DRAK ZE ŠŤASTNÉ ZEMĚ JE ZAPSÁN DO ČESKÉ GUINNESSOVY KNIHY REKORDŮ!

0

Vloni to byl dinosaurus, letos slaměný drak. Šťastná země v Radvánovicích u Turnova se začíná pravidelně zapisovat do české verze Guinnessovy knihy rekordů. „Draka jsme zapsali jako největší objekt ze slámy tohoto druhu, který zatím vznikl na našem území. Naměřili jsme délku 23 metrů, výšku sedm metrů a rozpětí křídel 49 metrů. To ale není úplně podstatné. Úžasné je, jak se tvůrcům objekt podařilo zakomponovat do krajiny a samotného areálu Šťastné země. Drak jakoby celý region hlídal,“ říká s nadšením Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Ten byl osobně draka ve Šťastné zemi zkontrolovat.

n201308291328_tz_32_013_sz„Smyslem naší práce je upozorňovat na lidi a projekty, které přesahují běžný rámec a přinášejí něco navíc. Musím říct, že celý areál Šťastné země je výjimečný a v naší zemi naprosto jedinečný,“ říká Marek. Drak ze Šťastné země se objeví v ryze české verzi Guinnessovy knihy rekordů – České knize rekordů, která vychází jednou za tři roky, což nyní bude v roce 2015. Fotografie se objeví i v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Letos zde zapsali třeba obřího losa z proutí, který vypadá jako živý, mezi rarity byl zapsán i šachista, který hrál se zavázanýma očima najednou s 12 hráči. Ročně je zapsáno zhruba 300 rekordů a kuriozit. „Česká kniha rekordů vznikla z prosté potřeby. Existuje ve známé a populární celosvětové verzi, ale do ní se dostane jen málo věcí z České republiky. My jsme přitom velmi kreativní národ, spousta věcí by zůstala nezapsána, zapomenuta, tak jsme na tom nejdříve spontánně a poté cíleně začali před lety pracovat,“ dodává Miroslav Marek. Agentura Dobrý den mj. pořádá i oblíbený mezinárodní festival Pelhřimov – město rekordů. Letos se konal již 23. ročník. Více najdete na www.dobryden.cz.

„Pro nás je samozřejmě pocta, objevit se v České knize rekordů. Ne že bychom se na to připravovali cíleně, je to vždy o nějakém nápadu, který se snažíme realizovat. Se sochami ze slámy v rámci našich tradičních Slavností slámy nám pomáhají studenti uměleckých škol. Co se týká draka na vyhlídce nad Šťastnou zemí, tady musím konstatovat, že tohle se nám opravdu povedlo nad očekávání a jsem rád, že si toho v Agentuře Dobrý den všimli,“ hodnotí programový manažer Šťastné země Erik Černý.

Před Šťastnou zemí je poslední prázdninový víkend, slaměné sochy v areálu ale zůstanou stát ještě i v září. Funguje také keltská vesnička, kde si vlastnoručně můžete vyzkoušet něco ze života našich předků.

n201308291329_tz_33_013_szCo ale dělá Šťastnou zemi šťastnou zemí jsou především různé originální houpačky a prolézačky pro děti z akátového dřeva, jejichž výrobcem je mateřská firma Tomovy parky. Různých objektů je v areálu rozeseto víc než sto. Najdete zde dětskou trpasličí vesničku, množství dřevěných domků pro dětské hry, písková rýžoviště s pravými českými granátky, pro rodiče jsou tu lavičky a místa pro odpočinek, je tu odpovídající sociální zázemí a občerstvení. Hitem areálu jsou již několik let vzduchové velkoplošné trampolíny pro děti i dospělé. Údolím pod Šťastnou zemí vede naučná stezka „Prožitkový geopark Český ráj“. Ta je pojata velmi netradičně, děti a dospělé na ní čeká dobrodružství a poznání. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechod bažinou.

Šťastná země je otevřena od 20. dubna do 29. září denně od 9.00 do 19.00 hodin, o prázdninách až do 20.00 hodin. Více na www.stastnazeme.cz

NEJBLIŽŠÍ AKCE:

* 7. září – HURÁ DO ŠKOLY. Vyzkoušejte si vaše oblíbené nebo neoblíbené předměty trochu jinak – 100 % vesele.
* 14. září – BRAMBORÁK. Brambory, brambory a zase brambory. Ty vás budou provázet v soutěžích, vyrábění, ale také v uspokojení vašich mlsných jazýčků.

201308291329_tz_34_013_sz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.