CENA VODNÉHO A STOČNÉHO PRO ROK 2010 NA ÚZEMÍ MĚST A OBCÍ V REGIONU

0

Úprava ceny byla schválena na jednání rady Vodohospodářského sdružení Turnov 25. listopadu 2009, a to jako výstup z přibližně tříměsíčního opakovaného projednávání. Je stanovena pro města Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami a obce Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko. 

Nárůst ceny
Základní nárůst ceny je schválen o 8,94 % u vodného a o 9,96 % u stočného. Nárůst u celkové ceny vodného a stočného je 9,38 %. Sazba DPH nezůstala díky legislativní úpravě státu shodná a navyšuje se meziročně o 1 %. Tím státní rozpočet dosáhne větších rozpočtových příjmů i z této oblasti.

 

Celková cena (m³)

Vodné je stanoveno na 35,60 Kč (bez DPH) a stočné na hodnotu 27,83 Kč (bez DPH). Celková součtová cena vodného a stočného činí 63,43 Kč (bez DPH). Nárůst celkové ceny představuje 5,44 Kč, a to z 57,99 Kč v roce 2009.

Po započítání DPH (10 %) je vodné stanoveno na hodnotu 39,16 Kč a stočné na hodnotu 30,61 Kč. Tedy v součtu činí cena s DPH celkem 69,77 Kč. Nárůst celkové ceny představuje 6,56 Kč, a to z 63,21 Kč v roce 2009.

 

Zdůvodnění úpravy cen

Vlastník vodohospodářské infrastruktury – VHS Turnov – požadoval při letošním jednání větší navýšení nájemného, aby mohl v příštích letech naplnit státem stanovené závazné požadavky na obnovu svého majetku a splnil přísné evropské normy, k jejichž plnění se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.

VHS Turnov tedy potřebuje navýšit zejména prostředky na přípravu a financování rozvojových investičních projektů, na něž je možnost získat značné finanční prostředky z fondů Evropské unie.

 

Nejde jen o probíhající akci Čistá Jizera, ale také o připravovaný rozsáhlý rozvoj vodohospodářské infrastruktury na Benecku, v Malé Skále, Rovensku pod Troskami, Přepeřích, Ohrazenicích, v Jilemnici, Semilech a na území dalších členů sdružení. 

 

Provozovatel majetku – Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. – nepožadoval pro rok 2010 významné nárůsty nákladových položek. Významnější úpravy byly způsobeny pouze investiční aktivitou VHS Turnov. Šlo například o nárůst elektrické energie pro chod čerpadel v nových tlakových kanalizacích a o potřebu vytvoření vyšší rezervy na  řešení provozních technologických vazeb u vodovodů, které musíme realizovat v souběhu s akcí Čistá Jizera. 

 

Pozitivem celého projednání je skutečnost, že na základě dohody s provozovatelem bude plánovaná výše jeho oprávněného zisku ponechána na shodné úrovni jako v minulém roce.

 

Ing. Milan Hejduk

předseda Rady sdružení VHS Turnov

hejduk@vhsturnov.cz

www.vhsturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.