STUDENTI SI TO ŘEKLI ŠPERKEM ANEB O MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI UMĚLECKÝCH ŠKOL

0

Ve čtvrtek 6. září proběhlo v Muzeu Českého ráje v Turnově slavnostní zakončení výstavy Comenius – Kámen, Kov, Šperk („Řekni mi to šperkem!“). Projekt probíhá dva roky a spolupracuje na něm deset středních škol z osmi evropských zemí. V první fázi projektu, která vyvrcholila putovní výstavou, se každá škola představila zlatnickými technikami, které jsou typické pro každou zúčastněnou zemi. Přitom se uplatnily smalty, filigrán, granulace i původně japonská technika mokume. Čechy reprezentovaly granátové šperky studentů turnovské Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy. Výsledky tvůrčí práce se představily v muzeích a galeriích ve Francii, Belgii, Portugalsku, Litvě, Řecku a Španělsku.

n201209072219_vakci_252_012_supsV další části projektu se studenti seznamovali se zlatnickými technikami partnerských zemí. Výsledky druhé části projektu byly vystavené v lednu ve francouzském Muzeu zlata v Saint-Amand a postupně v dalších zemích. Do Turnova kolekce dorazila z belgických Antverp. Výstava ve zdejším muzeu probíhala od 2. srpna, končí v neděli 9. září. K vidění byly šperky nejen z kovu, třeba šperkařská škola z italské Valenzy představila variace inspirované pravěkými trilobity. Výstavu doplnily práce vzniklé v Turnově o letošním mezinárodním šperkařském sympoziu.

V rámci čtvrteční derniéry výstavy se v galerii muzea uskutečnilo setkání studentů a učitelů turnovské umělecké školy s veřejností, představeny byly šperky, které Turnov reprezentovaly za hranicemi. Konala se módní přehlídka, kterou uspořádali sami studenti. Jak při setkání zaznělo, právě tato forma spolupráce uměleckých škol představuje žádoucí budoucnost celého oboru, spočívající v propojení různých žánrů a regionů. Pro současné studenty školy je to obrovská příležitost, jak konfrontovat své práce v celoevropském měřítku. Jak uvedl kurátor výstavy Tomáš Řídkošil ze zdejšího muzea, projekt bude pokračovat i v následujících letech a s výslednými pracemi bude mít opět možnost seznámit se i turnovská veřejnost.

n201209072220_vakci_253_012_sups

n201209072220_vakci_254_012_sups

n201209072220_vakci_255_012_sups

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.