INVESTICE DO TURNOVSKÝCH ŠKOL LETOS A V PŘÍŠTÍM ROCE

0

Nový školní rok je již skutečností, a i když se v turnovských školách pilně pracovalo o prázdninách, některé práce se posouvají i do školního roku. „Je to především v Základní škole v Žižkově ulici, kde probíhají dvě samostatné stavební akce – rekonstrukce střechy za zhruba sedm milionů korun má být hotova do konce října, výtah pro imobilní žáky, který vzniká vně budovy jako samostatná přístavba, má být dokončen v listopadu. Dojde také na úpravu dvou WC a vznikly nové bezbariérové přístupy. To vše za zhruba čtyři miliony,“ uvádí místostarostka Petra Houšková.

Nová fasáda gymnázia

V Základní škole Skálova se uskutečnila další etapa výměny oken, která postupně probíhá už od roku 2017. Letos bylo vyměněno 23 oken za jeden milion korun. Turnovské gymnázium získává od dubna novou fasádu. Původně měla být opravena jen čelní stěna, ale nakonec byla investiční akce doplněna i o boky budovy. Práce přišly na čtyři miliony, 700 tisíc získalo město jako dotaci z Libereckého kraje. Nová omítka je břízolitová neboli škrábaná, která si zachovává svou pevnost a odolnost po velmi dlouhou dobu. Bylo poměrně obtížné sehnat firmu, která to ještě umí, protože dnes je moderní zateplení polystyrenem.

Pracuje se také na hřišti u „hotelovky“ ve Zborovské ulici, které dostane nový povrch, což město přijde na 1,3 mil. korun (půlmilionová dotace Libereckého kraje).

ZŠ a MŠ Sluníčko

Intenzivně se také pracuje na výstavbě denního stacionáře v MŠ a ZŠ Sluníčko u nádraží. Nyní objekt získává dřevěný fasádní obklad, uvnitř se montují podhledy, probíhá osazování radiátorů, maluje se, pokládá dlažba na chodbách a schodišti. Dochází také k opravám omítek a obkladů ve staré části, kde se napojovala nástavba.
Stavba začala v dubnu. Nové prostory by měly začít plně sloužit od listopadu. Nástavbou bude vytvořeno kvalitní zázemí pro poskytování sociální služby denního stacionáře 10 klientům do 26 let s kombinovaným postižením a zajištění osobní asistence s kapacitou 10 osob, přičemž celá budova bude díky výtahu, který byl již zprovozněn na začátku školního roku, bezbariérová. Náklady jsou 12 milionů korun, město získalo dotaci z evropských fondů ve výši 90 procent.

„Celkem je letos v turnovských školách investováno 28 milionů korun, z toho byla více jak polovina získána jako dotace od Libereckého kraje nebo z Evropské unie,“ přiblížila místostarostka Houšková. Jak doplnila, město již také intenzivně připravuje potřebné investice do oblasti školství v příštím roce. „Tady bude dominantní rekonstrukce Základní školy v Mašově, která začne na jaře 2020 a skončí o rok déle. Zastupitelé odhlasovali, že nejvyšší možné náklady budou 45 milionů korun. Bude to největší investiční akce města v příštím roce. Pracovat se ale bude i v dalších školách.“

Budoucí podoba mašovské školy

Je to především nový výtah pro imobilní žáky v ZŠ v ulici 28. října a modernizace odborných učeben v této škole, v ZŠ Žižkova a ZŠ Skálova – zde město získalo dotaci z evropských fondů ve výši téměř 20 milionů korun. „Novinkou je úprava Mateřské školy ve Zborovské ulici, kde v příštím roce vznikne nová třída pro děti od dvou do tří let. Po těchto místech je mezi rodiči poptávka, zvýšíme tím i kapacitu v našich mateřských školách. K dispozici zde bude celkem 16 míst pro malé děti,“ dodala Petra Houšková. Rada města již vyhlásila výběrové řízení na stavební práce, které by měly začít hned na začátku roku 2020, město na akci získalo dotaci ve výši 90 procent z evropských fondů. Otevření třídy je plánováno na září 2020.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.