MRTVÝCH NA SILNICÍCH PŘIBÝVÁ ANEB ZAMYŠLENÍ PRO VŠEDNÍ DEN

0

Zdá se, že měření rychlosti se zřejmě opět stane výhodným „kšeftem“ pro městské a obecní pokladny. Sněmovna totiž v květnu schválila senátní novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která strážníkům opět umožní měřit rychlost kdekoli, kde jim to státní policie povolí. Tato novela nabývá účinnosti od 1. srpna tohoto roku. Od tohoto data se zruší značky „Měření rychlosti“ a „Konec měření rychlosti“, jež vymezují úseky, na nichž dnes smějí městští strážníci rychlost kontrolovat.

Věřím, že nad touto situací se opět začne rychle otevírat diskusní fórum. Jako vždy tu budou stát přinejmenším dva tábory. První bude tvrdit, že předepsané označení úseků měření rychlosti motorových vozidel byl holý nesmysl naprosto odporující všem pravidlům logického uvažování. Druhý bude naopak tvrdit, že k zavedení těchto cedulí vedla parlament skutečnost, že v mnohých obcích se pořádaly doslova hony na řidiče, kdy rychlost strážníci měřili na naprosto absurdních místech, kde se dalo předpokládat, že tam skoro každý pojede o něco rychleji, a tedy že je to dobrý zdroj obecních peněz.

Mohu si myslet, že kontrolovat dodržování rychlosti kdekoli by mělo být pravomocí výhradně Policie ČR. Strážníci by ji měřit neměli. Ti mají dostatek své vlastní práce, kterou ani nestíhají. Chápu, že tato činnost je pro ně daleko jednodušší a zajímavější, než hlídat děti u školy či pravidelně zajišťovat bezpečnost a pořádek v obcích a městech. Opět se dá předpokládat, že po zrušení zmíněných značek se příslušníci městských policií budou s radary u silnic opět schovávat a všelijak maskovat, budou čekat na každého nešťastníka, který pojede o pár kilometrů rychleji, aby z něj dostali peníze. Dá se předpokládat, že někteří starostové zase povedou strážníky k motivaci, aby dali co nejvíce pokut a pomohli tím nejen městské pokladně, ale i sobě k odměnám. Opět se bude poukazovat, že měření rychlosti je obrovský byznys pro ty, kteří pronajímají obcím radary a berou si od nich až polovinu vybraných pokut. Asi se bude poukazovat i na to, že městské policie vynaložily na pořízení cedulí desetitisíce korun, které by měly nyní skončit ve šrotu.

 

Již jsem uvedl, že osobně jsem zastáncem toho, že cedule mají zmizet a měřit má výhradně policie kdekoliv, kde to zákon umožňuje. Tradičně jsem se svým názorem neuspěl a rychlost budou moci měřit i strážníci. Každopádně je nesmysl měřit rychlost pouze v předem vymezených úsecích, čímž se vlastně vytýčily úseky, kde se bude jezdit slušně a většina normálních řidičů tu přirozeně přibrzdí. Vzápětí však šlápou na plyn a s vědomím, že na ně kromě policie nikdo nemůže (ale těch je málo), na dodržování rychlostních limitů rychle zapomenou až k dalšímu vymezenému úseku, kde své vášně opět zkrotí.

 

Jsem řidič, a musím přiznat, že s dodržováním rychlosti zejména v obcích mám problém. Při pohledu na následky havárií a bouraček si však nemohu pomoci. Život mám opravdu rád a zatím se mi nechce na rozptylovou loučku proto, že se nějaký neukázněný spoluobčan – řidič šílenec – rozhodl, že obecně závazná pravidla právě pro něj neplatí. Takže, milí policisté a strážníci, měřte a postihujte i další nedodržování předpisů. Samozřejmě s rozumem a bez zloby a nenávisti. Vždyť přeci máte pomáhat a chránit.

 

Některé z nejzásadnějších změn v novele silničního zákona:

 

* Mírnější tresty za alkohol do 0,3 promile – když si dá řidič před cestou třeba malé pivo a policie mu při kontrole naměří 0,3 promile a méně, už nedostane body, ale pouze peněžitou pokutu. Za více než 0,3 promile se však trest zvyšuje z šesti na sedm bodů.

* Překročení rychlosti bez bodů – body nedostane řidič ani za mírné překročení povolené rychlosti, tedy pokud jel v obci pouze o pět kilometrů za hodinu rychleji a mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Bodované již také nebude třeba nedodržení povinnosti svítit ve dne.

 

* Zimní pneumatiky povinné všude – nově budou muset mít řidiči na svém autě zimní gumy na všech silnicích, nejen na vybraných úsecích. Ovšem pouze za nepříznivého počasí. Pokud v daném období policie chytí řidiče s letními gumami, ale silnice bude suchá, pokutu motorista nedostane.

 

* Body jen za nejvážnější přestupek – pokud řidič během tří měsíců spáchá více přestupků, zaplatí pokuty za všechny, ale body dostane jen za ten nejvážnější. To by mělo zabránit především tomu, aby profesionální řidiči přišli o průkaz třeba i během jedné policejní kontroly kvůli nastřádání drobnějších provinění.

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.