ÚSPĚCH TURNOVSKÉHO UMĚLCE MARTINA HYBLERA V PRAŽSKÉM RUDOLFINU

0

V rámci jubilejního 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha byl v pražském Rudolfinu uspořádán v sobotu 3. září koncert, v jehož úvodu zazněla v premiéře nejnovější orchestrální skladba Martina Hyblera, profesora hudby na turnovské umělecké škole, nazvaná „S dobrem si pospěš“. Kompozice zazněla v provedení Jihočeské komorní filharmonie České Budějovice pod taktovkou Marka Šedivého. Turnovský skladatel tuto svou kompozici vytvořil jako výraz solidarity s Japonskem a jeho lidem, v dnešní době tolik zkoušenou a trpící zemí.

Inspiraci pro svou skladbu Hybler nalezl v rytmu slov starého japonského přísloví „Zen wa isoge“, které on sám pokládá za nejvýstižnější a nejstručnější přísloví, které kdy bylo vyřčené – jak v originálním znění, tak i v českém překladu. Skladba, věnovaná česko-japonskému přátelství, našla pak své pokračování v další části večera, ve kterém se kromě jiných představil i japonský violoncellista Dal Miyata v koncertu pro violoncello a orchestr h mol Antonína Dvořáka.

Na festival Mladá Praha se každoročně sjíždějí špičkoví mladí hudebníci nejen z Japonska, ale i z mnoha dalších částí světa. Vzhledem k tomu, že některé koncerty v rámci tohoto festivalu se konají na nejrůznějších místech i mimo Prahu, bylo by dobré zvát mladé umělce pro příště i do Turnova. Ve městě i jeho okolí se nachází řada lokalit, v nichž by podobná vystoupení mladých hudebníků pod širým nebem v nastupujícím babím létě mohla mít svou nezaměnitelnou a působivou atmosféru.

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.