NENECHTE SI UJÍT: ADVENTNÍ KONCERT KAPELY NOTHINGHAM

0

Známá turnovská artrocková skupina Nothingham se po roce a půl vrací na pódium turnovského městského divadla, kde nedávno oslavila dvacet let své existence. Po úspěšné letní premiéře rockového oratoria „Jan Křtitel“ (ZDE) kapela připravila dvouhodinový program složený z novinek i osvědčených starších písní, tentokrát v nerockovém akustickém aranžmá. Vedle známé čtveřice muzikantů se můžeme těšit na hosty, kteří neobvyklý zvuk Nothinghamu ještě více obohatí.

Nothingham:
Petr Tesař – bicí nástroje
Marek Boňko – klávesy
Jan Bouzek – kytara
Pavel Mlejnek – baskytara, zpěv

hosté:
Oldřich Bezděčík – recitativ
Kristýna Anežka Poláková – zpěv, vokály, viola
Pavla Šachová, Josef Bartoň – violoncello
Anežka Charousková – housle
Václav Vaníček – baskytara

Sobota 16. prosince, Městské divadlo Turnov, 19.00 hodin
Vstupenky v předprodeji za 90 Kč (recepce KCT), na místě (divadlo) 110 Kč

Premiéra oratoria Jan Křtitel v turnovském Husově sboru

ROZHOVOR
Zeptali jsme se zakládajícího člena kapely Pavla Mlejnka:

* V letošním roce jste o sobě dali hodně slyšet sérií koncertů rockového oratoria „Jan Křtitel“. Budeme se moci těšit, že oratorium v nejbližší době někde zopakujete?
Ano, samozřejmě. Na oratoriu „Jan Křtitel“ jsme víc jak rok pracovali s tím, že jej budeme příležitostně opakovat. Prvně by se tak mělo stát v rámci oslav 110 let turnovského gymnázia, kdy se v kavárně KUS na Střelnici uskuteční několik koncertů kapel spojených s touto školou. V sobotu 14. dubna 2018 zde vystoupíme s kapelami Tam dole tma, Snap Call a s písničkářem Ondřejem Halamou. Šest vět oratoria také přepracujeme do akustické verze, kterou premiérově představíme v nádherných prostorách Johanitské komendy v Českém Dubu 8. června 2018. V létě bychom se rádi vrátili na hrad Valdštejn, doufám, že nám bude počasí přát a dílo zahrajeme na hradním nádvoří v původním znění, tedy aniž bychom se decibelově museli nějak krotit.

* Je to pro rockery velká výzva, odložit elektrické kytary a připravit akustický koncert? Už jste takto někdy v akustické podobě hráli?
Ano, je to výzva a ty my máme rádi. Nekoncertujeme moc často, takže naše turnovská vystoupení vždy připravujeme s nějakým bonusem, tentokrát jako akustický koncert s několika hosty. Doufám, že to do adventního období pěkně zapadne. Když bych měl odpovědět na druhou otázku, tak ano. Čtvrtého července 2009 jsme měli otevřít open-air festival „Koza 009“, ale apokalyptická polední průtrž mračen nás doslova spláchla z pódia. Když jsme zachránili, co zachránit šlo, a nástroje a aparaturu jsme doma začali sušit, shodli jsme se, že je nutné tuto deprimující událost „spláchnout“ pár pivky. Vzal jsem doma, vedle suchého oblečení, všechny kytary, co mám, a přesunuli jsme se do salonku U Supa. Tam jsme pak toto odpoledne několika fandům a hostům restaurace zahráli náš na ten den plánovaný set i něco navíc. V průběhu podvečera se k nám přidala moravská cimbálovka, takže se z této neplánované akustické premiéry vyvinula celkem slušná jízda. Dál bych se v tom raději nešťoural.

* Máte poměrně početnou fanouškovskou obec, na co se na adventním koncertu v divadle můžeme těšit? Avizujete průřez vaší tvorby, bude i něco speciálního?
Koncert bude rozdělen do dvou částí s krátkou přestávkou. Zahrajeme starší písně, dokonce i jednu z nejstarších, dále několik zbrusu nových věcí z připravovaného projektu „Zahrada v růžích“, nezapomeneme na zmíněné oratorium „Jan Křtitel“ a nakonec chystáme jeden bonus z oblasti muzikálové tvorby. Specialitou bude určitě účast menšího smyčcového tělesa, zazpívá si s námi studentka Státní konzervatoře Praha Kristýna Anežka Poláková, v jedné ze skladeb si zahraje baskytarista skupiny „Purnama“ Vašek Vaníček a v čase adventním náš program doplní četbou z Evangelií husitský farář Olda Bezděčík. Pro návštěvníky koncertu chystáme i nějaké suvenýry s kapelní tematikou.

* Plány na příští rok?
Změna data pro nás v podstatě nic neznamená. Pořád něco vymýšlíme. I když jsme teď pracovali na oratoriu a akustických verzích skladeb, paralelně se rodily další a další nápady. Máme je nahrané a čekají, až se k nim vrátíme po Vánocích. Jak už jsem říkal, nové již hotové písně (Okoralé srdce, Dobré zprávy, Aequinoctium…) budou součástí připravovaného koncepčního programu, který jsme pracovně nazvali „Zahrada v růžích“. Také nám zbývá přepracovat čtyři věty oratoria „Jan Křtitel“ do akustické podoby. Vedle Johanitské komendy by se tato verze jistě hodila i do menších kostelíků, tomu se nebráníme. Bude-li příležitost osvětově působit i za humny, rádi tak učiníme.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.