„RODÁCKÉ“ LETNÍ KONCERTY SE STÁLE TĚŠÍ ZÁJMU POSLUCHAČŮ

0

Hrubá Skála – Letní koncerty vážné hudby, které letos už osmým rokem v kostele sv. Josefa pořádají členové Spolku rodáků a přátel Turnova, se těší stále velkému zájmu publika. Přestože k letošní nejnáročnější prázdninové spolkové akci jeho vedení přistupovalo s obavami, je těsně před jejím závěrem možné říci, že i tento ročník se vydařil, a to hned z několika důvodů. Záštitu nad koncerty opět ochotně převzal člen horní komory Parlamentu ČR PhDr. Jaromír Jermář a jeho finanční stránku zajistili sponzoři. Obětavě přispěli představitelé zdejších velkých firem, ale i drobní podnikatelé a dokonce i majetní občané. Děkujeme, bez jejich pomoci by tuto ryze nekomerční aktivitu nešlo uskutečnit.

I letos byl výběr koncertů rozmanitý. Po krátkém slavnostním zahájení 27. června zde zazpívaly děti z pěveckého sboru Zvonky při ZUŠ v Mnichově Hradišti pod vedením manželů Aleny a Ladislava Hejlových. Ukázalo se, že jejich vystoupení bylo opravdu vhodně zvoleným začátkem letošní sezony. Výkon sboru potvrdil jeho mnohá přední umístění na republikových soutěžích a děti i jejich sbormistři zcela zaslouženě sklidili závěrečný dlouhotrvající potlesk.

Ještě větších ovací se zde dočkal 18. července sympatický barytonista Jakub Pustina ze Žďáru nad Sázavou. Ani mimořádně nepříznivé počasí nedokázalo odradit více jak osmdesát posluchačů z Turnovska a širokého okolí, aby si nechali ujít skladby světových mistrů a některé známé operní árie v jeho osobitém podání. Pustina sám přijížděl s obavami, neboť den předtím absolvoval náročný společný koncert s Petrem Dvorským v Karlových Varech a ještě dopoledne telefonoval pořadatelům, zda se koncert kvůli počasí náhodou neodkládá.

 

Třetí koncert (25. července) byl pro mnohé posluchače tak trochu překvapením. Přijely na něj mladé absolventky teplické konzervatoře s uměleckým názvem Musica Puella s uměleckou vedoucí Evou Zemanovou, které tu už před několika lety vystupovaly. Přestože dvě jejich členky náhle onemocněly, zbylé kvarteto velmi příjemně překvapilo čtyřicítku posluchačů. Duu fléten s doprovodem cemballa suverénně dominovala subtilní sopranistka Klára Vlahačová-Kartáková, v jejímž koloraturním sopránovém pojetí návštěvníci ocenili podání sólových partů zejména ve skladbách Adama Michny a Henryho Purcella.

 

Opravdovou lahůdkou pro posluchače se turnovským „Rodákům“ podařilo připravit na závěr letošního ročníku, sobotu 29. srpna. Díky svým kontaktům pozvali Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie Praha. Komorní uskupení, které vystupuje převážně v pražských koncertních sálech a v zahraničí, do hruboskalského kostelíka přijede s netradičními úpravami klasických skladeb vážné hudby předních světových mistrů, takže je i tentokrát na co se těšit.

 

Otakar Grund

press.grund@worldonline.cz

 

V případě pořádání koncertů v kostele na Hrubé Skále je osobní poděkování sponzorům na místě. Největší příspěvky opět poskytli majitelé turnovského Sklostroje, nově Vodohospodářského stavitelství Zikuda, o něco menšími částkami opět obětavě pomohli vlastníci Tomových parků, projekční kanceláře Sekoprojekt, Plátkovy pily, dále pak majitel prodejny Delikates (Vladimír Sejval), Papírnictví (Petr Zaml), ředitel společnosti Trima Turnov Václav Formánek, Nadace Preciosa v Jablonci nad Nisou, Karel Zima – majitel Hotelu Štekl na Hrubé Skále i stále štědří manželé Šulcovi z Turnova. Plakáty vytiskly opět turnovské tiskárny Unipress. V neposlední řadě díky vstřícnému přístupu představitele Římskokatolické církve, pátera Františka Kocmana, tak mohli posluchači i letos naslouchat klasické hudbě v důstojném a akusticky dokonalém prostředí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.