TEN, KTERÝ ZACHRÁNIL VALDŠTEJN. ZA LADISLAVEM KOUCKÝM

0

Dnes, v pondělí 25. února, v ranních hodinách zemřel Ladislav Koucký. V červnu by mu bylo 76 let. Málokomu se za svého života podaří stát se legendou. Ladislavu Kouckému ano. Byl to on, kdo v 80. letech minulého století doslova vlastníma rukama zachránil chátrající hrad Valdštejn a jako kastelán ho potom vyzdvihl mezi perly Českého ráje. I po více než deseti letech, kdy už na hradě nepůsobí, jeho následovníci z práce jeho rukou žijí.

Poslední veřejné vystoupení Ladislava Kouckého proběhlo, jak jinak, na pozadí památek Českého ráje. V sobotu 9. února se v muzeu v Lomnici nad Popelkou konala vernisáž výstavy jím zhotovených modelů hradů a zámků Českého ráje (viz titulní snímek). Když ještě byly modely vystaveny na Valdštejně, tak jako průvodce s oblibou a v nadsázce říkal, že když přijdete na hrad a uvidíte všechny modely, už nikam nemusíte, Český ráj vám leží u nohou. V okruhu 15 kilometrů kolem Valdštejna je hned 12 zpřístupněných hradů a zámků. Jejich věrné zmenšeniny si až do 21. dubna můžete prohlédnout v lomnickém muzeu.

Vernisáž výstavy v lomnickém muzeu 9. února

Zájemci zaplnili prostory lomnické výstavní síně

Vnitřní pohoda a nadhled autora, když své práce komentoval při lomnické vernisáži, zapůsobily na desítky přítomných. Lidí přišlo tolik, že se skoro ani do výstavní síně nevešli. Takový věhlas už dnes Kouckého práce mají. Ředitel muzea v Lomnici nad Popelkou Jan Drahoňovský výstavu neváhal označit jako jednu z nejzajímavějších v posledních desetiletích. Z osobních laskavých setkání s valdštejnským kastelánem čerpali své příspěvky i varhaník Radek Rejšek a turnovská knihovnice Eva Kordová.

Jak Ladislav Koucký v rozhovoru těsně po vernisáži uvedl, první model, jak jinak než valdštejnského kostelíka, zhotovil v roce 1996. Ten je v měřítku 1:50. Ostatní modely už jsou menší – v měřítku 1:100 a 1:125. Z některých památek mu poslali základní stavební dokumentaci, ale třeba na Humprecht si vzal skládací žebřík, pásmo, tužku a blok a základní míry si vzal sám.
Modely původně vznikaly do interiérů zadního paláce hradu. „První zimu jsem udělal tři najednou, pak už to tak rychle nešlo, třeba Sychrov pro svoji složitost jsem dělal dvě zimy,“ přiblížil Koucký. Modely pak na hradě našly konečné místo v biliárním sále. Protože tam ale nyní probíhají sezonní výstavy, skončily nakonec na přání rodiny u Kouckých v Tatobitech na půdě. Konstatovat, že je to nesmírná škoda, je zřejmé. Bylo by dobré pro tento „Český ráj v kostce“ najít důstojné, reprezentativní místo. Zatím jen model Valdštejna zdobí vstupní prostory turnovské radnice.

„Poslední model, který jsem dělal v minulých dvou letech, je kostel sv. Vavřince u nás v Tatobitech. Kontaktovali mě z Pecky, jestli bych se nepokusil o repliku hradu, tak se možná do toho pustím, i když už jsem nic dalšího neplánoval,“ uzavřel povídání v Lomnici nad Popelkou 9. února Ladislav Koucký.
Na hrad Kryštofa Haranta už bohužel nedojde, i Valdštejn osiřel…

Poslední rozloučení s Ladislavem Kouckým se koná ve čtvrtek 7. března od 13.00 hodin v turnovské smuteční síni. Čest jeho památce!

Na výstavě v Lomnici nad Popelkou je poprvé představen model kostela sv. Vavřince z Tatobit

Ladislav Koucký na Valdštejně, duben 2008

Humprecht

Kost

Hrubý Rohozec

Sychrov

Hrubá Skála

Mnichovo Hradiště

Ladislav Koucký s modelem „svého“ Valdštejna (duben 2008)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.