HRUBÝ ROHOZEC PROŽÍVÁ DOBROU NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU, KTEROU OKOŘENÍ RETROPROHLÍDKAMI S NÁZVEM POJĎTE S NÁMI DO SOCÍKU

0

Takřka celou Českou republiku obletěla začátkem července zpráva, že Okresní soud v Semilech potvrdil nárok Johanny Kammerlanderové, dědičky po Karlu Des Fours Walderode, na pozemky a nemovitosti, jejichž vrácení se léta domáhá. Tento soudní spor se táhne už skoro dvě desetiletí, nyní se bude kauza projednávat u krajského soudu. „Musím konstatovat, že na všem negativním je něco pozitivního. Rozhodnutí soudu bylo oznámeno na počátku prázdnin. To pro nás byla výborná reklama, každý chce vidět památku, která možná bude vrácena a pro veřejnost uzavřena. Díky tomu máme o prázdninách větší návštěvnost,“ glosuje kastelán Hrubého Rohozce Jiří Holub. Ten se současně obává i negativní stránky věci, kterou je financování oprav památky ze strany státu, což je pochopitelné, když hrozí vydání objektu.

Kauza restitučního nároku dědiců rodu Walderode se podle zasvěcených potáhne ještě několik let. „My pracujeme normálně dál, i když je to trochu fungování na potápějící se lodi. Nyní chceme pro veřejnost otevřít další dvě nově instalované místnosti, připravujeme další akce,“ říká kastelán. Na zámku jich v letošní sezoně mají za sebou již několik, velmi úspěšná byla červencová akce „Móda sedmi století“ inspirovaná historií zámku, první srpnovou sobotu se tu uskutečnil koncert písničkáře Vlasty Redla, na který na nádvoří zámku dorazily tři stovky diváků, tedy počet přesně odpovídající přání pořadatelů a také místům k sezení. Uskutečnily se i dvě víkendové tematické akce, které oživily běžnou prohlídkovou trasu. Každou prázdninovou neděli na zámku pro děti hrají loutkáři.

n201108291234_vakci_149_011_rohozec„Na první zářijovou sobotu (3. září) připravujeme Hradozámeckou noc s retroprohlídkami s názvem Pojďte s námi do socíku. Začíná se ve 20.00 hodin. Vloni jsme podobnou akci udělali poprvé a měla značný ohlas, což nás přimělo k pokračování,“ uvádí kastelán Holub. „Jedná se o hrané prohlídky, ve kterých se vracíme do posledních padesáti let naší země. Snažíme se zábavnou formou mapovat naši nedávnou minulost ve spojení s děním kolem našeho zámku. Je to hodně s nadsázkou. Návštěvníci se dozvědí, jak to bylo s místním zlodějem Karlem Chloubou, který se tady ukrýval, nebo jak to bylo s obrazem nahé Evy Braunové a další zajímavosti. Průvodci jsou oblečeni, jako se chodilo v 50. a 60. letech,“ přibližuje Jiří Holub.

 

Do konce tohoto roku mají být ještě zpřístupněny nové místnosti zařízené ve stylu posledních obyvatel zámku.

O víkendech 10. a 11. září a 17. a 18. září sem můžete zajít na speciální prohlídky nazvané „Putování za renesancí“, které se konají v rámci Dnů evropského dědictví a dostanete se s nimi i do míst běžně nepřístupných. Kastelán slibuje také speciální vánoční prohlídky s celkem už šesti nově zařízenými místnostmi ve druhém patře zámku…

 

Zuzana Kolářová

zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.