ZPRÁVA TÝDNE: AEHRENTHALOVÉ JEDNALI NA TURNOVSKÉ RADNICI

0

Je to měsíc, co jsme na stránkách TvA informovali o restitučním požadavku rodu Aehrenthalů. V úterý 12. února zástupci rodu jednali na radnici se starostkou Turnova Hanou Maierovou. „V polovině minulého roku jsme pana Johanna Aehrenthala  požádali o jednání s cílem, aby z restitučního požadavku byl vyjmut hrad Valdštejn. Už třeba proto, že z veřejných prostředků byly na jeho opravu v posledních desetiletích věnovány miliony korun,“ řekla starostka. Podle ní bylo při jednání osobně Johannem Aehrenthalem přislíbeno, že Valdštejna se restituční požadavek nebude týkat.

n200802131321_zap_73_08_aehrenthal„Pan Aehrenthal se při našem rozhovoru na radnici mimo jiné vyjádřil, že pokud by byl restituční požadavek rodu shledán oprávněným a majetky byly vydány, rodina původních vlastníků chce žít v co největším souladu s místními lidmi. S tím souvisí například sdělení, že mají v úmyslu vzdát se požadavků na další pozemky a parcely, které dnes užívají a vlastní jednotliví obyvatelé Českého ráje, nebo slouží veřejným potřebám obcí,“ uvedla starostka města s poukazem například  na pozemky u parkoviště pod hradem Valdštejn, kde chce turnovská radnice vybudovat sociální zařízení a zkvalitnit vlastní parkovací plochu. Úspěšná prý byla jednání se starosty Hrubé Skály a Karlovic, i zde rodina původních vlastníků chce ustoupit v některých případech potřebám obou obcí.

Majetek rodu byl zkonfiskován na základě tzv. Benešových dekretů v roce 1945. Aehrenthalové chtějí vrátit zámek Hrubá Skála, Valdštejn, Lázně Sedmihorky a rozsáhlé lesní pozemky, které zabírají podstatnou část CHKO Český ráj. O navrácení majetku zástupci tohoto rodu, žijící v Rakousku, požádali již v roce 1992, ale bez soupisu majetku, ten byl pořízen a předložen až nyní. Žádost je nyní řešena Pozemkovým úřadem v Semilech, jde mj. o to, aby bylo prokázáno československé státní občanství původního vlastníka panství Johanna Aehrenthala.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.