LETNÍ VÝSTAVY A DOPROVODNÉ AKCE NA TURNOVSKU

0

Léto nabízí v Českém ráji dostatek aktivit ať už v rámci Turnovského léta či koncertů a divadelních představení ostatních pořadatelů. Někdy je ale příjemné zajít někam pod střechu, kde je v parných dnech chladněji. Kde je sucho, když prší…

LETNÍ KINO VE SKÁLOVĚ ULICI
Promítá se denně po setmění, program najdete na https://www.kulturaturnov.cz/program/kino

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–17.00 hod.
Probíhající výstavy:

* JAK VZNIKAJÍ HORY: NEROSTNÉ BOHATSTVÍ HORSKÝCH MASIVŮ. Výstava Nerostné bohatství horských masivů, která, jak již název napovídá, představí nerostné bohatství vázané na horské masivy. Minerály z horských oblastí totiž patří mezi nejatraktivnější ukázky minerálů vůbec. Jejich vznik je bezprostředně spojen se zrodem pohoří, a je tak doplňujícím střípkem do celé skládačky geologických procesů probíhajících na Zemi. Ty budou představeny na druhé výstavě „Jak vznikají hory“, která bude otevřena v druhé polovině září. Kamenářský dům do 5. listopadu.

* KRYSTALY – 80 LET VE SLUŽBÁCH TECHNICKÉHO POKROKU. Syntetické krystaly z Turnova přispívají k rozvoji techniky už 80 let. Češi patří mezi absolutní světovou špičku v pěstování monokrystalů granátu pro technické využití. Od založení Výzkumného ústavu pro drahokamy v Turnově uplynulo letos už 80 let a turnovský Crytur si letos toto výročí připomíná výstavou, kterou chce veřejnosti představit, čím se tato technologická společnost zabývá. Výstavní sál muzea do 31. srpna. Komentované prohlídky výstavy: úterky 18. 7. / 8. 8. / 29. 8. (vždy od 17.00 hodin), soboty 15. 7. / 29. 7. / 19. 8. / 26. 8. (vždy od 14.00 hodin).

* POUŤ RÁJEM: MÉNĚ ZNÁMÉ KOSTELY ČESKÉHO RÁJE. Přes léto až do podzimu je v atriu muzea instalována venkovní panelová výstava s tématem regionálních kostelů. Celý nápad přišel od kolegů z Muzea Mladoboleslavska, kteří s tímto projektem oslovili kromě Muzea Českého ráje ještě Regionální muzeum a galerii v Jičíně. Cílem je přiblížit návštěvníkům méně známé sakrální památky v oblasti, které by pak mohly sloužit jako příjemná zastavení turistům při toulkách českorajskou přírodou, což z výběru automaticky vyřadilo kostely v intravilánech měst a celý zájem se soustředil na venkovské kostely. V případě Muzea Českého ráje jsou představeny místní kostely sv. Jiří v Jenišovicích, Nejsvětější Trojice v Loukově, sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, sv. Jiří v Přáslavicích, sv. Jakuba Většího v Přepeřích, sv. Václava v Rovensku pod Troskami, sv. Filipa a Jakuba ve Všeni a z pera kolegů z Mladé Boleslavi kostely sv. Václava v Bosni a Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou. Atriu muzea do 12. listopadu.

Akce muzea:

* DEN S MINERALOGEM. Každé úterý v červenci a srpnu od 9.00 do 17.00 hodin před Kamenářským domem. Naučně-zábavný program s geologickou tematikou (nejen) pro děti. Můžete se těšit na dobývání drahých kamenů z odlité žíly, rýžování českých granátů a olivínů, hledání minerálů ve štěrkové drti, odkrývání kostry dinosaura, odlévání zkamenělin ze sádry i hravou geostezku. Součástí akce je burza minerálů. Rozšířený program: 11. 7. / 18. 7. / 1. 8. / 8. 8. – řezání a leštění drahých kamenů. 11. 7. / 1. 8. – komentované prohlídky výstavy Nerostné bohatství horských masivů v Kamenářském domě.

* LEZU, LEZEŠ, LEZEME – PRÁZDNINOVÉ LEZECKÉ ČTVRTKY. Od 6. července do 31. srpna každý prázdninový čtvrtek je nejen pro děti připraven doprovodný program k expozici Horolezectví. Návštěvníci si mohou vyzkoušet doprovodné disciplíny horolezců. Prázdninové lezecké čtvrtky přiblíží pohyb a bytí ve skalách, práci s lanem formou uzlování a další pro horolezce doplňkové pohybové aktivity. Návštěvníky čeká slackline, drytooling, trenažér spárového lezení nebo outdoor workshop (ukázka a praktické použití turistického i expedičního vybavení).

* LOUTKÁŘI DĚTEM
Loutkářský soubor Na Židli a Muzeum Českého ráje Turnov. Atrium muzea každou prázdninovou neděli vždy v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH je otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční výstava s názvem: Od jara do zimy, rok hospodáře. Expozice, která v průběhu roku projde několika proměnami, je doplněna o prezentaci téměř zapomenutých a opomíjených obřadů a obyčejů, které provázely od jara do zimy život našich předků v osobní i společenské rovině.

* ŘEMESLNÉ SOBOTY NA DLASKOVĚ STATKU. Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova (9.00–17.00 hodin).
Dlaskův statek ožije každou prázdninovou sobotu řemeslem. Představeny budou různé řemeslné techniky, tradiční materiály i zvyky, které se váží k životu na selské usedlosti. Návštěvníci tak řemeslo opravdu prožijí. Pracovat budou s ovčím rounem (česání vlny, předení na kolovratu), kostí (výroba knoflíku), dřevem (výroba kvedlačky, štípaného šindelu, dlabání žlabu pro dobytek) či peřím (mašlovačka). Vyrobí si svatý obrázek technikou linorytu nebo ukovou hřebík. Řemeslné dílny doplní stálou expozici Od jara do zimy – Hospodářův rok. Co budete vyrábět a zpracovávat? 15. 7. Kostěný knoflík, 22. 7. Len, ovčí rouno, štípaný šindel, kovaný hřebík či podkovička, 29. 7. Linoryt – Svaté obrázky, 5. 8. Mašlovačka z husích brk, 12. 8. Voskovaný ubrousek na buchty, kovaný hřebík či podkovička, 19. 8. Linoryt – Svaté obrázky, 26. 8. Len a ovčí rouno, dlabání žlabu.

* DNY LIDOVÉ ARCHITEKTURY 2023 NA DLASKOVĚ STATKU V DOLÁNKÁCH. Sobota 22. a neděle 23. července. Komentované prohlídky nové stálé expozice Na statku od jara do zimy – tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří. Ukázky řemeslné výroby, řemeslné workshopy pro veřejnost – předení na kolovratu, mykání vlny, plstění, tkaní, kovářské řemeslo (výroba hřebů či podkov), ukázka a techniky opracování trámů. Drobný prodej řemeslných výrobků. Vstup zdarma.

* HRAD VALDŠTEJN: ALBRECHT Z VALDŠTEJNA – PÁN NEJEN HRUBOSKALSKA. Tematická výstava připomínající nejslavnějšího majitele hradu (do 31. srpna). Otevírací doba v červenci: denně 9.00-17.30 (poslední vstup do hradu v 17.30 hodin). Více na www.hrad-valdstejn.cz.

* FOTOKLUB SAFÍR. Výstava fotografií Aleny Novotné „Čubky na cestách“ – Azurové pobřeží a Francouzské Alpy. Výstava v hale nádraží v Turnově potrvá do 29. srpna.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov. Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování českého granátu. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Otevřeno: pondělí 10.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, úterý až pátek 9.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin. Doprovodná výstava: Český ráj – prodejní výstava obrazů Libuše Šmejcové.

* SYNAGOGA TURNOV, www.synagoga-turnov.cz, Krajířova ulice. Otevřeno denně kromě pondělí 9.00–17.00 hodin.
* VÝSTAVA: MEZI ŽIVOTEM A SMRTÍ – MEZI SVĚTLEM A TMOU. Výstava fotografií Miroslava Vavřína. Cyklus Terezín vznikal po dobu téměř dvou let a je autorovým vyrovnáním s osudem jeho rodiny během druhé světové války. Výstava probíhá do 30. července.

* MALOSKALSKÁ GALERIE JOSEFA JÍRY
Patrik Kriššák – výstava originálních výtvarných děl probíhá do 18. srpna. Otevřeno denně kromě pondělí od 11.00 do 17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.