DŮM PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE FUNGUJE ČTVRTÝM ROKEM

0

Dům přírody Českého ráje je jedním z osmi návštěvnických středisek v rámci sítě „Dům přírody“, kterou Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky vytváří po vzoru moderních zahraničních návštěvnických a informačních center v našich chráněných krajinných oblastech po celé republice. Dům přírody Českého ráje, stejně jako ostatní domy přírody, poskytuje informace o zdejší CHKO, a to jak formou interaktivní expozice o Českém ráji, která upoutá děti i rodiče, tak i pořádáním akcí pro veřejnost typu exkurzí a přednášek nebo výukových eko-programů pro školy.

Provozovatelem je Ekocentrum Oldřichov v Hájích, o. p. s., které má od letošního roku novou ředitelku Janu Maryškovou. TvA poskytl rozhovor Vojtěch Šťastný, mladý přírodovědec a ochránce přírody z Turnova, působící v Domě přírody Českého ráje jako odborný pracovník a lektor výukových programů.

* Proč vůbec vznikl Dům přírody a proč právě v Dolánkách?
Český ráj je naší vůbec nejstarší chráněnou krajinnou oblastí, ve které najdeme unikátní pískovcový fenomén, staré vulkány, cenné ekosystémy a památky. A právě tuto rozmanitost může návštěvník zhlédnout v naší expozici. Samozřejmě je hlavní, aby šli lidé do přírody! Aby ale návštěvník věděl, kam se během svého pobytu vydat, může nejdříve navštívit náš Dům přírody a udělat si mimo jiné přehled o tom, jaké krásy se zde nachází, jak vše vznikalo a co v této krásné krajině chráníme.
V Dolánkách byla příležitostí pro Dům přírody stará chátrající škola. A i když jde o okraj Turnova, stále jsme v srdci Českého ráje. Navíc vedle Dlaskova statku, cyklostezky Greenway Jizera a samotné řeky Jizery, kde se během roku pohybuje poměrně velké množství návštěvníků Českého ráje.

* Splňuje Dům přírody očekávání a původní cíl?
Řekněme si upřímně, že lidé dnes vědí o přírodě skutečně málo. Dnešní způsob života je od ní více či méně odklání, a tak každý krok k tomu, jak je k ní znovu přivést a vést k ní naše děti, je velmi důležitý. Dům přírody je proto velkou příležitostí, ať už interaktivním způsobem řešenou expozicí, konáním různorodých akcí pro veřejnost, či celoročně nabízenými výukovými programy pro školy. To vše může být impulzem pro to, aby návštěvníci více vnímali důležitost přírodního bohatství pro náš život a učili to své děti. Děláme maximum pro to, aby tento cíl Dům přírody naplňoval. Letos máme zatím nejvyšší návštěvnost.

Expozici v Domě přírody ocení hlavně děti

* Co může v Domě přírody návštěvník konkrétně vidět?
Tím zásadním je interaktivní expozice o Českém ráji v podkroví a v přízemí Domu přírody. Zde se například mohou zájemci dozvědět, jak Český ráj vznikl, jaké ekosystémy, živočichy a rostliny v něm mohou nalézt a také, které hrady, zámky a památky lidové architektury zde v minulosti zanechal člověk. Venku potom najdou i geologickou expozici. Kromě toho zde probíhají výstavy fotografií a obrazů, k dispozici je malá knihovna, nabízíme také drobné občerstvení.

* Jakou nabídku poskytuje Dům přírody školám?
Po celý rok si mohou školy objednávat naše výukové programy, které jsou uzpůsobeny pro všechny věkové kategorie – od těch nejmladších na prvním stupni až po středoškoláky. Kromě výukových programů nabízíme i možnost pro učitele navštívit naší expozici samostatně se třídou a využít ji pro zpestření probírané výuky ve škole. Dále je možné domluvit se na soukromé přednášce či tematické exkurzi do Českého ráje.

* Kde se mohou lidé o aktivitách Domu přírody dozvědět?
Určitě doporučujeme sledovat náš web www.dumprirody.cz/ceskyraj a nic vám neunikne. Akce pravidelně sdílíme také na našem Facebooku. A kdo nemá přístup na internet, může sledovat naši vývěsku na zdi zahradnictví Hájek nad náměstím Českého ráje.

* Jaký je váš vztah k přírodě Českého ráje a obecně k přírodě?
Přírodě se věnuji od raného dětství, mnoho času jsem trávil na chatě v Českém ráji. Český ráj miluji. Od 12 let se věnuji ornitologii a již řadu let se zabývám oblastí údolí Libuňky, kde se snažím o ochranu tamních mokřadů. Po absolvování studia krajinné ekologie a biologie ochrany přírody na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde jsem se právě hlavně mokřadům věnoval, jsem začal pracovat v rámci naší ZO ČSOP Bukovina na přípravách rozsáhlejšího projektu s názvem Revitalizace Sedmihorských mokřadů (viz www.sedmihorskemokrady.cz). Je to zkrátka moje srdeční záležitost a moc bych si přál, aby více lidí mělo k přírodě kladný vztah.

* Děkujeme za rozhovor.

Viz také www.toulkyrajem.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.