PAMÁTKY VSTUPUJÍ DO NOVÉ SEZONY

0

Jednou ze čtyř nově vzniklých územních památkových správ je územní památková správa na Sychrově, která spravuje 18 památkových objektů v krajích Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém. K organizační změně ve struktuře Národního památkového ústavu, která je největší od roku 2003, došlo od 1. ledna t. r. především z důvodu šetření veřejných prostředků. Novinky na prohlídkových trasách objektů NPÚ v Libereckém kraji:


* Na Hrubém Rohozci
budou v létě znovu otevřeny biliárový sál a chodba k oratoři, neboť v té době skončí obnova historických výmaleb těchto prostor, zabílených po zestátnění zámku. Otevírací doba o Velikonocích: pátek 29. 3. 10.00 – 15.00 hodin, sobota 30. 3. 9.00 – 16.00 hodin, neděle 31. 3. 9.00 – 16.00 hodin, pondělí 1. 4. 9.00 – 16.00 hodin.
* Zámek Sychrov se stává hlavním nositelem akcí v rámci Roku francouzské kultury, od 1. července přibude prohlídkový okruh věnovaný historii stolničení – „Stůl všední a stůl sváteční v zámku i v paláci“. Od dubna do června se prohlídky pro jednotlivce konají v následujících časech: 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 hodin.
* Na Troskách dochází ke změně otevírací doby: Ta je v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích od 9.00 do 16.00 hodin, v sezoně denně mimo pondělí od 9.00 do 17.30 hodin, otevřeno bude také na vybrané prázdninové pondělky. Z důvodu nepříznivého počasí a s ohledem na klimatické podmínky se uvažuje o zpřístupnění hradu až v sobotu 30. a v neděli 31. března, případně na velikonoční pondělí. Záleží na odtátí ledu, který ohrožuje bezpečnost návštěvníků. Konečný termín zahájení sezony na hradě najdete na www.hrad-trosky.eu.
Zahájení sezony 2013 na objektech ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově je v pátek 29. března. Termín byl zvolen s ohledem na školní prázdniny, vedení NPÚ věří, že již v pátek otevření hradů a zámků ocení právě rodiče s dětmi, ale také ti návštěvníci, kteří si chtějí období Velikonoc zpestřit výletem za poznáním a kulturou. Vstupné se na objektech ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově letos nezvyšuje. (Zdroj: TZ NPÚ Sychrov)

TAKÉ HRAD VALDŠTEJN ZAHAJUJE NOVOU SEZONU
V tzv. kočárovně na prvním nádvoří hradu bude na přelomu dubna a května podle kastelánky Elišky Krejčové na novou sezonu připraven dětský koutek, kde budou k dispozici puzzle s motivy hradu, výtvarné potřeby apod. Bude tam i malá galerie, určená především pro dětské obrázky. Pro handicapované spoluobčany, kteří se nedostanou dále do hradu, zde bude připraveno video o zajímavostech Valdštejna. V romantickém paláce v zadní části hradu budou moci návštěvníci obdivovat nové exponáty. V průběhu sezony se příchozí mohou těšit na noční prohlídky, šermíře, koncerty, prohlídky s Albrechtem z Valdštejna, pohádky ad. Od 30. března do konce dubna bude otevřeno o víkendech a svátcích od 9.00 do 17.30 hodin. (Hrad je v majetku města Turnov.)
Velikonoční program:
* Pondělí 1. dubna od 14.00 hodin – Velikonoční koncert. Radek Rejšek – trubka, varhany, Vít Janata – varhany. Na programu budou skladby barokních autorů pro trubku a varhany (Jeremiah Clarke, John Stanley), varhanní skladby starých mistrů (Girolamo Frescobaldi, Francesco Casparini, Johann Pachelbel a další) a improvizace na nápěvy velikonočních písní.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.