PODZIMNÍ ÚKLID ČESKÉHO RÁJE

0

Agentura Outdoor Discovery pořádá tradičně na konci sezony velký úklid v Českém ráji. Letos proběhl již 21. ročník. „Vždy po skončení turistické sezony zveme své zaměstnance, spolupracovníky i přátele na třídenní pracovní aktivitu zaměřenou na odstraňování erozních škod na značených stezkách, úklid nepořádku po turistech, likvidaci černých skládek i na ochranu krajinného rázu regionu. Všichni pracují bezplatně a náklady akce hradí naše agentura. Letos se velkého úklidu zúčastnilo celkem 39 lidí,“ říká ředitel agentury Roman Bém.

Pytle s odpadky z okolí Boreckých skal

Agentura Outdoor Discovery je podnikatelský subjekt, není ochranářskou nebo ekologickou organizací. „Není nám lhostejný stav přírody a krajiny Českého ráje – kraje, který máme rádi a ve kterém již přes čtvrt století uskutečňujeme sportovně-turistické programy pro hosty od nás i z mnoha zemí Evropy. Soustředíme se hlavně na místa, kde je krajina cestovním ruchem přímo poškozována, například na prevenci eroze a odpadky na turistických trasách,“ doplňuje Bém.

Podle něho se za dvacet let velmi změnilo chování pěších turistů, takže na některých pětadvacetikilometrových trasách se nenasbírá ani půl pytle odpadu. Delikátním problémem, hlavně ve skalních městech, se stala skrytá místa za skalkami a balvany, na která není ze značené trasy vidět. Zde často není pro množství fekálií, ubrousků a vlhčených kapesníčků kam stoupnout. Jestli je nezbytné v nějakém ohledu na návštěvníky výchovně působit, tak je to právě tento. Dalším problémem zůstávají asfaltky, na mnoha místech řidiči z aut bez zábran vyhazují nápojové obaly i pytlovaný odpad.

„Jako každý rok jsme prošli všechny turistické trasy Maloskalska a vysbírali z nich odpadky. Čistili jsme i některé trasy Podtrosecka a Hruboskalska. Pustili jsme se do dvou letitých skládek, na které jsme v letošní sezoně narazili. Pokud jde o protierozní opatření, věnovali jsme se hlavně důkladným opatřením na turistické trase z Malé Skály do Besedických skal. Na Prachově jsme tradičně pomáhali správě skal s opravami pískovcových schodišť,“ uzavřel ředitel agentury.
Podzimní úklid Českého ráje byl uspořádán v koordinaci se starosty obcí, Správou CHKO Český ráj a Lesní správou Ještěd LČR.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.