TURNOVŠTÍ ZNAČKAŘI OPĚT ZNAČILI V BANÁTU

0

Turnovští značkaři se po necelém roce opět vrátili do rumunského Banátu, aby pokračovali v obnově turistického značení. Tentokrát byla jejich aktivita zaměřena na vesnici Eibenthal, která je naší veřejnosti známa především díky pořádání akce nesoucí název Festival v Banátu.

Na značkaře čekalo téměř 60 kilometrů turistických tras, které se měly převážně „pouze“ obnovit. Rumunské realita byla ovšem trochu jiná a dvě party turnovských značkařů se někdy doslova probíjeli zdejší „džunglí“. V českém prostředí dokáže zkušený značkař obnovit za den maximálně 10 kilometrů. V banátském prostředí se běžná realita pohybovala zhruba o polovinu méně, a dokonce jsme zaznamenali den, kdy i přes veškeré vypětí dokázala čtyřčlenná značkařská skupina „vyznačit“ dva kilometry. Příčinou byla velice těžká orientace v místním terénu, neexistující cesty (existující pouze na mapách) a místní vegetace, která oplývá především trny. Večery turnovští značkaři trávili vytahováním klíšťat a vyprávěním historek z proběhlého dne. Značkaři se totiž museli rozdělit na dvě samostatné skupiny, aby se vše stihlo během jednoho týdne vyznačit.

I přes uvedené problémy na značkaře čekal každý večer hostitel „Tibi“ se skvělou večeří, při které byl plánován další den. Gastronomický zážitek se následně opakoval ráno, kdy stůl doslova přetékal místními specialitami.
Poslední den značení bylo konstatováno, že hlavní cíl byl splněn a návštěvníci vesnice Eibenthal mají od června vyznačené trasy v standardu, na které jsou zvyklí turisté v ČR. Nově vyznačené trasy je zavedou na nejhezčí místa, která se zde nacházejí. Do festivalu vydá dceřiná společnost KČT – TRASA novou mapu Banátu, ve které návštěvníci najdou všechny trasy s novými texty k turisticky zajímavým místům zdejšího okolí.

Poslední večer jsme se všichni shodli, že to byla zatím největší dřina v naší značkařské historii, ale dřina NÁDHERNÁ. Zdejší kraj si prostě musíte zamilovat, pro místní lidi, nádhernou přírodu a zážitky, které pobyt v tomto kraji přináší.
Za KČT Sokol Turnov Zbyněk Báča, zbynek.baca@centrum.cz

Eibentál (též Tisové Údolí nebo Jeventál, německy a rumunsky Eibenthal, maďarsky Tiszafa) je jedna z českých vesnic založených českými kolonisty v rumunském Banátu počátkem 19. století. Dodnes zde žije asi 300 českých obyvatel a také několik rumunských rodin. Společně se sousední vsí Nové doly tvoří v současné době největší českou komunitu v Rumunsku. (Zdroj: Wikipedie)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.