DESÁTÝM ROKEM BRÁZDÍ NEBE ČESKÉHO RÁJE VÝLETBALONEM.CZ

0

OK 7546 pro 2 až 3 pasažéry, OK 7536 pro 4 až 5 pasažérů, OK 7566 pro 5 až 6 pasažérů a OK 7556 pro maximálně 7 pasažérů. To jsou balony a označení, které můžete vidět nad Českým rájem poměrně pravidelně. „Statisticky lze s balony létat asi sedmdesát až osmdesát dnů v roce, přesto díky tomu, že můžeme letět čtyřmi balony najednou, dokážeme za rok zvládnout zhruba tři stovky letů,“ uvádí Dana Vejnárková ze společnosti Baart, která okolí Trosek brázdí již desátým rokem.

Zejména v horkých letních měsících jsou to krásné lety s ranními mlhami, nebo naopak s až kýčovitými západy slunce. Kvůli termice se létá pouze ráno a vpodvečer, přes den většinou přece jen fouká vítr silněji a termika by mohla ohrozit bezpečnost pasažérů. „Létáme každý den, kdy je letové počasí, a opravdu hlavním kritériem jsou pro nás bezpečné letové podmínky. Může se tedy klidně stát, že na start s pilotem vyrazíte, ale ten na místě zhodnotí podmínky jako letu nebezpečné a my potom let pasažérům musíme přeložit. Myslím ale, že se to vyplatí, odměnou je pak pohled z koše do krajiny za ideálních podmínek. Je to neopakovatelné, kdo to zažil, může vyprávět,“ shrnuje Dana Vejnárková.

Balonáři ze společnosti Baart mají v Českém ráji domluvených zhruba 15 vzletových ploch, které vybírají podle aktuálního směru větru, aby pasažérům mohli dopřát výhled na Trosky, Hruboskalské skalní město nebo Prachovské skály. Nicméně další krásy Českého ráje lze spatřit při letu nad Maloskalskem, údolím řeky Jizery nebo kolem Suchých skal. „Spolupracujeme se Sdružením Český ráj a s infocentry v regionu, kde si můžete letenky koupit osobně. Jako jedni z mála můžeme nabídnout let i hendikepovaným díky sedačce se čtyřbodovými pásy,“ dodává D. Vejnárková.

Více informací najdete na www.vyletbalonem.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.