YAKOBIUM: UMĚNÍ ZA HORIZONTEM PÍSKOVCOVÝCH SKAL

0

Snad každý, kdo pochází z Turnova a jeho okolí, se byl alespoň jednou projít po přírodních krásách, které naše kotlina nabízí. Pohled do monumentálních skal známe všichni a někdy se nám může zdát i všední. Pokud se ale člověk vzdálí Českému ráji na delší dobu, zažije pak podobný pocit jako turisté a lidi, kteří náš kraj vidí poprvé. Okouzlení, příval energie a zároveň klidu. To a mnohem více nabízí pískovcové útvary, které obklopují prostor, kde žijeme. Zde člověk může najít sám sebe, ale i přesah dál, protože poselství, které v sobě skály nesou, je vzdálené tolik let, že za jeho horizont nedohlédneme. Touha poznat alespoň zlomek tohoto tajemství a předat ho dál. Vzdát hold matce přírodě a také tradičním řemeslům, která v tomto kraji vznikla a mají zde stále hluboko zakořeněnou tradici, jako je např. zlatnictví, sklářství a bižuterie. Ale také vytvořit nové, svébytné dílo, jako odkaz sebe samého.

To byly hlavní motivy Jiřího Anděla z Turnova. Rozhodl se, že vyrobí něco úplně nového, ale tak, aby se v jeho díle odrazila láska k jeho rodišti a pokora k historii, předkům a všemu, co ho inspiruje. Materiál, který si vybral, je právě pískovec, jehož vlastnosti ho nepřestávají fascinovat, kdykoliv se jde projít do oblíbeného Hruboskalska a sleduje hru slunce a stínu na skalních útvarech. Proto se kreativní návrhář rozhodl, že bude tvořit původní světelné objekty a skulptury. A to tak, aby mohl předat svůj vjem a fascinaci svým rodištěm dál i mezi ty, kteří zrovna na nějaké vyhlídce stát nemohou.

Absolvent železnobrodské sklářské školy a průmyslového designu ve Zlíně započal svoji cestu za tímto záměrem v roce 2012. Dlouhých sedm let tedy trvalo, než jeho nápad dostal definitivní koncept, finální obrys a tvar. Po čase už na to nebyl sám. Při realizaci složitého projektu se mu stal kolegou Pete Isev. Spolužák ze Zlína, grafický designér a kamarád z Brna, který se stará o prezentaci celého nápadu a vnáší další podnětné nápady. V tomto tandemu založili značku a ateliér YAKOBIUM a rok 2019 je pro ně zásadní, protože konečně mohou světu ukázat něco, co tu ještě nebylo: Naprosto unikátní skulptury, jejíž každý kus je svébytný originál.
Jsou z materiálu, který „stále žije“ a mění se podle denního světla. Díky tomu působí tak, jako by byly stále v pohybu, což je v kombinaci s okázalostí pískovce neotřelé propojení, které má energii a styl.

„Když jsem tento projekt vymýšlel, byl dlouho tajný. Nevěděli o něm ani moji rodiče. Chtěl jsem přijít opravdu s něčím, co tu ještě nebylo. Ani teď, když už finální produkty spatřily světlo světa, neprozradím úplně všechno,“ uvádí autor nápadu Jiří Anděl. „Zpracování jednotlivých skulptur se skládá jak ze strojní výroby, tak především z ruční řemeslně-výtvarné práce, aby byly vždy originálem a měly svoji duši. Přesný technologický postup ale patří mezi moje know-how.“

Díky tomu, že se živí návrhem a prototypovou výrobou v mnoha projektech automobilového, uměleckého a zábavního průmyslu, dostane se k nejnovějším technologiím, které pro svou tvorbu uplatňuje. Stejné možnosti má ve svém zaměstnání i jeho společník Pete, který se věnuje designu v americké nadnárodní společnosti pro vývoj softwaru. „Zakládáme si i na tom, abychom naše dílo ochránili před úmyslnými náhražkami a lacinými kopiemi, které by se mohly časem na trhu objevit. Proto jsme se zaměřili na ochranné prvky a certifikáty, které každá naše sochá má,“ uvádí Anděl.

Značka YAKOBIUM už proniká do širšího povědomí. Otevřením dalších dveří do světa může být možné navázání spolupráce s významným hotelem, ve kterém bude příležitost instalované objekty obdivovat a zároveň si je i pořídit. „Jednání je ve finální fázi, jde o prestižní hotel v Praze. Mám radost, že o naše skulptury projevili manažeři zájem. Je to pro mě důkaz, že jsem se vydal správným směrem,“ přibližuje první velké zadostiučinění Jiří.

Záměr rozhodně nebyl směřován čistě jenom na výdělek. Turnovský designér si stojí za tím, že pokud umělec nedá do svého díla srdce, nestojí výsledek za nic. Může být sice líbivé, ale nikdy to nebude kvalitní práce, která má hloubku a hlavně duši. Sám jde nerad s davem, ale naopak spíš proti proudu, po vlastní ose. „Mnoho výtvarníků, hledá inspiraci u někoho jiného, já ji hledám v sobě.“ I proto cesta za vysněným cílem trvala tak dlouho. Na jejím konci ale začíná přesně to, za čím se Jiří Anděl vydal. Díla, která mají svůj příběh a jedinečnost. Taková, která koncovému zákazníkovi nabídnou něco, co žádná jiná nemohou. Originální atmosféru a zážitek, pro který horolezci i turisté milují náš kraj.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.