TURNOVSKÉ KNIHY JEDOU DO BANÁTU

0

Knihy z turnovské knihovny, které byly vyřazeny, ještě udělají radost v rumunském Banátu, kde žije po dlouhá léta česká menšina. Tamní vesnice – pro nás z pohledu názvu je asi nejzajímavější vesnička Rovensko – pravidelně po několik let navštěvuje rodina Petra Hakena z Turnova. Jeho prostřednictvím se knihy z Čech dostanou ke čtenářům, kteří na ně netrpělivě čekají. Zároveň s nimi poputují všechny informační materiály a brožura o bohaté historii turnovské knihovny.

Pohled na Banát od Petra Hakena:
Výspa starého mocnářství na jihovýchodě říše byla v 19. století kolonizována Čechy. Přijeli na vorech po Dunaji a usadili se tam, kde končí Karpaty. Dvě staletí si uchovávají své české tradice, včetně krásné staročeštiny bez anglikanismů a zkratek. Hospodaří tak, jak hospodařili naši předci před válkou. Dnes bychom řekli  – biofarmy.
Když se podojí, scházejí se chlapi v hospodě, ženské klábosí před staveními a každou neděli se jde do kostela. Přijdou všichni. Krásné mladé holky i krojované stařenky. Nastrojení mladí muži pokukují po dívčinách, hospodáři probírají zemědělské práce.
Večer se pak svalí na kavalec a spí? Kdepak, je tu kulturák, nově ho opravili, aby měli kde zpívat a tancovat. A součástí kulturáku, kterému říkají „kamin“, je i knihovna. Knihovník je taky hospodář. Má krávy, kozy, ovce, dokonce i osla. Večer podojí a jde půjčovat knížky. Prostředí vlastenecké.
Minulý rok jsme sem na „konec světa“ jeli hrát české divadlo a nyní se vracíme s nůšemi plnými knih, které už naši čtenáři v Turnově nepotřebují. Daleko na druhém konci starého mocnářství se do nich rádi začtou vzdálení krajané. Knihy zapůjčují i do okolních českých vesnic, o čtenáře není prý nouze. Domácí knihovny jsou tady výjimečnost. Knihy měl doma samozřejmě knihovník a pak také ředitel školy a v hospodě prodávají krajanskou literaturu, ale to je spíše pro pocestné z Česka.
A kdo se při čtení těchto řádků zasní o ztracených časech: Vydejte se následovat turnovské knížky, místní vás rádi ubytují v tradičních chaloupkách a ukážou vám, že pohostinnost je přece česká vlastnost. Z Turnova je to jen nějakých drobných tisíc kilometrů.

Co říci závěrem? Snad se tam opravdu vypravíme a zažijeme na vlastní kůži to, o čem si právě teď jen píšeme…
Eva Kordová, knihovna A. Marka, EvaKordova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.