UMĚNÍ VYPRÁVĚT

0

Rokem 2018 jsme vstoupili do 15. ročníku přehlídky v umění vyprávět „Čteme všichni, vypráví jen někdo“. Tato přehlídka je velmi oblíbená u dětí, rodičů i pedagogů a každý rok je větší počet účastníků. Přehlídka je určena pro děti, mládež i dospělé od 6 do 18 let. Zapojeno je také rodinné vyprávění rodičů s dětmi.

Cílem projektu je výchova ke čtenářství, výchova k interpretaci textů vlastních i přejatých a zapojení prvků dramatické výchovy. Důležitou součástí je i součinnost rodiny a její aktivní zapojení do této přehlídky. Přehlídka je vždy tematicky zaměřena na významné osobnosti nebo události roku. V roce 2018 je to k 100. výročí vzniku samostatného československého státu, ale také na významné literární osobnosti století – Josefa a Karla Čapka v rámci Roku bratří Čapků.

Podoba přehlídky se v průběhu let proměnila, probíhají tzv. místní kola, poté kolo regionální a následuje přehlídka oblastní. Začátkem dubna proběhlo místní kolo v Turnově a bylo úžasné. Zúčastnilo se ho 85 vypravěčů (!) ve věku od 6 do 18 let. Odborná porota vyhodnotila opravdu ty nejlepší a neměla vůbec lehkou práci. Do regionálního kola poslala 48 účastníků, a to je opravdu hodně. Nejlepší vypravěči se setkají 15. května v městské knihovně v Semilech.

Přehlídka vypravěčů je ojedinělým projektem v rámci České republiky s dlouhodobou tradicí. Projekt vznikl za spolupráce KDK Libereckého kraje a tří regionálních knihoven – Turnov, Semily a Jičín. V těchto městech se konají jednotlivá soutěžní kola. Projekt je neziskový, každým rokem se ho účastní přibližně 200 dětí.

Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka, Turnov
EvaKordova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.