SOKOLSKÝ SLET 2024 (S PŘELETEM GRIPENŮ NAD TURNOVEM!)

0

Krajský sokolský slet se uskuteční v neděli 9. června na Městském atletickém stadionu Ludvíka Daňka v Turnově. Předcházet mu bude několik sokolských akcí pro veřejnost. V pátek 7. června se od 18.00 hodin koná slavnostní mše za zdar Krajského sletu v kostele sv. Mikuláše, v sobotu od 19.00 hodin proběhne koncert kapel Bodlák a Gorale pocta Čechomoru v turnovské sokolovně a následně od 21.30 hodin ohňová show na atletickém stadionu.

Krajský sletový den bude odstartován v neděli 9. června v 11.00 hodin prezentací sokolské činnosti na náměstí Českého ráje v Turnově. Ve 12.00 proběhne pietní akt u sochy dr. Miroslava Tyrše ve Skálově ulici. Sletové odpoledne bude slavnostně zahájeno ve 13.00 hodin na náměstí Českého ráje zdravicí hostů a pokračovat bude sletovým průvodem Skálovou ulicí na atletický stadion. Zde budou diváci svědky slavnostního průletu vojenských Gripenů jako připomínky úzkého sepjetí Sokola a armády. Následovat bude vystoupení cvičenců ze sokolských žup Ještědské, Jizerské a Krkonošské-Pecháčkovy, jejichž celky doplní sokolové z celé republiky.

Diváci se mohou těšit na více než 1 300 cvičenců, kteří se předvedou ve sletových skladbách: Čmeláčci (rodiče s dětmi), Mravenci (předškoláci), Sokolhraní (mladší žactvo), Fitness (starší žactvo, dorost), Leporelo (ženy), Babí léto (ženy), V rytmu srdce (ženy), Před kamerou (muži) a Rocková symfonie (ženy a muži). Během odpoledne uvidí i skladbu Spějme dál (věrná garda a senioři) jako poctu náčelnici Jarině Žitné, prezentaci sokolských sportovních oddílů a uchváceni budou i gymnasty z Kolína Flyingboys.

Na transparentní účet všech žup Libereckého kraje Sleťme se na sletu! mohou příznivci Sokola svými finančními příspěvky podpořit účast sokolských dětí na XVII. všesokolském sletu v Praze. Každý příspěvek pomůže a my předem děkujeme všem dárcům. Přispět můžete na účet: 2302570817/2010 (FIO banka).
Těšíme se na setkání s vámi na Krajském sokolském sletu v Turnově.
Za sokolské župy Libereckého kraje: Petr Sádek, náčelník Sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy; Karel Daníček, starosta Sokolské župy Jizerské; Jaroslav Postl, starosta Sokolské župy Ještědské; Lívia Wimmerová, starostka Sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy

PŘELET GRIPENŮ NAD TURNOVEM
„Platí základní historické pravidlo: Sokolové tvořili základ Československých legií, které se zformovaly v Rusku. A bez legií by Tomáš Garrigue Masaryk nemohl prosadit vznik samostatného státu. A protože je slet aktuálně nejvýznamnějším svátkem a aktivitou sokolského hnutí, tak jsme si řekli, že se pokusíme zajistit pro turnovský slet poctu naší armády v podobě slavnostního přeletu letounů JAS-39 Gripen nad atletickým stadionem, jako připomenutí a vyzdvižení těch nejužších vazeb mezi sokoly a naší armádou,“ říká starosta Sokola Turnov Milan Hejduk. Jak doplnil, velmi této myšlence pomohl hejtman Libereckého kraje Martin Půta a vedení Libereckého kraje, protože mj. je třeba získat i osobní souhlas ministryně obrany.

Gripeny v plné zbroji by se měly nad Turnovem objevit v neděli 9. června ve 14.05 hodin, letová hladina 300 metrů. Poletí směrem od Ještědu k Troskám.

(Vloni v lednu Gripeny prolétly nad Rovenskem pod Troskami jako symbolická pocta parašutistům ze skupiny Antimony – ZDE.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.