ČARODĚJNICKÁ NOC BYLA V TURNOVĚ KLIDNÁ

0

Odhadem víc než pět stovek lidí se sešlo ve středu 30. dubna v podvečer v Turnově Na Lukách, aby tu o ohně oslavili tradiční čarodějnice. Dospělí, mladí, staří, děti od těch nejmenších… V areálu dobrovolných hasičů bylo připraveno občerstvení, hrála živá muzika, po půl deváté hasiči zapálili velkou hromadu klestí, která tu vzniká postupně od zimy. A hasiči vše spolehlivě ohlídali po celou noc, ještě kolem druhé ráno bylo kolem ohně docela živo.

„Na poslední dubnovou noc tradičně posilujeme hlídky, letos ale musím obyvatele města opravdu pochválit. Po celou noc strážníci křižovali město, ale přestože až hluboko do noci bylo v ulicích poměrně hodně lidí, všude byl klid. Za celou noc nemáme ani jedno ohlášení rušení nočního klidu a nic podobného. Kdyby to nebyla pravda, skoro bych tomu nevěřil,“ shrnul velitel městské policie Luboš Trucka.

n201405011714_zap_137_2014_carodejnice

n201405011714_zap_138_2014_carodejnice

n201405011714_zap_139_2014_carodejnice

Noc z 30. dubna na 1. května byla odpradávna pokládána za magickou. Lidé v minulosti věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, věřili také například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.