NA VALDŠTEJNĚ OTEVŘELI NOVOU VÝSTAVU PŘIPOMÍNAJÍCÍ 120 LET LEZENÍ VE SKALÁKU

0

Přesně 17. června 1906 vylezl Rudolf Kauschka spáru na Dračí zub ve Skaláku. Tento výkon je považován za první doložený horolezecký počin v této oblasti a odstartoval tradici, která se během let stala neodmyslitelnou součástí Českého ráje. Pískovcové věže Skaláku si postupně oblíbili místní i návštěvníci ze širokého okolí a lezení zde dodnes patří k symbolům kraje. Letošní 120. výročí připomíná nová Horolezecká galerie – 120 let lezení ve Skaláku, která je k vidění v prostorách bývalé konírny hradu Valdštejna. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové fotografie, vyzkoušet si, jak vypadalo lezení v minulosti, a dozvědět se řadu zajímavostí o vývoji horolezectví ve Skaláku.

„Konírna hradu Valdštejna byla nevyužitá téměř dva roky. Přemýšleli jsme, jak pro ni najít smysluplné využití, které by korespondovalo s hradem, ale hlavně aby to bylo tematické. Téma horolezectví je v našem kraji velmi silné, v muzeu máme dokonce samostatnou expozici. Jak na ni ale navázat, aby nová výstava fungovala jako její vhodné doplnění? To byl poměrně složitý úkol,“ říká Andrea Berndtová, vedoucí příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch, která má hrad ve své správě.

Jak přiblížila, proniknout mezi samotné horolezce a přesvědčit je, aby myšlenku vzniku expozice v konírně vzali za svou, nebylo snadné. „Je to dost uzavřená parta lidí, kamarádů ze skal. Když mezi ně nepatříte třeba od dětství nebo z doby dospívání, kdy se tvoří nejpevnější pouta, je to velmi těžké. Jsou to silní individualisté zvyklí spoléhat se na své síly a na jištění od kamaráda. Začátkem loňského roku jsem se ale potkala s Honzou Obročníkem ze známé horolezecké rodiny a nápad, jak novou expozici uchopíme, byl na světě. Je za tím neskutečná práce právě Honzy a jeho přátel. Nakonec vzali horolezci hrad za svůj – například nám velmi pomohli s odstraněním náletů ve skalním masivu a hodně času strávili údržbou zvětralých skal. Obnovili také starou rytířskou stezku ke hradu, kterou najdou jen zasvěcení. Jsme jim za pomoc moc vděční,“ doplňuje Berndtová.
Samotná výstava v konírně prošla určitým vývojem. Základem bylo připomenout si na dobových snímcích historii horolezectví od začátku 20. století do současnosti. „Vznikla velmi pestrá kolekce fotografií, která má velkou historickou hodnotu. Původně měly snímky z různých dob zabírat jednu stěnu, ale povedlo se jich shromáždit tolik, že jsou rozprostřeny po všech stěnách. Součástí instalace je také malé zázemí a pro děti lezecká stěna,“ dodává Andrea Berndtová s tím, že nová výstava v hradní konírně bude samostatně přístupná veřejnosti v době, která koresponduje s otevírací dobou hradu. Vstupenku si můžete koupit samostatně, nebo společně s prohlídkou hradu.

„Výstava nyní čítá asi 750 fotografií z různých dob. Mojí ambicí je sbírku rozšířit ještě tak o pět stovek snímků – když 120 let, tak 1 200 fotografií,“ uvádí Honza Obročník (na snímku), který bude provoz expozice zajišťovat. Ten současně vyzývá místní horolezce, kteří mají doma zajímavé snímky, aby ho kontaktovali a pomohli sbírku rozšířit. Předběžná dohoda zní, že pokud bude o výstavu zájem, mohla by v konírně zůstat delší dobu. Snahou bude všechny snímky zdigitalizovat a uspořádat rozsáhlý fotoarchiv zachycující všechny etapy lezení v Hruboskalském skalním městě.

„Skalák je prostě můj život. Prožil jsem tu s rodiči velkou část dětství, mám své oblíbené trasy a místa, ale obecně myslím, že v našem Skaláku je hezky všude a za každého počasí. Každá generace horolezců to má stejně. Vždycky je to dobrá a soudržná parta. Bylo to za našich dědů, otců, je to mezi námi a vidím to i na teenagerech. Dnešní mladí mají spoustu možností, které jsme my neměli, ale i je to táhne do skal. Lezení je postavené na tom, že máte parťáka, kterému v podstatě svěřujete život. To vytváří silné a celoživotní vazby. Generace se mění, ale tohle zůstává navždy,“ uzavírá Honza Obročník.

HRAD VALDŠTEJN, www.hrad-valdstejn.cz, info@hrad-valdstejn.cz. Otevírací doba v červnu denně 9.00-18.00 hodin (poslední vstup do hradu je 30 minut před koncem otevírací doby). Konírna je přístupná samostatným vchodem mimo hlavní prohlídkový okruh hradu.

Horolezecká legenda Hruboskalského skalního města Jiří Čihulka

Honza Obročník s Andreou Berndtovou při červnovém zahájení stálé výstavy v hradní konírně na Valdštejně

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.