočtu na úhradu neinvestičních nákladů na provoz obou škol přispívá částkou 1,9 mil. Kč.
Jak potvrzuje zájem o sobotní den otevřených dveří, na který přišlo mnoho místních lidí, kteří školu v minulosti navštěvovali, či rodiče s dětmi, které sem chodí, nebo budou chodit, jsou to účelně investované peníze.

Kroužek horolezectví…

…výtvarný kroužek

…a za tajemstvím chemie

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.