SRPNOVÝ PRÁZDNINOVÝ SERVIS TURNOVSKA

0

I druhý prázdninový měsíc na Turnovsku nabízí mnoho zajímavých akcí. Ještě dvakrát v hlavní sezoně regionem projede parní vlak, ve Šťastné zemi v Radvánovicích bude tradiční Slamák, konají se další koncerty v rámci Sedmihorského kulturního léta, s rolí hostitele návštěvníků se zdárně doprovodnými akcemi vypořádávají na Valdštejně. Konají se ale i akce na dalších hradech, jako jsou Trosky či Rotštejn. V samém závěru prázdnin můžete navštívit třeba Maloskalský jarmark s celodenním kulturním programem.

LETNÍ PRÁZDNINOVÁ NABÍDKA 2012 NA TURNOVSKU
Podrobně ji najdete ZDE.

Program kina a výstav je ZDE.

Nabídka na jednotlivé dny:

Středa 1. srpna
* KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
výstavy o horolezectví v Českém ráji „Jistíš mě?“. Muzeum Českého ráje v Turnově, začátek ve 14.00 hodin.
* PODVEČER S HARMONIKÁŘEM. Zváni jsou všichni příznivci lidových písniček, tanečních melodií a třeba i hospodských odrhovaček… Letní kino – altán, začátek v 18.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Čtvrtek 2. srpna
* SEDMIHORSKÉ KULTURNÍ A DIVADELNÍ LÉTO:
Hradišťan – umělecký vedoucí Jiří Pavlica, začátek je v 19.30 hodin, areál firmy Kinghouse a motelu Even, vstupné v předprodeji 199 Kč, na místě 230 Kč. Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou je ojedinělým hudebním tělesem s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z folklóru.

Pátek 3. srpna
* RETRO FIVE
. Turnovsko-liberecká kapela s bohatým repertoárem od 60. let 20. století do současnosti vystupuje ve složení: Václav Ouvín (sólová kytara), Mirek Janus (bicí), Leona Hlubučková (klávesy), Pavel Matějka (basová kytara) a Petr Daněk (kytara). KC Střelnice, prostor před restaurací Blue Café, začátek v 18.00 hodin, vstupné se nevybírá.

Sobota 4. a neděle 5. srpna
* OD MIKULÁŠE K MIKULÁŠI
– prohlídky zámku Hrubý Rohozec oživené scénkami ze života někdejších majitelů (po celý den v rámci otevírací doby). V sobotu 4. srpna na nádvoří zámku navíc proběhne od 13.00 hodin sraz veteránů a historických vozidel do roku 1918. Přes padesát historických strojů bude spolu s jejich kostýmovanými posádkami k vidění po celé odpoledne. Více na www.hruby-rohozec.eu.
* HRAD VALDŠTEJN: Dny se skupinou historického šermu Monstriferus v rámci prohlídek hradu.

Sobota 4. srpna
* BORŮVKOBRANÍ
ve Šťastné zemi v Radvánovicích, od 15.00 hodin koncert Richarda Krajča.
* 5. POHOŘ OPEN AIR 2012 – dětský divadelní a hudební festival. Náves na Pohoři (mezi Olešnicí a Kacanovy), začátek v 16.00 hodin. Program: Divadelní spolek Jirásek, představení Madam Colombová zasahuje, Kabaret z Ráje, klauni pro děti, Funny Grass, bluegrass and irish music, Gone Shootin´ – rock, Dědkové – metal. Malování na obličej a oblečení, soutěže pro děti, jízda na koni a další dětské kratochvíle. Srdečně zve o. s. Radosti.
* ROVENSKÁ ROCKOVÁ NOC. Vystoupí kapely Harlej, Alkehol, Seven a Komunál. Areál fotbalového hřiště v Rovensku pod Troskami. Začátek v 18.00 hodin. Vstupné 350 Kč, v předprodeji v místním informačním středisku 300 Kč.
* BLUEGRASSOVÝ ČTYŘLÍSTEK. Hudební festival v Country saloonu V Jeteli v Ploukonicích. Vystoupí kapely: Brzdaři, Flastr (křest CD spojen s divadelním představením), Bluegrass friends, Blanket a „překvapení“. Začátek v 18.00 hodin.
* COUNTRY POSEZENÍ na návsi v Padařovicích. Hraje Country Stock, občerstvení zajištěno. Začátek v 19.00 hodin.

Neděle 5. srpna
* PRÁZDNINOVÉ POHÁDKOVÁNÍ.
Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec. Vystoupí soubor Maminy Jaroměř s pohádkou Malá indiánská pohádka, Černoušek a lev. Představení začínají v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin v renesančních prostorách v přízemí zámku. Jednotné vstupné 25 Kč.
n201208041121_vakci_231_012_akcesrpen* Správa SYNAGOGY v Turnově v Krajířově ulici zve na přednášku „Židovské osobnosti 19. století a jejich přínos evropské kultuře“ historika a archiváře Pavla Jakubce. Začátek v 17.00 hodin, vstupné 50 Kč. Přednáška zahajuje novou výstavu „Hieronymus Lorm – Muž, jenž otevřel hluchoslepým svět“ zapůjčenou Regionálním muzeem v Mikulově. Výstava přibližuje zajímavou a málo známou osobnost židovského sociálního pracovníka, který se sám stal hluchoslepým a vytvořil speciální dotykovou abecedu pro hluchoslepé, používanou dodnes. Jeho jméno nese i společnost pomáhající hluchoslepým – občanské sdružení Lorm. Výstava potrvá do 30. září a je přístupná denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

Pondělí 6. až pátek 10. srpna
* HRAD VALDŠTEJN:
Tvůrčí dílna pro děti, kterou připravuje Centrum pro rodinu Náruč. Vždy od 10.00 do 14.00 hodin.

Středa 8. srpna
* KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
výstavy o horolezectví v Českém ráji „Jistíš mě?“. Muzeum Českého ráje v Turnově, začátek ve 14.00 hodin.

Pátek 10. srpna
* IRSKÉ BALADY
. S tímto repertoárem se představí zpěvačka, skladatelka, textařka Věra Klásková, která interpretuje především tradicionály z Britských ostrovů (hlavně irské), ale také hity americké folk a country music, evropské koledy, vlastní skladby a trochu swingu. KC Střelnice, prostor před restaurací Blue Café, začátek v 18.00 hodin, vstupné se nevybírá.

Sobota 11. srpna
n201208041121_vakci_232_012_akcesrpen* PARNÍM VLAKEM DO ČESKÉHO RÁJE.
Parní vlak tažený lokomotivou řady 310 se soupravou historických vagonů vyjíždí z Turnova směrem do Rovenska pod Troskami v 9.00 hodin (zastávka Turnov-město 9.11 hodin), příjezd do Rovenska v 9.33 hodin, odjezd zpět do Turnova v 10.33 hodin, příjezd do Turnova v 11.08 hodin.
Odjezd směr Semily ve 14.03 hodin, příjezd do Semil ve 14.46 hodin, odjezd zpět v 16.10 hodin, příjezd do Turnova v 17.58 hodin. Na obou trasách vlak zastavuje ve všech zastávkách. Jízdní řád a další informace podrobně najdete na www.3100134.cz.
K vlaku je připojen i speciální historický divadelní vagon z roku 1905. Hraje se vždy ve stanicích Rovensko pod Troskami, Turnov, Semily a Malá Skála. Jednotné vstupné je 30 Kč (nemusíte jet nutně vlakem). Představení pro děti hrají členové loutkářského souboru Na Židli (První turnovské železniční loutkové divadlo). V sobotu 11. srpna to bude představení Perníková chaloupka.
* SLAMÁK 2012. Zahájení třítýdenní akce ve Šťastné zemi v Radvánovicích – slaměný hrad, slaměné postavy a různé slaměné objekty v celém areálu, soutěže, tvůrčí dílny. Od 15.00 hodin velká slámová bitva.
* SDH Bukovina u Dolánek pořádá POSEZENÍ PŘI DECHOVCE. Hraje Táboranka, začátek je v 15.00 hodin.

Neděle 12. srpna
* PRÁZDNINOVÉ POHÁDKOVÁNÍ. Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec. Vystoupí soubor Na Židli Turnov s pohádkou Pohádky o pejskovi a kočičce. Představení začínají v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin v renesančních prostorách v přízemí zámku. Jednotné vstupné 25 Kč.

Úterý 14. srpna
* HRAD VALDŠTEJN:
Prohlídky hradu s Albrechtem z Valdštejna a jeho sekretářem v době od 13.00 do 17.00 hodin.

Středa 15. srpna
* TEREZIE PALKOVÁ.
Herečka, zpěvačka, klavíristka, klaunka, autorka textů a hudby vystupuje s písněmi, ke kterým si píše vlastní texty i hudbu. Doprovází se na klávesy a akordeon. Využijte náhradní termín za zrušený koncert 13. července. Letní kino, altán, začátek v 18.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Čtvrtek 16. srpna
n201207171047_vakci_227_012_nedvedi* SEDMIHORSKÉ KULTURNÍ A DIVADELNÍ LÉTO:
Jan a František Nedvědi – Souhvězdí jisker – s doprovodnou kapelou, začátek ve 20.00 hodin, areál firmy Kinghouse a motelu Even, vstupné v předprodeji 260 Kč, na místě 290 Kč. Bratři Nedvědové původně založili kapelu Toronto, kterou později přejmenovali na Brontosaury. Posléze působili společně ve Spirituál Kvintetu a s porevoluční pauzou (kdy Jan hrál sólově) je čekala slavná éra, kdy tvořili a hráli jako Bratři Nedvědi. V roce 1996 se konal na pražském strahovském stadionu legendární megakoncert pro sedmdesát tisíc lidí. Od roku 1997 oba vystupovali samostatně. Od roku 2007 zase bratři hrají společně.

Pátek 17. srpna
* 20 DEKA DUŠE.
Kapela vznikla v roce 2005 a pod tímto názvem začala hrát písně Vladimíra Mišíka & ETC. KC Střelnice, prostor před restaurací Blue Café, začátek v 18.00 hodin, vstupné se nevybírá.

Sobota 18. srpna
* HRAD VALDŠTEJN:
Varhanní maraton. Radek Rejšek spolu se svými kolegy pro návštěvníky v průběhu dne připravili několik varhanních koncertů.
* V pořadí 11. ročník VÝSTAVY JIŘIN, RŮŽÍ, MEČÍKŮ A ZELENINY pořádá základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Přepeřích u Dolního Bousova. Koná se ve zdejší jídelně, kromě samotné výstavy proběhne řada doprovodných akcí – představení šlechtitelských stanic a kolekcí zahradnictví, při práci budete moci vidět některé řemeslníky z Českého ráje, k dispozici bude i bohaté občerstvení (zvěřinové hody). Otevřeno od 9.00 do 18.00 hodin.
* HUDEBNÍ LOUČENÍ S LÉTEM. Areál na návsi v Klokočí, začátek ve 14.00 hodin, předpokládaný konec v 03. hodiny. Zahrají: dechový orchestr Broďanka s hosty Milanem Černohouzem a Blankou Tůmovou, dudácká kapela z Heřmanic, Vladimír Mišík & ČDG a na závěr Gradace s Petrem Janusem. V průběhu odpoledne vystoupí bavič Jan Krytinář, možná jsou i další překvapení.
* V 18.00 hodin začíná v turnovské SYNAGOZE v Krajířově ulici koncert Českého smyčcového dua – Czech String Duo, houslistky Lucie Hůlové Sedlákové a violoncellisty Martina Sedláka. Vstupné 100 Kč.
n201208041121_vakci_233_012_akcesrpen* TROSECKÝ ŠIRÁK – 5. ročník přehlídky trampských písní. Hrad Trosky, začátek v 18.30 hodin
* Letní posezení s dechovkou v HAVLOVICÍCH. K tanci a poslechu hraje Plechařinka, bohaté občerstvení, začátek v 18.30 hodin. V případě nepříznivého počasí se akce koná v sokolovně v Nechálově.

Neděle 19. srpna
* PRÁZDNINOVÉ POHÁDKOVÁNÍ.
Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec. Vystoupí soubor Na Židli Turnov s pohádkou Perníková chaloupka. Představení začínají v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin v renesančních prostorách v přízemí zámku. Jednotné vstupné 25 Kč.
* Ve 21.00 hodin začíná na parkovišti před Dlaskovým statkem v Dolánkách promítání českého filmu MUŽI V NADĚJI s Bolkem Polívkou a Jiřím Macháčkem v hlavních rolích (pojízdné kino). Vstup je zdarma, akce se koná v rámci senátní kampaně Adolfa Beznosky (ODS).

Neděle 19. až středa 22. srpna
* HRAD VALDŠTEJN:
Soubor CUM ARDORE návštěvníkům přiblíží skladby Claudia Monteverdiho (krátké koncerty ve 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin).

Úterý 21. srpna
* FD BAND.
Stálice turnovské hudební scény a miláčci publika: Franta (kytary), Falťák (bicí), Dan (kytary) a Deky (baskytara) zahrají a zazpívají převážně převzaté bigbeatové skladby 70. – 90. let Boba Dylana, Vladimíra Mišíka, Carlose Santany, skupin ZZ-Top, Spektrum, Steppenwolf a dalších. Letní kino, altán, začátek v 18.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Pátek 24. a sobota 25. srpna
* SKOTSKÉ HRY
v parku sychrovského zámku. V pořadí již 12. ročník tradičních her. Nebude chybět výuka skotských tanců, vystoupení hudebních skupin, stánky a občerstvení. Více informací na www.skotskehry.cz a na www.zamek-sychrov.cz.

Pátek 24. srpna
* HB TRIO
je příležitostné seskupení hudebníků z Českého ráje, kteří mají za sebou dlouholetou kariéru v různých skupinách a orchestrech. Základní kostru tvoří Jirka Hušek, Míla a Míša Bernatovi, ale v poslední době k sobě pravidelně zvou také bubeníka Mirka Januse a klávesistu a zpěváka Pepu Tunku. KC Střelnice, prostor před restaurací Blue Café, začátek v 18.00 hodin, vstupné se nevybírá.
* HRAD VALDŠTEJN: Noc s netopýry. Daniel Horáček návštěvníky seznámí s nočními obyvateli hradu – netopýry. Začátek ve 20.30 hodin.

Sobota 25. srpna
* PARNÍM VLAKEM DO ČESKÉHO RÁJE.
Parní vlak tažený lokomotivou řady 310 se soupravou historických vagonů vyjíždí z Turnova směrem do Rovenska pod Troskami v 9.00 hodin (zastávka Turnov-město 9.11 hodin), příjezd do Rovenska v 9.33 hodin, odjezd zpět do Turnova v 10.33 hodin, příjezd do Turnova v 11.08 hodin.
Odjezd směr Semily ve 14.03 hodin, příjezd do Semil ve 14.46 hodin, odjezd zpět v 16.10 hodin, příjezd do Turnova v 17.58 hodin. Na obou trasách vlak zastavuje ve všech zastávkách. Jízdní řád a další informace podrobně najdete na www.3100134.cz.
K vlaku je připojen i speciální historický divadelní vagon z roku 1905. Hraje se vždy ve stanicích Rovensko pod Troskami, Turnov, Semily a Malá Skála. Jednotné vstupné je 30 Kč (nemusíte jet nutně vlakem). Představení pro děti hrají členové loutkářského souboru BOĎI Jaroměř (První turnovské železniční loutkové divadlo). V sobotu 25. srpna to bude představení Kašpárek na skalním hradě.

n201208041121_vakci_234_012_akcesrpenSobota 25. a neděle 26. srpna
* HRAD ROTŠTEJN
– v pořadí již XIV. ročník Šermířského loučení s létem ve vsi v Klokočí a na hradě.
Sobotní program:
10.00 hodin – bohoslužba u kaple sv. Václava v Klokočí na návsi
– 10.30 hodin – historický průvod pod korouhví paní z Rotštejna od kaple na hrad Rotštejn (kostýmovaní návštěvníci vítáni)
– 11.15, 13.15 a 15.15 hodin – Veselá šermířská pohádka O napraveném pobertovi (hrad Rotštejn)
Nedělní program:
11.00 a 13.00 hodin – Veselá šermířská pohádka O napraveném pobertovi (hrad Rotštejn)
Po oba dny na hradě proběhne výstava ilustrací Jany Cvrčkové-Vavákové ke knize Pohádky, pověsti a poudačky Panství Rotštejnského. (V případě deštivého počasí se akce nekoná.)

Neděle 26. srpna
* PRÁZDNINOVÉ POHÁDKOVÁNÍ.
Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec. Vystoupí soubor Čmukaři Turnov s Dračími pohádkami. Představení začínají v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin v renesančních prostorách v přízemí zámku. Jednotné vstupné 25 Kč.

Středa 29. srpna
* KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
výstavy o horolezectví v Českém ráji „Jistíš mě?“. Muzeum Českého ráje v Turnově, začátek ve 14.00 hodin.
* OPEN BLUEGRASS JAM SESSION. Country saloon V Jeteli v Ploukonicích, začátek v 19.00 hodin.

n201207171047_vakci_229_012_prokopČtvrtek 30. srpna
* SEDMIHORSKÉ KULTURNÍ A DIVADELNÍ LÉTO:
Michal Prokop & Framus Five, začátek ve 20.00 hodin, areál firmy Kinghouse a motelu Even, vstupné v předprodeji 199 Kč, na místě 230 Kč. Michal Prokop je mužem mnoha zájmů a profesí, známý je především jako zpěvák a kytarista pohybující se přibližně v trojúhelníku žánrů rock – soul – blues. K jeho nejznámějším písním patří Kolej Yesterday.

Pátek 31. srpna
* MAGDA BROŽKOVÁ.
Turnovská rodačka prošla úspěšným písničkářským obdobím i hraním v kapele, studiem pražské „ježkárny“, praxí v médiích atd., aby se (možná) usadila zpět ve svém rodišti. Rádi ji přivítáme a budeme se těšit, s čím k nám přijde. Uslyšíme něco z dřívější tvorby či novinky, vystoupí sama, v duu nebo už bude mít plánovanou kapelu? KC Střelnice před restaurací Blue Café, začátek v 18.00 hodin, vstupné se nevybírá.

Sobota 1. a neděle 2. září
* POUŤ NA SYCHROVĚ.
Tradiční pouť s atrakcemi a občerstvením proběhne v prostoru před sychrovský zámkem.

Sobota 1. září
n201208041122_vakci_235_012_akcesrpen* MALOSKALSKÝ JARMARK
– 3. ročník, kemp Ostrov v srdci Malé Skály od 10.00 do 18.00 hodin. Šanci představit a prodávat své výrobky mají hlavně místní řemeslníci, umělci a pěstitelé, kteří jsou navíc každoročně (pro pestrost) zčásti obměňováni. Bohatý doprovodný program uvádějí herečka Petra Špindlerová a frontman kapely Hudba u města Vídně Petr Hájek. V dopoledních hodinách vystoupí také žáci ZUŠ Turnov a swingová a jazzová hudba k poslechu, zpěvu i tanci. Uskuteční se též vystoupení zástupců Sokola Frýdštejn, přijede kejklíř, každý se může přihlásit do soutěže „Maloskalská marmeláda“. Proběhne také soutěž o nejzajímavějšího stánkaře, bude i tombola, pro děti divadlo, jízda na koni, malá hospodářská zoo, dětské lanové centrum a k tomu spousta zdravých dobrot. V rámci jarmarku jsou připraveny také přednášky a otevřené debaty s odborníky na zajímavá témata. Přijďte na Malou Skálu prožít závěr prázdnin! Více na www.maskamaloskalsko.cz.
* (NA)MALOVANÉ PRÁZDNINY v Malířově zahradě v Tatobitech od 14.00 hodin. Pro děti zahrají turnovští loutkáři Na Židli, proběhne výstava kreseb mladých výtvarníků z Tatobit a regionu. Odpoledne vyplní hry pro děti, připraveno je občerstvení pro návštěvníky. Tradiční vstupné pro děti je vlastnoručně namalovaný obrázek nebo kresba. Veřejnost zve občanské sdružení Dědina. (V případě nepříznivého počasí se akce koná v KD Tatobity.)
* SYNAGOGA TURNOV v Krajířově ulici vás zve na koncert brněnské kapely KlezMehrin „ŽIDOVSKÁ HUDBA – KLEZMER“. Začátek v 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč.
* HRADOZÁMECKÁ NOC. Zábavné noční prohlídky, tentokrát z prostředí zámeckého služebnictva, které se po smrti starého hraběte chystá na příchod nového pána. Zámek Hrubý Rohozec, prohlídky od 20.00 do 23.00 hodin, začátek každou půlhodinu.

Neděle 2. září
* PRÁZDNINOVÉ POHÁDKOVÁNÍ.
Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec. Vystoupí soubor Na Židli Turnov s pohádkou Tři prasátka a vlk. Představení začínají v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin v renesančních prostorách v přízemí zámku. Jednotné vstupné 25 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.