TURNOVŠTÍ ZNAČKAŘI SE VRÁTILI Z BANÁTU

0

Skupina turnovských značkařů se začátkem září vrátila z rumunského Banátu, kam je vyslalo ústředí Klubu českých turistů. Jejich úkolem bylo obnovit téměř 60 km zdejší páteřní červené značky, která propojuje vesnice Eibentál, Bígr, Rovensko, Gerník a Svatou Helenu. Fakticky to znamenalo naložit do batohů výbavu na klasický puťák a rozdělit cestu na desetikilometrové denní úseky.

Místní terén rychlejší pohyb neumožňuje, navíc zprávy zdejších obyvatel hovořily o tom, že se zde poměrně hodně kácelo a cesta je zarostlá. To se nakonec nepotvrdilo, ale i při největším nasazení skupina dokázala obnovit maximálně 12 km značené trasy. Při této rychlosti značkaři třikrát přespali tzv. v divočině, přesněji na hřebenech banátských hor.

Největším problémem se ukázal být nedostatek vody. Letošní téměř tři měsíce trvající sucho zapříčinilo, že se voda dala nabrat pouze z potoků tekoucích v údolích. Konce jednotlivých etap vycházely vždy na vrcholový hřeben hor, což znamenalo nabrat v údolí 4 litry vody a ty po vzoru nepálských Šerpů vynést na kopec. Odměnou ovšem byly nezapomenutelné večery a noci v totální pustině, kterou u nás budete jen těžko hledat.
Vedle popisované divočiny byla všemi účastníky vysoce hodnocena setkání s místními obyvateli, kteří si vás okamžitě získají svojí srdečností. Při konfrontaci s jejich způsobem života se naše problémy začaly jevit jako absolutně nicotné a všichni jsme místním obyvatelům v duchu záviděli jejich optimismus a životní nadhled. Večerní posezení a povídání s místními bylo pověstnou třešničkou na dortu každého dne, tedy v případě, kdy bylo možné spát tzv. pod střechou.

Návštěvu zdejšího kraje vám rozhodně můžeme doporučit a současně vzkazujeme, že zde určitě nebudete bloudit, tedy pokud nebudete chtít.

Za turnovské značkaře: Zbyněk Báča, Jana Mejzrová, Mirek Mejzr, Jana Leitnerová, Honza Leitner, Vojta Tomášek a Véna Křepelák

Turnovští značkaři v akci…

…odměnou byly nezapomenutelné večery a noci v totální pustině, kterou u nás budete jen
těžko hledat….

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.