HRADNÍ VĚŽE NA TROSKÁCH SPOJILI ZÁCHRANÁŘI, KASTELÁN ZVE NA ČERTOVSKÉ SLAVNOSTI

0

Tohle opravdu nemůžete vidět každý den. Profesionální hasiči a záchranáři z mladoboleslavské Škody Auto si udělali cvičení a lanovým mostem spojili dvě hradní věže na Troskách – Pannu a Babu. Lanový most byl dlouhý téměř devět desítek metrů, specialisté z lezecké skupiny zhruba ve výšce tří desítek metrů nad zemí evakuovali z jedné věže na druhou nosítka s figurantem. Jak uvedl velitel zásahu, potřebovali vyzkoušet, jestli by to v reálném případě bylo vůbec možné a jestli to lze zvládnout. Lze, přesun „zraněného“ se podařil opakovaně. V případě, že by hasiči byli buď zde, nebo jinde při zásahu nuceni podobnou techniku při záchraně života zraněného využít, nemusejí se obávat, že by to nezvládli.

„Pravdou je, že nám různí lidé nabízejí různé aktivity, tohle ale je něco mimořádného. Sám jsem rád, že si to u nás záchranáři mohli vyzkoušet. Za 15 let, co jsem tady, nic podobného nepamatuji. Myslím, že to bylo i zajímavé zpestření pro naše návštěvníky,“ říká kastelán na Troskách Lubomír Martinek.

201507292024_tz_29_015_trosky

Trosky patří k nejnavštěvovanějším památkám v republice. Vloni sem přišlo 102 tisíc lidí! V hlavní turistické sezoně na hrad přichází až tisícovka turistů denně (!), na oblíbené noční prohlídky, které tady pořádají již třetí sezonu, přijde kolem dvou set lidí.

201507292025_tz_30_015_trosky

„Na první srpnový víkend jsme připravili novinku v podobě Čertovských slavností. Vše se tu bude odehrávat v režii pekelných mocností, připraven je zajímavý program, děti v čertovském kostýmu dostanou dárek,“ zve na hrad kastelán. O Troskách koluje spousta pověstí, podle kterých tady už za doby Keltů probíhaly různé tajemné obřady a rituály, čerti prý bránili stavbě samotného hradu, legendy kolují kolem tajuplného podzemí pod hradními věžemi. Skutečností je existence jeskyně Sklepy ve skalním městě Apolena, odkud by na hrad měla vést tajná chodba, a existují i doklady z 19. století, kdy se party chlapců a dospělých z okolí pokoušely o její objevení. Má tu někde být i poklad, který tady ve středověku ukryli loupeživí rytíři…

201507292025_tz_31_015_trosky

201507292025_tz_32_015_trosky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.