ČESTNÉ OBČANSTVÍ TURNOVA PUTUJE DO ŠVÉDSKA

0

Lars Olaf Franzen je dalším čestným občanem Turnova. Tento sympatický Švéd už 45 let stojí za přátelstvím Alvesty a Turnova. Stál i za legendárním zájezdem švédského pěveckého sboru do Turnova ještě za komunistického režimu, jehož vystoupení tolik ovlivnilo vznik zdejšího pěveckého sboru Musica Fortuna.

Předávání čestného občanství Turnova

Nejvíce se ale zasloužil prostřednictvím přátelství s turnovskou rodinou Zakouřilových o výměny sportovců, zejména orientačních běžců, a také dětí základních škol. Díky němu bylo do naší země za posledních 40 let vypraveno přes 120 autobusových zájezdů, další stovky lidí se zúčastnily výměnných pobytů. „V Alvestě všichni znají v České republice dvě města – Prahu a Turnov,“ řekl Lars Olaf Franzen při slavnostním převzetí symbolického klíče od Turnova. Předávání čestného občanství proběhlo v rámci výročního koncertu pěveckého sboru Musica Fortuna v pátek 20. října (na titulním snímku s Tomášem Zakouřilem, který mu tlumočil), protože oceněný se nemohl dostavit do Česka 28. října, kdy večer v městském divadle jsou pravidelně městem udělována významná ocenění v rámci oslav svátku republiky.

Jen malá skupina lidí přišla 28. října vpodvečer k pietnímu setkání k výročí republiky k pomníku ve Skálově ulici. (K zaznamenání je minimální účast zastupitelů města na nejvýznamnější akci k tomuto svátku. Večer do divadla kromě starosty, obou místostarostek, radní Kordové, která akci uváděla, a zastupitelů za TOP 09 již z dalších členů zastupitelstva nikdo nedorazil.)

Oslavy 99. výročí vzniku Československa letos v Turnově probíhaly v sobotu 28. října v komornějším duchu. Nejdříve se vpodvečer malá skupina lidí sešla u pomníku ve Skálově ulici, kde v proslovu místostarostka Petra Houšková připomněla nejdůležitější body z historie naší země i vyjádřila obavy ze zachování demokracie v naší zemi. Na ni navázal při setkání v divadle starosta města Tomáš Hocke myšlenkami Václava Havla o naší národní identitě, zmínil také své překvapení z nedávných parlamentních voleb, ve kterých se jedna extrémní pravicová strana dočkala velké podpory voličů svými snahami o vystoupení z mezinárodních svazků, které přitom naší zemi zaručují prosperitu a bezpečí.

Cenu obce obdržel Milan Brunclík

Cenu obce obdržel k životnímu jubileu Milan Brunclík za významný přínos městu za dlouholetou videodokumentaci dění na Turnovsku.

Uděleny byly také medaile starosty:
* Luboši Mrklasovi, pracovníku krizového řízení MěÚ Turnov, který svou pohotovou a rozhodnou reakcí přispěl k záchraně života své kolegyně.
* Janu Staňkovi, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech.
* Evě Lédlové za vynikající pedagogickou práci s dětmi, netradiční výukové metody ad.
* Jitce Petruškové (in memoriam), regionální historičce, autorce Nového turnovského pantheonu, zakladatelce Pekařovy společnosti a dobré duši turnovského muzea, za vynikající kulturní přínos městu.
* Václavu Zakouřilovi za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v oblasti orientačního běhu a za dlouholetou spolupráci se švédským partnerským městem Alvesta.
* Jaroslavu Hlušičkovi (in memoriam) za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů, výchovu několika generací mladých hasičů, tisíce hodin práce na hasičské technice, stovky zásahů a zdolaných požárů.
* Josefu Zahradníkovi za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů.
* Jaroslavu Šikolovi za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů.
* Michaele Mlejnkové za sportovní úspěchy a šíření dobrého jména Turnova ve sportovním světě. Ve svých dvaceti letech byla vyhlášena nejlepší volejbalistkou ČR za rok 2016.

Mezi oceněnými Medailí starosty byly mj. Eva Lédlová…

…a Václav Zakouřil

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.