ALTERNATIVA VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ

0

Od září začne v blízkosti Turnova fungovat komunitní svobodná škola pro děti s domácím vzděláváním. Liberecká Sudbury škola, která je v provozu již pátým rokem v Chrastavě, rozšiřuje od září své působiště do nových prostor v obci Rádlo, které je od Turnova vzdáleno zhruba 10 minut jízdy autem. Škola fungující na principu unschoolingu a sebeřízeného vzdělávání a do níž je možné přihlásit děti od 5 let, je založena na přirozené chuti člověka učit se a začleňovat se do světa kolem sebe.

Stejně jako se člověk naučil tak komplexním dovednostem, jako chození a mluvení, podobně je schopen zvládnout naučit se i číst, psát, počítat a mnoho dalších pro život nezbytných dovedností bez nutnosti sedět v lavici a navíc svým vlastním způsobem a tempem. Pokud má dítě dostatek prostoru pro vlastní objevy, je obklopeno podnětným prostředím, respektujícími a důvěřujícími dospělými a dětmi různého věkového složení, je schopno odhalit i svůj životní potenciál a následně vést spokojený a smysluplný život.

Jedním z nejpodstatnějších principů školy je volná hra, která je klíčem k učení. Děti mají ve škole velkou svobodu a volnost, ale stejně tak nesou i zodpovědnost za své volby. Na radách, které se konají pravidelně každý týden a kde mají jak dospělí, tak děti rovnost hlasů, se řeší vše související s děním ve škole a vznikají zde pravidla, na jejichž dodržování struktura školy stojí.

Historie Sudbury škol, kterých jsou po světě desítky, sahá do 60. let minulého století. Absolventi těchto škol se uplatňují v nejrůznějších oborech – s větším podílem kreativně zaměřených – stejně jako ostatní…
Petra Pokorná, petra11pokorna@seznam.cz

Více info na www.sudbury.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.