ZÁŘIJOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Nabídka je průběžně doplňována) 
Maloskalský jarmark, Básníci ticha, otevření pobočky Žluté ponorky v Turnově II, Prackovská pouť, slacklineři opět na Valdštejně, loutkářská pouť na Dlaskově statku a především přehlídka turnovské kultury – KULTURNOV 2018. To jsou hlavní pozvánky na zářijové akce na Turnovsku…

CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz. Z bohatého zářijového programu vybíráme:
* Pondělí 3. září: ZAHÁJENÍ PRAVIDELNÉHO DOPOLEDNÍHO PROGRAMU a MINIŠKOLKY. Až do 7. září UKÁZKOVÉ HODINY DOPOLEDNÍCH KURZŮ ZDARMA.
* Čtvrtek 20. září od 18.00 hodin: SETKÁNÍ CELIAKŮ.
* Pátek 21. září: BLEŠÍ TRH 7LETS. Osobně směňte své produkty, nabídněte nebo poptejte služby, sdílejte své zkušenosti a talenty. Pravidelný Bleší trh pořádaný skupinou 7LETS. Každý poslední pátek v měsíci od 17.00 hodin.

Sobota 1. září
* MALOSKALSKÝ JARMARK, 9. ročník. Od 10.00 do 18.00 hodin v kempu Ostrov v Malé Skále. V přednáškovém stanu se dozvíte o bezodpadové domácnosti, o zdravé stravě, o čisté mysli či reflexní terapii. V kulturním programu vystoupí Cimbálová muzika České filharmonie, břišní tanečnice, divadlo Rolnička z Liberce ad. Soutěž o Maloskalskou marmeládu – tu musíte přinést k ochutnávce do 11.00 hodin. Na místě řemeslný jarmark, občerstvení, představení regionálních výrobců.
* BÁSNÍCI TICHA 2018. Sedmý ročník hudebního festivalu alternativní scény. Před KC Střelnice od 16.00 hodin. Vstupné v předprodeji 270, na místě 350, studenti 135 Kč a děti do 15 let zdarma. Více ZDE.
Vystoupí kapely:
16.00 – 17.00 NAUZEA ORCHESTRA
17.30 – 18.30 KALLE
19.00 – 20.00 MODRÉ HORY
20.30 – 21.30 ETURNITY
22.00 – 23.00 FURT ROVNĚ
23.30 – 00.30 BUDOÁR STARÉ DÁMY

Pondělí 3. září
* PŘEDSTAVENÍ POBOČKY ŽLUTÉ PONORKY – od 9.00 do 11.00 hodin. Díky mateřské loděnici odboru školství města vyplouvá v září na vodu dceřiné plavidlo Žluté ponorky, které kotví v Alešově ulici čp. 1723 u nádraží – ve druhém patře budovy střední školy vedle haly TSC. První školní den zavítají do prostor sdílených s družinou ZŠ Skálova nejen děti z prvního stupně ale jistě i rodiče, případně další zájemci. Připraveny pro ně budou drobné aktivity a prohlídka malířského atelieru.
* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ DVOU NOVÝCH CHARITATIVNÍCH OBCHŮDKŮ Humanitární organizace ADRA. Pasáž Kinský v Hluboké ulici od 12.00 hodin. Více ZDE.

Čtvrtek 6. září
* DEN ZDRAVÍ. Program pro děti, jejich rodiče a prarodiče – areál Nemocnice Turnov od 13.00 do 17.00 hodin. Ve 14.00, 14.30, 15.00 a v 15.30 hodin skupinové prohlídky nemocnice včetně operačních sálů. Venkovní stanoviště: měření tlaku, glykémie, hygiena rukou, ukázka rehabilitace, cvičení pro maminky s miminky, jóga pro děti, šlapací auta, inline bruslení, beseda s youtuberem Martinem Rotou, parkour, skákací hrad, Vojenská zdravotní pojišťovna a další. V doprovodném programu mj. vystoupí Duo Bigband, Yogaholick, Taneční skupina Keltský tygr ad. Občerstvení zajištěno. Více na www.nemlib.cz.

Sobota 8. září
* TRADIČNÍ SETKÁNÍ RODÁKŮ OBCE PACEŘICE. Obec Paceřice zve srdečně všechny rodáky na tradiční akci, které se uskuteční od 15.00 hodin v hasičské zbrojnici v Paceřicích.
* HRAD VALDŠTEJN: VARHANNÍ KONCERT RADKA REJŠKA v hradní kapli od 17.00 hodin. Od 20.00 hodin volně navazuje NOC NETOPÝRŮ. Seznámení s těmito zajímavými živočichy, výzkumem a poznatky o nich.
* SKLENĚNÉ OKO A INDIES DISCO. Turnovské gymnázium slaví 110 let své existence. Ještě než vše vyvrcholí velkým oficiálním abiturientským srazem na Střelnici v sobotu 13. října, proběhne série neoficiálních kulturních akcí spojených s touto školou. Partička lidí kolem Jindry Svobody (mat. roč. 1991) v hasičárně na Daliměřicích průměrně jednou za dva měsíce pořádala rozličné multižánrové akce – koncerty kapel, divadlo, výstavy studentských výtvarných děl atd., které do brzkých ranních hodin uzavírala diskotéka nezávislé hudební tvorby. Právě na jedné z podobných akcí spatřilo světlo světa ekologické rodinné drama „Skleněné oko“ pánů autorů Jaroslava Rudiše, Aleše Hozdeckého a výše jmenovaného Jindřicha Svobody. Tedy spolužáků z jedné třídy, kteří ještě jako gymnazisté založili divadelní soubor TLDS – SUD (Turnovsko-lomnická divadelní společnost – Sport, Umění, Děvčata) zpočátku zaměřenou na originální interpretaci cimrmanovských děl. Koncert ad., Kavárna KUS od 20.00 hodin. Vstupné dobrovolné.

Neděle 9. září
* PARKOUR WORKSHOP. Pro nadšence od sedmi let je připraven odpolední trénink s profesionály ze skupiny „obstacle movement“, který proběhne u haly TSC v Turnově II od 13.00 do 17.00 hodin. Více na https://www.ponorkaturnov.cz/a/parkour-workshop-601.
* VIII. STAROČESKÁ PRACKOVSKÁ POUŤ. U kapličky P. Marie v Prackově od 14.00 hodin. Staročeské stánky, domácí občerstvení. V kulturním programu vystoupí pěvecký sbor Cantores Pontem Priceptis z Kněžmostu pod vedením E. Josifkové; Josef Žemlička – saxofon a Bohuslav Lédl – klávesy.

Středa 12. září
* PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA A VZNIK ČESKOSLOVENSKA. Turnovská knihovna ve spolupráci s Muzeem Českého ráje zvou do Kamenářského domu na odbornou přednášku na téma první světová válka a vznik Československa. Přednášet bude historik Mgr. Vojtěch Kessler, Ph.D., z Historického ústavu Akademie věd České republiky, v. v. i. Začátek v 17.00 hodin.
* ČEŠTÍ LEGIONÁŘI V CHARBINU. Mimořádný Cestovatelský klub v rámci oslav 100 let výročí založení republiky. Československý legionář a cestovatel Josef Hříbek zasvětil svou celoživotní profesní dráhu práci kantora a ředitele pražského gymnázia, aby vychovával a vzdělával mládež, a pomohl tak nově vzniklé Československé republice k výchově nové generace. Za Rakousko-Uherska působil jako učitel v Telči, další kroky jej zavály do 1. světové války, kterou prožil jako důstojník rakouské armády a československý legionář. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 13. září
* TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA. Zajímavé metody čínské medicíny pro posílení zdraví, imunity a psychiky přiblíží teoreticky i prakticky Hana Volfová. Koná se v rámci Dnů zdraví a projektu Aktivně ve stáří od 14.00 hodin v klubovně Klubu aktivní senior Žižkova. Pořad bude zopakován v pondělí 24. září od 14.00 hodin v penzionu Výšinka a ve středu 26. září od 14.00 hodin v klubovně DD Pohoda.

Pátek 14. září

Běh číšníků 2017

* ŠKOLA MĚSTU. Pořádá Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola v Turnově. Program probíhá na náměstí Českého ráje. Zahájení v 10.00 hodin, od 11.00 hodin je na programu oblíbený „Běh číšníků“, v průběhu celého dne bude škola představovat své studijní obory. Těšit se můžete na gastronomické speciality a nápoje, nebude chybět kulturní program či tvořivé dílničky. Náměstí Českého ráje od 10.00 do 16.00 hodin.
* BENEFIČNÍ DVOJPROGRAM LOUTNA ČESKÁ & LOUTNA.CZ. V kostele sv. Františka z Assisi a v turnovském městském divadle se odehraje benefiční dvojprogram. Večer zahájí koncert Loutna česká souboru Fragium 16, na který naváže divadelní představení LOUTNA.CZ. Benefice proběhne v rámci senátní kampaně ve prospěch azylového domu pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi. Kostel Sv. Františka z Assisi na náměstí od 18.00 hodin, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné na koncert 100 Kč, na divadlo 200 Kč.

Sobota 15. září
* VÍTÁME DO ŽIVOTA. Tradiční vítání nových občánků města Turnova, třetí v tomto roce. Kulturní centrum Střelnice od 9.00 hodin.
* PUTOVÁNÍ S VEČERNÍČKEM. SHD Pelešany pořádá rozloučení s létem pro rodiny s dětmi. Čeká vás zábavná cesta plná večerníčkových postaviček, soutěží, hádanek a překvapení. Start je u hasičské zbrojnice v Pelešanech od 13.00 do 16.00 hodin. Vhodné i pro kočárky, občerstvení zajištěno.
* HRUBOSKALSKÉ SLAVNOSTI na louce u Libuňky. Čeká vás bohatý program: vystoupení dětí, ukázka dravců, trénink psů pro canicross, přehlídka vozidel Karcross Honda CBR 600 včetně jízdy na okruhu a ohňová show. Pro děti jsou připraveny soutěžní disciplíny, jako třeba střelba z kuše, ale také skákací hrad či jízda koňským spřežením. K tanci a poslechu zahrají dechovka Turnovanka (od 16.00 hodin) a hudební skupina Bigbítek (od 18.00 hodin). Organizátoři si připravili soutěž Hruboskalský Master Chef o hodnotné ceny. Začátek ve 14.00 hodin.
* MICHAL DAVID. Skladatel a zpěvák Michal David zavítá v rámci svého letního turné poprvé na zámek Svijany. Koncert se bude konat na nádvoří zámku pod širým nebem. Exkluzivním hostem koncertu bude zpěvačka Markéta Konvičková. Začátek v 19.00 hodin, vstupenky zakoupíte v pokladně zámku, nebo přes rezervační portál E-vstupenka.

Sobota 15. a neděle 16. září
* STÁTNÍ ZÁMEK HRUBÝ ROHOZEC – PUTOVÁNÍ ZA RENESANCÍ.
Speciální prohlídky běžně nepřístupných prostor (www.zamek-hrubyrohozec.cz).
* SLACKLINE FESTIVAL NA VALDŠTEJNĚ. Novinkou letošní sezony na hradě byli v rámci akce Středověký víkend slacklineři. A protože se chození po lajně líbilo jak návštěvníkům, tak i slacklinerům, byl domluven nultý ročník speciálního víkendu. Budete mít možnost se na novodobou formu provazochodectví přijít podívat, poslechnout si komentované exhibice a také si chůzi po lajně vyzkoušet.

Neděle 16. září
* DÍLNA PODZIMNÍ – HOUBOVÁ, SKŘÍTKOVÁ, MAKOVÁ. Zářijová dílna je zaměřena na podzimní materiály a plodiny. Podíváme se do světa tajemství lesa, vyrobíme si skřítky, houby, ježky a další podzimní výrobky. Na všechny rodiče a děti se těší naše lektorky Eva Šrajerová, Lenka Bendáková a Simona Bakešová. Městská knihovna, oddělení pro děti a mládež od 10.00 hodin.

Pondělí 17. září
* LAPONSKEM NA LYŽÍCH I PĚŠKY. Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové. Sále Obecního úřadu Loučky od 19.00 hodin.

Středa 19. září
* BITVA U TURNOVA NA POZADÍ VLÁDY JIŘÍHO Z PODĚBRAD. Přednáška je inspirovaná 550. výročím bitvy u Turnova, která se odehrála ve dnech 2. – 5. června 1468 a jednalo se o největší válečné střetnutí, jaké Turnovsko zažilo. Bojových akcí, které byly součástí vleklého konfliktu kališníků s katolíky, se tu zúčastnilo na 14 000 mužů a byl jím silně zasažený celý region. Přednáší PhDr. Jiří Sajbt. Muzeum Českého ráje v Turnově od 17.00 hodin.
* ČÍNA – S BATOHEM PO SEČUÁNSKU. První výpravou nové cestovatelské sezony bude cesta do Číny, kterou absolvujete s Petrem Kvardou a Pavlem Chlumem. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.

Pátek 21. září
* ÚČEL SVĚTÍ PROSTŘEDKY. Lehce erotická komedie Jaromíra Břehového v podání Divadelního sboru Tyl Slaná. Sál radnice v Rovensku pod Troskami od 19.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Sobota 22. září
* CYKLOJÍZDA GREENWAY JIZERA Z LÍŠNÉHO DO ŽELEZNÉHO BRODU. Sraz účastníků je v 10.00 hodin u Galerky v Líšném nebo je možno se do Líšného vydat společně z Turnova (sraz v 9.00 hodin na parkovišti v Dolánkách) či ze Železného Brodu (sraz v 9.00 hodin u radnice). Zve Sdružení Český ráj. Více v samostatném článku.
* OSLAVA 130 LET KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ. V rámci oslav zve KČT Sokol Turnov na slavnostní jízdu parním vlakem. Vlak jede z Turnova do Semil. Odjezd směr Semily je z Turnova v 8.52 hodin, příjezd do Semil v 9.39 hodin (vlak zastavuje na všech zastávkách). Ve vlaku hraje kapela Duo BigBand. Zpět ze Semil odjíždí ve 13.09 hodin (na cestě zpět zajede i z Železného Brodu do Spálova), příjezd do Turnova v 15.05 hodin. Oslavy pokračují v KC Střelnice na akci Kulturnov.
* O CHYTRÉ KMOTŘE LIŠCE.
Hudební pohádku O chytré kmotře Lišce do turnovského divadla přiveze Divadélko Andromeda. Kromě spousty písniček se děti mohou těšit na veselé zápletky, které samozřejmě dobře dopadnou. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin.
* LOUČENÍ S LÉTEM – lidová zábava s rohozeckým pivem na náměstí Českého ráje. Pořádá Pivovar Rohozec.
* HRAD VALDŠTEJN: NAROZENINY VÉVODY ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA. Setkání s legendárním generalissimem, při němž bude příležitost oslavit jeho nedávné narozeniny. Od 13.00, 14.00 a 15.00 hodin.
* KULTURNOV. Festival Kulturnov si po celou dobu své existence klade jen jeden zdánlivě jednoduchý úkol: ukázat všem, jak bohatá je kulturní scéna Turnovska. S podtitulem „Oslava turnovské kultury“ tak láká na den a večer plný zajímavých divadel, hudby a dalších forem umělecké tvorby a po dvou jeho předchozích ročnících už je jasné, že být u toho se rozhodně vyplácí. Více přineseme v samostatném článku. KC Střelnice od 14.00 hodin. Vstup volný.
* STRAŠIDELNÝ LES. Již 6. ročník nočního strašidelného lesa v Jenišovicích. Čeká na vás spousta živých strašidel i neživých exponátů. Start: bojácní 18.30 – 19.30, nebojácní 19.30 – 21.00 hodin. Rezervace času startu nutná na e-mailu: jitka.kr@centrum.cz. Startovné 40 Kč / osoba od 4 let. Více informací na www.jenisovice-detem.cz.
* VÝROČNÍ COUNTRY BÁL. Kulturní dům Tatobity od 20.00 hodin. Hraje kapela Country Vývar, předtančení obstará taneční skupina Felow Praha, vystoupí také pražský písničkář František Zídek. Zve Ochrana Klokočských skal, z. s., vstupné v předprodeji na pokladně hradu Rotštejn 70 Kč, na místě 120 Kč.

Neděle 23. září
* ČAS JAKO HLAS. Koncert duchovní hudby k třístému jubileu smrti famózního rovenského rodáka, učitele, varhaníka v Rovensku a na Vyšehradě, truhláře, kameníka, sochaře a rytce, editora nejzajímavějšího světového barokního kancionálu, básníka, skladatele, poutníka do Říma a poustevníka na Valdštejně VÁCLAVA KARLA HOLLANA ROVENSKÉHO (1644 – 27. 2. 1718). Kostel sv. Václava v Rovensku pod Troskami od 17.00 hodin.

Pondělí 24. září
* MARYŠA. Tragické dílo bratří Mrštíkových v podání ostravského Divadla Petra Bezruče. V hlavní roli Maryši uvidíme Pavlu Gajdošíkovou, v roli jejího otce Lízala oceňovaného herce Norberta Lichého. V dalších rolích vystoupí Markéta Haroková, Dušan Urban, Vojtěch Říha a další. Abonentní divadelní představení i pro veřejnost. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Úterý 25. září
* KONCERT STUDENTŮ JEŽKOVY KONZERVATOŘE v Praze pod vedením prof. Jaromíry Ježkové. Synagoga v Krajířově ulici od 17.00 hodin.
* VEČER NA SBOŘE – LOVY SKVOSTŮ TEMNÉ OBLOHY. Zveme na poutavou přednášku Petra Horálka, astronoma, fotografa a cestovatele. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* SETKÁNÍ S BIOTRONIKEM TOMÁŠEM PFEIFFEREM. Sokolovna ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* VERNISÁŽ VÝTVARNÝCH KURZŮ ŽLUTÉ PONORKY. Obrazy jsou vyústěním loňské celoroční práce pod vedením lektorky Veroniky Štětinové Stonjekové. Pobočka Turnov II od 18.00 hodin.
* SICÍLIE, LIPARSKÉ OSTROVY. Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové. Sál Domu s pečovatelskou službou v Příšovicích od 18.00 hodin.
* MŮŽEM I S MUŽEM. Vanda Hybnerová, Kateřina Kaira Hrachovcová, Jitka Sedláčková a Dáša Zázvůrková – čtyři ženy, čtyři archetypy na jedné narozeninové party. Autorské představení Víta Karase a Kateřiny Krobové má jednoduché téma: Po čem všichni touží? Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Středa 26. září
* PRAŽSKÝ PODZIM – POČÁTKY NORMALIZACE V ČESKOSLOVENSKU (srpen 1968 – srpen 1969). Turnovská knihovna ve spolupráci s Muzeem Českého ráje zve do Kamenářského domu na odbornou přednášku na téma týkající se počátků normalizace. Akce se koná k výročí sto let od vzniku Československé republiky. Přednášet bude historik PhDr. Zdeněk Doskočil, Ph.D. z Historického ústavu Akademie věd České republiky, v. v. i. Vstup na akci je dobrovolný. Začátek v 18.00 hodin.
* BOHEMIA BALET: KYTICE. Bohemia balet Taneční konzervatoře hlavního města Prahy není v cyklu Turnovských hudebních večerů nováčkem. Měli jsme už možnost vidět představení Carmina burana a Baletní maličkosti, vždy se zajímavým výkladem uměleckého ředitele Mgr. Jaroslava Slavického. Nyní soubor přichází s českou klasikou. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 120 Kč, na místě 150 Kč.

Čtvrtek 27. září
* NA BRAMBOŘE KOLEM SVĚTA. Cestopisná přednáška o cestě kolem světa na motorce s názvem Brambora. Dva blázni, jedna motorka, 650 dní, 90 000 km, 4 kontinenty a 29 zemí… Vstup dobrovolný! ICM – sálek knihovny A. Marka od 18.00 hodin.

Pátek 28. září

Folklorní soubor Šafrán

* LOUTKÁŘSKÁ POUŤ NA DLASKOVĚ STATKU. Ve statku i na pouti – takový nese název program, který proběhne ve svátek sv. Václava na Dlaskově statku v Dolánkách. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout nejen pestrou přehlídku loutkářských souborů na Loutkářské pouti, ale zároveň se seznámit s obřady
a obyčeji, kterými naši předkové děkovali za výdobytky úrody. Loutkářská pouť bude také oslavou 40. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova.
Program loutkářů doplní Dožínková slavnost, která představí velkou událost každého hospodářství. Součástí programu pro děti budou řemeslné dílny – výroba prstového maňáska, dožínková dekorace ze slámy ad.
Program Loutkářské pouti na Dlaskově statku v Dolánkách:
10.30 Loutkářský soubor Srdíčko Jičín, Bubák Kája (od 4 let, 40 min.)
12.00 Folklorní soubor Šafrán Jablonec nad Nisou – Dožínková slavnost
13.30 Loutkářský soubor Vozichet Jablonec nad Nisou – Ruda Hancvencl, V jednom lese, v jednom domku (od 8 let, 30 min.)
14.30 Loutkářský soubor Šíro Lázně Bělohrad, Čertovské pohádky (od 4 let, 25 min.)
15.30 Loutkářský soubor Maminy Jaroměř, O draku Bazilíškovi (od 4 let, 35 min.)
16.30 Loutkářský soubor Čmukaři Turnov, Jak se víla … (od 4 let, 20 min.)
Mezi jednotlivými pohádkami vystoupí turnovská hudební skupina Mackie Messer Klezmer Band.
* Svatováclavská mše v kostelíku sv. Václava na Bukovině od 15.00 hodin. Mši slouží vikář Václav Vlasák.

Pátek 28. a sobota 29. září
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV – NOČNÍ PROHLÍDKY. Tajemství zámku sira Blakea (www.zamek-sychrov.cz).

Pátek 28. – neděle 30. září
* TRADIČNÍ SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ V ROVENSKU POD TROSKAMI. Pouťové atrakce a stánky budou umístěny na sportovišti za budovou Základní školy v Revoluční ulici.

Sobota 29. září
* SVATOHUBERTSKÁ SLAVNOST NA VALDŠTEJNĚ. Tradiční myslivecká slavnost, při níž budou k vidění cvičení dravci, ukázky vábniček, přehlídka loveckých psů aj. Součástí bude Svatohubertská mše, vyhlášení vítězů dětské výtvarné soutěže a pasování na myslivce. Hrad Valdštejn od 13.00 do 17.00 hodin.

Neděle 30. září
* SPANILÁ JÍZDA MOTOCYKLŮ na podporu The Distinguished Gentleman’s Ride (DGR), což je celosvětová charitativní akce na podporu výzkumu léčby rakoviny prostaty a mužského duševního zdraví (prevence sebevražd). Sraz je v 9.00 hodin na náměstí v Turnově. Více informací najdete na: http://puldecky.cz/DGR-2018.html

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.