VÝROČÍ TURNOVSKO-KRALUPSKÉ DRÁHY

0

V letošním roce uplyne již 150 let od zahájení provozu na významné železniční spojnici Turnova a Kralup nad Vltavou, Turnovsko-kralupské dráhy. V roce 1865 tato dráha spojovala český průmyslový sever s buštěhradskou železnicí a společností státní dráhy. Tím si Liberecko zajistilo snadnější odbyt svých výrobků a lepší přístup k surovinám. O sedm let později byla dostavěna odbočka z Neratovic do Prahy, tehdejšího nádraží Františka Josefa I.

Klub přátel železnic Českého ráje připravuje k tomuto významnému výročí 5. a 6. září zvláštní jízdy historických vlaků v trase původní železnice, tj. Kralupy – Neratovice – Mladá Boleslav – Turnov, a to oběma směry, a dále v trase později vzniklé spojnice do Prahy, tj. Praha hl. n. – Praha Vysočany – Neratovice. Vlaky budou vedeny v parní trakci a také historickými motorovými vozy.

První protokolární vlak vyjede v sobotu ráno z Turnova a bude veden lokomotivou 310.0134 Kafemlejnek, turnovskými fanoušky láskyplně oslovovanou „Babička“. Tato lokomotiva byla vyrobena r. 1913 První českomoravskou v Praze-Libni pro místní dráhu Litovel – Senice na Hané. Lokomotiva je nyní v péči Klubu přátel železnic Českého ráje.
Druhý protokolární vlak vyjede z Kralup také v sobotu ráno a bude veden lokomotivou 354.195 Všudybylka. Byla vyrobena na sklonku roku 1925 lokomotivkou ČMK v Praze. Patří Depu historických vozidel v Lužné u Rakovníka, kde je také dislokována, a je opatrována a provozována členy Klubu přátel historických vozidel.

Kromě těchto dvou protokolárních vlaků, které přivítají hejtmani Libereckého a Středočeského kraje, vyjedou i další vlaky. Celkem pojedou v sobotu i v neděli 5. a 6. září dva parní vlaky z Turnova do Kralup, jeden parní vlak z Prahy hl. n. do Neratovic a Kralup a zpět, a dva parní vlaky z Kralup do Turnova. Tyto parní vlaky budou proloženy historickými motorovými vlaky vedenými v celé nebo v části trasy. Zúčastněná hnací vozidla:
310.0134 Kafemlejnek, 354.195 Všudybylka, 434.2186 Čtyřkolák dvojka, 464.102 Bulík, 213.902 Béeska, M131.1081 Hurvínek, M240.0056 Singrovka.

V Depu Turnov bude po oba dva dny připraven doprovodný program v podobě výstavy historických železničních i silničních vozidel, jízdy na úzkorozchodné železnici a další. V Turnově, Neratovicích a Kralupech bude v prostoru železniční stanice výstava o historii této významné dráhy. Ve stanicích Turnov, Loukov, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Kropáčova Vrutice, Neratovice a Kralupy nad Vltavou proběhne další doprovodný kulturní program.

Více na www.3100134.cz.

201508262101_vakci_165_015_loko

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.