Lars Olaf Franzen je dalším čestným občanem Turnova. Tento sympatický Švéd už 45 let stojí za přátelstvím Alvesty a Turnova. Stál i za legendárním zájezdem švédského pěveckého sboru do Turnova ještě za komunistického režimu, jehož vystoupení tolik ovlivnilo vznik zdejšího pěveckého sboru Musica Fortuna.
Nejvíce se ale zasloužil prostřednictvím přátelství s turnovskou rodinou Zakouřilových o výměny sportovců, zejména orientačních běžců, a také dětí základních škol. Díky němu bylo do naší země za posledních 40 let vypraveno přes 120 autobusových zájezdů, další stovky lidí se zúčastnily výměnných pobytů. „V Alvestě všichni znají v České republice dvě města – Prahu a Turnov,“ řekl Lars Olaf Franzen při slavnostním převzetí symbolického klíče od Turnova. Předávání čestného občanství proběhlo v rámci výročního koncertu pěveckého sboru Musica Fortuna v pátek 20. října (na titulním snímku s Tomášem Zakouřilem, který mu tlumočil), protože oceněný se nemohl dostavit do Česka 28. října, kdy večer v městském divadle jsou pravidelně městem udělována významná ocenění v rámci oslav svátku republiky.

Jen malá skupina lidí přišla 28. října vpodvečer k pietnímu setkání k výročí republiky k pomníku ve Skálově ulici. (K zaznamenání je minimální účast zastupitelů města na nejvýznamnější akci k tomuto svátku. Večer do divadla kromě starosty, obou místostarostek, radní Kordové, která akci uváděla, a zastupitelů za TOP 09 již z dalších členů zastupitelstva nikdo nedorazil.)
Oslavy 99. výročí vzniku Československa letos v Turnově probíhaly v sobotu 28. října v komornějším duchu. Nejdříve se vpodvečer malá skupina lidí sešla u pomníku ve Skálově ulici, kde v proslovu místostarostka Petra Houšková připomněla nejdůležitější body z historie naší země i vyjádřila obavy ze zachování demokracie v naší zemi. Na ni navázal při setkání v divadle starosta města Tomáš Hocke myšlenkami Václava Havla o naší národní identitě, zmínil také své překvapení z nedávných parlamentních voleb, ve kterých se jedna extrémní pravicová strana dočkala velké podpory voličů svými snahami o vystoupení z mezinárodních svazků, které přitom naší zemi zaručují prosperitu a bezpečí.
Cenu obce obdržel k životnímu jubileu Milan Brunclík za významný přínos městu za dlouholetou videodokumentaci dění na Turnovsku.
Uděleny byly také medaile starosty:
* Luboši Mrklasovi, pracovníku krizového řízení MěÚ Turnov, který svou pohotovou a rozhodnou reakcí přispěl k záchraně života své kolegyně.
* Janu Staňkovi, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech.
* Evě Lédlové za vynikající pedagogickou práci s dětmi, netradiční výukové metody ad.
* Jitce Petruškové (in memoriam), regionální historičce, autorce Nového turnovského pantheonu, zakladatelce Pekařovy společnosti a dobré duši turnovského muzea, za vynikající kulturní přínos městu.
* Václavu Zakouřilovi za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v oblasti orientačního běhu a za dlouholetou spolupráci se švédským partnerským městem Alvesta.
* Jaroslavu Hlušičkovi (in memoriam) za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů, výchovu několika generací mladých hasičů, tisíce hodin práce na hasičské technice, stovky zásahů a zdolaných požárů.
* Josefu Zahradníkovi za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů.
* Jaroslavu Šikolovi za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů.
* Michaele Mlejnkové za sportovní úspěchy a šíření dobrého jména Turnova ve sportovním světě. Ve svých dvaceti letech byla vyhlášena nejlepší volejbalistkou ČR za rok 2016.