Je ráno před devátou. Do Sedmihorek k lázním, resp. ke známé horolezecké hospodě zvané „Koupák“, míří pár pěších a několik aut s malými dětmi. Nejdou ale ani do Skaláku, ani ke koupališti. Stojí tu ještě dvě dřevem obložené a vzájemně propojené maringotky. Všichni míří k nim. Vítejte v lesní školce Skaláček.
„Začínáme kolem deváté, s dětmi se přivítáme písničkou a říkadly, zahrajeme si nějakou krátkou hru, v zimě hlavně na rozehřátí, a pak vyrážíme do blízkých skal a do lesa. Tam si dáme svačinku, na různých místech máme připravené malé zázemí, třeba pod skalními převisy či v domečcích z proutí. Zpět se vracíme na oběd, který se tady připravuje z přírodních produktů, pak následuje odpočinek, hrajeme si, ve tři je druhá svačina a začínají přijíždět rodiče,“ popisuje den v lesní školce jedna učitelek, zde se jim ale říká průvodkyně, Patricie Jägerová.
Tato alternativní školka zde funguje od roku 2011. Vše vzniklo spontánně iniciativou několika rodičů, kteří chtěli svým dětem nabídnout něco jiného, než je standardní školka ve městě. Lesní klub Skaláček je členem Asociace lesních mateřských škol, která těmto zařízením zajišťuje vzdělávání, poskytuje jim legislativní servis, informace a je také jejich oficiální záštitou. Rodiče tak mohou být i v tomto směru klidní. Přestože se jedná o alternativu, i zde se postupuje podle určitých standardů. Nemusí mít obavu ani rodiče předškoláků, děti v posledním ročníku před vstupem do základní školy mají trochu jiný režim než ostatní.
Lesních školek je v republice aktuálně asi dvě stě, nejbližší najdete v Liberci, v Huntířově a v Semilech, nejvíc je jich v okolí Prahy a Brna. Do Sedmihorek vozí své děti rodiče hlavně z Turnova a okolí, ale i z Lomnice nad Popelkou nebo Libuně.
„Hlavní je pro nás pobyt v přírodě. Říká se tomu přírodní pedagogika, stručně by se to dalo přiblížit jako respektování přírodních zákonitostí, od kterých se odvíjí program. Důležité jsou pro nás třeba slunovrat, Vánoce, Velikonoce, Hromnice či masopust. Já mám asi nejraději jarní otevírání studánek. Vyrážíme ven za každého počasí, ať je teplo, zima, nebo prší. Základem je kvalitní oblečení, jak jsou u nás děti déle, postupně se u nich vytvoří přirozená termoregulace. V letošní zimě jsme vynechali delší vycházky, jen když byly teploty kolem minus dvaceti. Nemocnost dětí je u nás nízká. Déšť, to jsou přece také kaluže a bláto, a to znamená další zajímavé hrátky,“ doplňuje s mírnou nadsázkou Patricie Jägerová.
V lesní školce v Sedmihorkách je nyní zapsaných 25 dětí, přičemž denní kapacita je 15. Děti chodí ve dvou až pětidenním režimu. Nouzi o dětské klienty zde tedy nemají, i když rodiče musí počítat s měsíčním příspěvkem od 2.500 Kč, protože lesní školky nejsou zahrnuty do sítě škol, a tak nemají nárok na státní příspěvek. To by se ale mělo v nejbližší době změnit, některé lesní školky již jsou zařazeny v pilotním projektu státní podpory.
SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA
Lesní klub Skaláček je také nově držitelem republikového certifikátu „Skutečně zdravé školy“. Tato iniciativa byla vyvolána nespokojeností rodičů se skladbou a kvalitou stravování ve školách. Školy od mateřských až po střední mají dětem nabízet zdravá jídla připravená z čerstvých surovin, pokud možno od místních pěstitelů a výrobců (viz www.skutecnezdravaskola.cz). Jak při slavnostním předávání certifikátu připomněla Radka Ondrušková, koordinátorka tohoto programu pro Liberecký kraj, v České republice je osm tisíc školních jídelen, vydá se 350 milionů obědů za rok a jídelny nakoupí suroviny za 7 miliard Kč! I proto by se všichni měli více starat o to, jak zdravě a z jakých surovin se jídla v jídelnách dětem připravují.
Program „Skutečně zdravé školy“ běží druhým rokem, je v něm zahrnuto 277 škol v různých místech republiky. V Libereckém kraji je to 12 škol, sedmihorská lesní školka je teprve druhá v kraji, která získala po splnění náročných kritérií bronzové ocenění.
Činnost lesní školky ocenil také starosta Karlovic Ondřej Havrda, podle něhož je tato forma vzdělávání zajímavou a žádanou alternativou. Do lesní školky chodí i děti z obce. Karlovice v září otevřou také u obecního úřadu standardní mateřskou školu, takže nabídka vzdělávání malých dětí bude v obci hodně nadstandardní a uspokojí potřeby místních i přespolních zájemců.
Další informace získáte ZDE: http://www.sevceskyraj.cz/lesni-klub-skalacek