TURNOV: MĚSTO, KDE LIDÉ NA POMOC DRUHÝM SLYŠÍ

0

Stačí se porozhlédnout třeba na Vánočních trzích na turnovském náměstí. Skauti vybírají na dobrou věc a lidé jim dají desetitisíce, za které mohou pomoci jedincům a rodinám, které podporu potřebují, stánky spolků jako Fokus či Slunce všem a základních škol. Lidé nakupují a podporují jejich činnost. Když je třeba nějaké konkrétní pomoci, Turnovští nezůstávají lhostejní. Stačí si vzpomenout na pomoc při povodních, naposledy Rudníku v Krkonoších. Empatie je zdejším lidem blízká, to je prostě skutečnost.

Přesvědčila se o tom i Milena Čančíková, která na Moravě založila síť charitativních obchůdků ADRA. Tato známá a uznávaná humanitární organizace otevřela letos v dubnu první charitativní obchůdek v našem kraji. Najdete ho v turnovské Nádražní ulici. „Na Moravě máme dvacet takových obchůdků, ten turnovský ale opravdu funguje výjimečně. Lidé sem nechodí jen za levnějším ošacením nebo věcmi do domácnosti, ale chtějí pomáhat. A stejné je to u dobrovolnic, které máme v obchodě,“ přibližuje Milena Čančíková.

Vše funguje poměrně jednoduše. Máte doma nové či lehce obnošené šatstvo, které už neobléknete, nebo věci do domácnosti, které třeba nejsou úplně nové, ale mohou dál sloužit? Místo do kontejnerů nebo do sběrného dvora je zkuste přinést do charitativního obchůdku. Zde věci „nacení“ a za minimální sumu rovnající se režii prodají.

„Děláme i sbírky ve školách, třeba na Základní škole ve Skálově ulici jsme udělali charitativní akci s názvem: Přines svoji hračku. Děti hračky přinesly, ty se prodaly a jen z této akce jsme získali 11 tisíc korun. Ty jsme obratem věnovali na dobrovolnické programy u seniorů,“ doplňuje Čančíková. Ta nyní hledá dobrovolníky, kteří budou docházet za seniory do domácího prostředí. Třeba jen proto, aby poseděli u lůžka a dělali společnost, povídali si, pohlídali babičky a dědečky, aby si rodina mohla od celodenní péče oddechnout, nebo třeba vyrazit za kulturou či za nákupy. „Takový dobrovolník ale klidně se seniorem na vozíku může zajet i na pivo,“ dodává s úsměvem Čančíková. V případě, že byste měli o tuto službu zájem nebo se chcete stát dobrovolníkem v nově otevřených obchůdcích, přijďte na setkání a školení dobrovolníků, které proběhne v neděli 2. září od 10.00 do 12.00 hodin v Pasáži Kinský v Hluboké ulici.

O den později, v pondělí 3. září, budou v Turnově otevřeny hned dva nové charitativní obchody. Jeden v Pasáži Kinský a druhý v Krajířově ulici blízko křižovatky s Palackého ulicí. Slavnostní otevření nových obchůdků proběhne v Pasáži Kinský 3. září od 12.00 hodin. „Na podzim zde chystáme výstavy dětských kreseb, ve školách uspořádáme přednášky, abychom děti více naladili na pomoc druhým, dál budeme rozšiřovat programy pro seniory, což byl náš hlavní cíl, se kterým jsme do Turnova přišli,“ dodává Milena Čančíková.

Humanitární organizace ADRA má dvacítku charitativních obchůdků na Moravě, jeden v Chomutově. Od září budou hned tři obchůdky fungovat v Turnově, což je na jedno město republiková rarita. V příštím roce bude otevřen obchůdek v Rumburku.
(Kontakt: Milena Čančíková, milena.cancikova@adra.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.