KDYŽ SE PRÁZDNINY PŘEHOUPNOU DO ZÁŘÍ ANEB NABÍDKA AKCÍ NA TURNOVSKU

0

(nabídka je průběžně doplňována)Máme tu závěr letní, prázdninové nabídky. Letošní léto atmosféru Českého ráje dotvářeli kromě institucí k tomu určených zejména „soukromníci“, občanská sdružení, správy hradů, zámků a další. Nebýt jich, nebyla by nabídka Šťastné země, Folkové noci v Dolánkách, megafestivalu v Malé Skále, jízdy parního vlaku, unikátní zvonkohra či prohlídky zámeckých komnat a kostelů v dobových kostýmech… Co lze doporučit v následujících dnech? Na Sychrově se konají krajské dožínky, pro sportovce je tu železný muž a žena Českého ráje, jedou se závody na kolečkových bruslích v turnovské Palachově ulici, pod Hlavaticí se probudí podzimní skřítci.

Čtvrtek 28. srpna

* Křest nového CD turnovské skupiny PRANIC. Atrium Muzea Českého ráje, začátek v 19.30 hodin. Na co se můžete těšit? Na rockovou i komorní podobu písniček nejstarších, starých i zcela nových, na hosty a přátele, kteří za vznikem desky stojí, na tradiční losování. Vstupné: 80 Kč (při zakoupení CD poloviční).

 

Pátek 29. srpna

* Město Rovensko pod Troskami, oddíl fotbalu TJ Sokol Rovensko a taneční škola Ilma Turnov zvou na ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI. Koná se na fotbalovém hřišti od 16.00 hodin.

Program:

16.00 – zahájení, exhibice taneční skupiny ILMA

19.00 – 24.00 – k tanci a poslechu hraje oblíbená country kapela BODLÁK

Občerstvení zajištěno. Vstupné zdarma. Dobrou náladu vezměte s sebou! V případě nepřízně počasí se celá akce koná v sále radnice.

* ROCKOVÝ KONCERT na rozloučení s prázdninami je v letním kině v Turnově od 18.00 hodin. Vystoupí kapely: Outcry (Turnov), Dvacet deka duše (Liberec) a Zlatý voči (Praha). Vstup zdarma! V případě deštivého počasí se koncert přesouvá do budovy kina Bio Ráj.

 

Sobota 30. srpna

n200808131552_vakci_81_08_dozinky* Velkou dožínkovou slavnost pořádá Liberecký kraj v Sychrově. V okolí zámku se bude hrát divadlo a muzika na čtyřech scénách. Půjde o jednu z největších akcí letošního léta na Turnovsku, celodenní program na hlavní scéně uvádí herec Tomáš Krejčíř. Vystoupí YO YO Band, Ivan Mládek a Banjo Band a další. Začátek je v 9.00 hodin, dožínkový průvod s ukázkovu staročeské svatby půjde obcí ve 13.00 hodin, budou se konat různé soutěže, například v pojídání švestkových knedlíků, ve stříhání ovcí, bude zde předáváno ocenění „Výrobek roku Libereckého kraje v oboru potravinářství a zemědělství 2008“, proběhne barmanská soutěž „Višňovka CUC 2008“, budete si moci koupit regionální výrobky. Celodenní program je na zvláštních plakátech, na www.liberecky-kraj.cz

* V Chutnovce poslední prázdninovou sobotu pořádají od 13.00 hodin DĚTSKÝ DEN s množstvím soutěží pro malé i velké. Večer je tu potom taneční zábava spojená se slavnostním křtem nového CD skupiny Hitmakers. Začátek je ve 21.00 hodin.

n200808132255_vakci_82_08_ironman* Ovčie kiahne pořádají v sobotu 30. srpna 2. ročník soutěže o železného muže a železnou ženu Českého ráje – IRON MAN & IRON MAIDEN. Koná se v Kacanovech u kulturního domu. Prezentace závodníků od 13.00 hodin. Disciplíny: plavání (100 metrů), kolo (15 km), běh (1500 m). Bodované disciplíny: vypití piva, pozření teplé klobásy, zvedání sudu piva. Po skončení akce vyhlášení vítězů, předání cen a grilování. Od 20.00 hodin koncert. Hrají kapely L Ru, Wojtyla a Ovčie kiahne. Startovné 70 Kč, kontakt: Honza Bílý – 724 958 000, www.ovciekiahne.org

* Od 16.00 hodin vystoupí v turnovském letním kině MICHAL NESVADBA, známý dětem hlavně z Kouzelné školky.

* Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá v sobotu 30. srpna poslední ze série letních koncertů v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále. Od 16.30 hodin zde vystoupí sólisté opery divadla F. X. Šaldy v Liberci.

* V Saloonu v Jeteli v Ploukonicích se od 20 hodin uskuteční Divadelní večer s následným country bálem. Hrají Volupsije.

 

Sobota 30., neděle 31. srpna

n200808251059_vakci_85_08_brusle* KLUB LYŽAŘŮ TURNOV pořádá poslední prázdninový víkend IV. ročník Memoriálu Milana Kopala, jehož součástí je prestižní mezinárodní závod v in-line slalomu na kolečkových bruslích. Sportovní podnik na této úrovni je v rámci ČR organizován pouze v Brně a v Turnově. Závod opět proběhne v ulici Jana Palacha, přijede kompletní reprezentační družstvo Německa, přijedou ale také účastníci z dalších zemí, např. Lotyšska, Slovenska, Itálie, Slovinska  a samozřejmě nebude chybět ani zastoupení z České republiky, doplněné závodníky místního lyžařského klubu.

V sobotu 30. srpna od 13.00 hod. proběhnou závody v rámci podniku Mistrovství ČR (již se zahraniční účastí) a v neděli 31. srpna od 10.00 hod. závody Eurocup 2008. Po oba dny bude z důvodu bezpečnosti od 7.00 do 18.00 hodin uzavřena ulice Jana Palacha a část kruhového objezdu v Sobotecké ulici.

 

Pátek 5. září

* DEN SKŘÍTKŮ pod rozhlednou Hlavatice, v místě duchovní Brány Českého ráje. Program je připraven od 10.00 do 13.00 hodin pro mateřské školy.

 

Sobota 6. září

n200806201513_zap_314_08_brana* DEN SKŘÍTKŮ, komponovaná akce pro rodiče a prarodiče s dětmi se uskuteční v duchovní Bráně Českého ráje pod Hlavaticí v době od 13.00 do 17.00 hodin.

* Koná se v pořadí 19. sraz motocyklů čs. výroby s obsahem nad 80 kubických centimetrů, vyrobených do roku 1975. Oblíbený sraz se tentokrát uskuteční u restarurace ZRCADLOVÁ KOZA. Od 9.00 do 11.00 hodin je tu prezentace a výstava strojů, v 11.00 startuje spanilá jízda Českým rájem, návrat je plánován do 15.00 hodin, následuje volná zábava s živou country hudbou.
* Malířova zahrada v Tatobitech v sobotu ožije (NA)MALOVANÝMI PRÁZDNINAMI.
Začátek je ve 13.30 hodin. Volnou vstupenkou je vlastní obrázek jakéhokoliv rozměru, který bude označen jménem a vystaven v síni „mezi stromy“.
Program: Požární útok dětského družstva SDH Tatobity, ukázka práce profesionálních hasičů z Turnova, tvoření ve výtvarné dílně, ukázky moderních tanců, lesní moudrost a co potkáme v lese, opékání buřtů, odměny, ceny, soutěže… ČMUKAŘI uvedou klasickou loutkovou komedii pro děti i dospělé s kašpárkem, drakem – PUSTÝ LES. Dětské odpoledne provází Taneční a swingový orchestr ZUŠ Železný Brod pod vedením Rudolfa Müllera. Pořádající OBČANSKÉ SDRUŽENÍ „DĚDINA“ upozorňuje, že děti mohou vzít s sebou i rodiče, jejich kamarády, přátele a příbuzné. V případě opravdu nepříznivého počasi se některé programy uskuteční v restauraci U Studničků.

* V 18.00 hodin začíná v atriu Muzea Českého ráje v Turnově GYMPLFEST, který studenti a věrní absolventi Gymnázia Turnov pořádají ke 100. výročí založení školy. Hrají: Nothingham, Hottentot, Rubbish, Traffic Jam, Tam dole tma, Ikaros, Compaňeros de Coger. Vstupenky ve studovně školy, v Solné jeskyni (Hluboká 137) v KC Střelnice za 70 Kč, na místě 80 Kč. Bohatý program i občerstvení připraveny. Více na www.gymplfest.cz 

 

Středa 10. září

* SPIRIT OF AFRICA – 7. evropské turné zimbabwských tanečníků. Mimořádná příležitost vidět na vlastní oči tanečníky – studenty Inkululeko Yabatsha School of Arts, kteří se po předchozích úspěšných vystoupeních již po sedmé vrací do Evropy. V novém programu opět přiváží množství písní, tanců a scén inspirovaných africkou lidovou kulturou. Vstupenky v předprodeji za 90 Kč, na místě 100 Kč. Koná se v městském divadle v Turnově, začátek je v 19.30 hodin.
* Turnovská radnice zve občany na veřejné projednávání studie „Svahy k Jizeře a příměstský les Farářství“, které se koná ve středu 10. září od 16.00 hodin v restauraci Šetřilovsko. Přítomen bude zpracovatel studie z firmy Lesprojekt Stará Boleslav. Občané budou mít jednak možnost se studií se seznámit a současně budou moci vznášet připomínky.

PŘIPRAVUJE SE


► Sobota 13. a neděle 14. září. Hrad Valdštejn
– Dny evropského dědictví. V sobotu 13. září ve 14.00 hodin vystoupí v kostele sv. Jana Nepomuckého Veselé kapuce – Hudba starých mistrů. V neděli 14. září ve 14.00 hodin vystoupí v kostele sv. Jana Nepomuckého Collegium Quod Libitum – soubor duchovní hudby, skladby starých mistrů.

► Sobota 20. září

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI VE SVIJANECH. Soukromý zámek se v rámci Dnů evropského kulturního dědictví otevře veřejnosti, využijte tuto jedinečnou nabídku!

Rytířský řád svatého Václava zve na 1. ročník Svatováclavských slavností na svijanském zámku. Akce se koná od 10.00 do 17.00 v prostorách jinak uzavřeného zámeckého areálu.

Program:

– 10.00 – Otevření části zámku (při větším počtu zájemců po celý den prohlídka hradní kaple s průvodcem)

– 11.00 – Za časů rytířských – ukázky soubojů chladnými zbraněmi, tanečnice královny Kunhuty

– 13.00 – Slavnostní předání cen nejlepším mladým výtvarníkům, kteří se zúčastnili mezinárodní dětské výtvarné soutěže „Archeologie očima dětí“ – prostor za zámeckou kaplí. Následují ukázky rytířských soubojů a opět vystoupí tanečnice

– 14.00 – Zámecká kaple – bohoslužba k poctě sv. Václava. Po ní následuje malé posezení s představenými řádu

– 15.30 – Za časů rytířských – ukázky soubojů chladnými zbraněmi, tanečnice královny Kunhuty

– 17.00 – uzavření zámku

Vstupné je dobrovolné.

 

► EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY A EVROPSKÝ DEN BEZ  AUT (16. – 22. září 2008)

ULICE PRO LIDI – Program Evropského týdne mobility v Turnově 2008

* Úterý 16. září

– Federal Cars s.r.o. – možnost prohlídky automobilu zn. Toyota na alternativní pohon (po celý den)

– Městská knihovna Antonína Marka – Diashow Jan Kopka o nejdrsnějším závodě planety – IDITAROD TRAIL INVITATIONAL 2007. Jedná se o zimní nonstop závod na 1800 km napříč Aljaškou po stezkách psích spřežení

na upravených kolech v extrémních mrazech absolutně bez podpory. Záčatek je v 18.00 hodin.

* Středa 17. září

– Žáci základních škol z Turnova – sčítání aut v ulicích u škol

– Městská policie – kontrola přileb žáků základních škol při jízdě do školy i při jízdě po městě

– Policie ČR – kontroly dopravy po Turnově

* Čtvrtek 18. září

– Čistý vzduch všem – část náměstí bude od 9.00 do 17.00 hodin pro auta uzavřena a bude sloužit žákům škol i široké veřejnosti, připraven je kulturní program, ukázky první pomoci studenty SZŠ Turnov, předvedení sanitního vozu Městská policie – ukázka zbraní a dalšího vybavení, OS Náruč – ukázky přepravy dětí, OS Fokus Turnov – divadelní představení, Tyflocentrum – předvedení pomůcek pro zrakově postižené, hudební vystoupení pro dospělé.

– Soutěže pro děti – výtvarné, sportovní i s ekologickou tematikou (EKO-KOM. a.s.- Tonda obal), výstava prací na téma na kolo s přilbou spojená se soutěžemi na kole (park u letního kina).

* Pátek 19. září

– Výlet na kole – část okruhu kolem Turnova po nově připravované cyklotrase – start ve 14.00 na náměstí Českého ráje. Trasa povede přes Durychov, Pelešany, Nudvojovice, Přepeře, Ohrazenice, Malý Rohozec, Dolánky a Metelkovy sady. Délka trasy je asi 18 km.

* Sobota 20. září

– 9.00 – 12.00 – Dopravní hřiště na Skautském ostrově – veřejnost může navštívit a vyzkoušet areál dopravního hřiště (několik kol je možno zapůjčit přímo v areálu nebo přijeďte na vlastním kole)

– 10.00 – 15.00 – Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a Sbor hasičů Města Turnova – veřejnost bude mít možnost seznámit se s prací hasičů (prohlídka areálu a techniky – ukázka vozů, výstroje, pěna) – autobusové nádraží

* Neděle 21. září

– Vycházka z Turnova na Valdštejn spojená s přednáškami o přírodě a kulturních památkách, sraz na náměstí u kašny v 10.00 hodin (vycházka povede přes židovský hřbitov a Pelešany na Valdštejn, kde bude zakončena prohlídkou hradu a připraveným divadelním představením pro děti od 13.00 hodin).

* Pondělí 22. září

– Evropský den bez aut

– Městská policie – kontroly u přechodů v Turnově

– ČSAD Semily, a.s. – možnost prohlídky nového nízkopodlažního autobusu na alternativní pohon  (stlačený zemní plyn) na náměstí Českého ráje

– Prezentace nové Liberecké krajské karty – Opencard

Týdenní akci pořádá Odbor životního prostředí MěÚ v Turnově a další odbory radnice, školy, firmy a organizace.

► Sobota 27. září.
Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova – Festival amatérských loutkářských souborů k 30. výročí založení loutkářského souboru Na židli.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

* Úterý 26., středa 27. srpna asi ve 21 hodin – ROLLING STONES – sex, drogy a rock´n´roll. Hudební dokument Martina Scorseseho z koncertu legendární kapely Rolling Stones vznikl během dvou dnů na podzim 2006 v Beacon Theatre v New Yorku.

* Čtvrtek 28. srpna asi ve 21 hodin – JAK UKRÁST NEVĚSTU – komedie USA. Tom (Patrick Dempsey) si užívá života: je sexy, je úspěšný a ví, že se může kdykoliv spolehnout na Hannah (Michelle Monaghan), svou okouzlující nejlepší kamarádku, která je jediným neměnným prvkem v jeho životě. Všechno dokonale funguje až do chvíle, kdy se Hannah zasnoubí s bohatým a pohledným Skotem a Toma požádá, aby jí šel za družičku…

* Sobota 30., neděle 31. srpna asi ve 21 hodin – NEUVĚŘITELNÝ HULK – akční film USA. Když se naštve, nebudete ho mít rádi. V občanském životě je Bruce (Edward Norton) sympatický vědec s křehkou duší, ve stavu zuřivosti šílené monstrum, které bezmyšlenkovitě ničí vše kolem sebe. Komiksový svět ho zná pod přezdívkou Hulk.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, BUDOVA V ŽIŽKOVĚ ULICI

* Středa 3., čtvrtek 4. září ve 20 hodin – INDIANA JONES A KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY – dobrodružný film USA. Jedna z nejslavnějších postav filmové historie se vrací na stříbrné plátno, v charakteristickém klobouku a s bičem coby nepostradatelnou zbraní. Univerzitní profesor a muž, který objevil legendární Archu úmluvy, zachránil posvátné Sankarové kameny a nalezl Svatý grál, se v novém dobrodružství vydává po stopách další slavné relikvie – záhadné Křišťálové lebky.

* Pátek 5., sobota 6. září v 17.30 hodin – ZAPOMENUTÝ OSTROV. Premiéra dobrodružného (rodinného) filmu USA. Malá Nim (Abigail Breslin) žije sama se svým otcem na ostrově uprostřed Pacifiku. On zkoumá pobřežní plankton, ona se baví vymýšlením výprav po ostrově. Jejím vysněným hrdinou je spisovatel a hrdina dobrodružných knížek Alex. Když se její otec ztratí, rozhodne se napsat o pomoc právě Alexovi, který je ve skutečnosti osamělá čtyřicátnice (Jodie Foster), která nikdy neopustila svůj dům…

* Pátek 5., sobota 6. září ve 20 hodin – AKTA X: CHCI UVĚŘIT. Premiéra sci-fi thrilleru USA. Zatímco agent Mulder (David Duchovny) je vždy nakloněn teoriím, které odporují zdravému rozumu, agentka Scullyová (Gillian Anderson) se řídí vědeckými poznatky. Jejich sestup mezi tajné experimenty americké vlády, vědecky nevysvětlitelné úkazy a do hlubin často pochroumané lidské mysli je tak doprovázen věčným soubojem a krizovými situacemi, ve kterých je lehké podlehnout paranoie.

* Středa 10. září ve 20 hodin – SAMARITÁNKA. Korejské drama ve filmovém klubu. Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky…
Upozornění: Průměrná cena vstupenky do kina je 70 Kč. Po dobu provozu letního kina není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Představení se přesouvají do budovy kina pouze v případě dlouhodobého špatného počasí při dodržení stejných začátků představení.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12 – 13 hodin.

– V galerii muzea je výstava „Evropa – kolébka vědeckého porodnictví“, pořádaná ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Výstava končí 14. září.

– Ve výstavním sále muzea je do 7. září výstava „222 dní mezi šperkaři“ – retrospektivní výstava šperků a plastik k XX. sympoziu Šperk a drahokam.

– Ve výstavním kabinetu muzea můžete do 28. září vidět výstavu k srpnovému výročí roku 1968 v Turnově.

– Muzeum připravuje: 19. září – 2. listopadu – Geopark Český ráj, řemeslné tradice a současná výroba. Výstava a doprovodné akce představí řemeslníky a řemesla, která jsou tradiční pro náš region.

– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

* V Galerii Safír v turnovském muzeu máte možnost vidět do 6. září výstavu fotografií Renaty Holubové. V sobotu 6. září ve 14.00 hodin je tu vernisáž výstavy polského autora Janusze Pytela – Karkonosze. Výstava potrvá do 4. října.

n200808251011_vakci_83_08_vystava* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je do 4. září výstava členů Fotoklubu Safír na téma „ovoce a zelenina“. Ve čtvrtek 4. září je zde v 16.00 hodin vernisáž výstavy členů fotoklubu Safír na téma turistiky. Jak vypadá dnešní turistika? Chodíme stále v golfkách, pohorkách a pionýrkách? Nosíme s sebou pořád chlebníky, ešusy a bandasky? A jak vypadá současná turistika jinde ve světě? Výstava potrvá do 2. října.

* V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je od 22. srpna výstava fotografií Radka Hanuse s názvem Vrostlice v minerálech (jedná se o makrofotografie). Až do 31. srpna v galerii probíhá také výstava SUPŠ

a VOŠ Turnov a SUPŠS z Kamenického Šenova.

* Výstavy pod patronací knihovny A. Marka v turnovské Jeronýmově ulici:

– Motivy z Korsiky – malby a skici výtvarníka Jožky Čermáka (potrvá do 30. září)

– Kde končí svět – výstava nejlepších prací z regionu Libereckého kraje projektu „Kde končí svět 2008“. Hrad Valdštejn – Biliárový sál (26. června – 30. září).

* Malá Skála. V Galerii Josefa Jíry v Boučkově statku probíhá až do 30. září výstava obrazů Jiřího Sozanského „Nalezenci“. Otevřeno je od úterý do neděle v době od 11.00 do 17.00 hodin.

* Ekocentrum u rybníku Věžák v Českém ráji. Výstava „Krajina Českého ráje a rychlostní komunikace R35“. Jedná se o představení studie amerických studentů krajinné architektury Pennsylvánské státní univerzity. V průběhu měsíce června je informační středisko otevřeno o víkendech, o prázdninách denně od 10 do 17 hodin. Uspořádání výstavy je součástí projektu „Síť vzdělávacích a informačních center v chráněných krajinných oblastech ČR“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

* Státní okresní archiv Semily. Do 19. září je zde výstava obrazů z životního díla turnovské malířky Jaroslavy Solovjevové.

* Přepeře u Dolního Bousova. Na sobotu 30. a neděli 31. srpna zde místní organizace zahrádkářů připravila již 7. výstavu jiřin, růží, mečíků a zeleniny. Vystava bude otevřena od 9.00 do 18.00 hodin v místní jídelně. K vidění budou i nové vyšlechtěné odrůdy, připraveny jsou i zvěřinové hody.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.