POZVÁNKY TŘETÍHO DUBNOVÉHO TÝDNE

0

(aktualizováno) Nádherné až letní počasí panuje v polovině dubna. Příroda je letos o pár týdnů rychlejší, o víkendech lidé místo do krytých sálů vyrážejí na výlety do přírody. Tento fakt většinou hodně ovlivní návštěvnost kulturních akcí, hlavně kina a divadla. Tento týden by tohle ale v Turnově platit nemělo. V kině totiž hrají v premiéře nový český film otce a syna Svěrákových Vratné lahve – od středy 18. do soboty 21. dubna v 17.30 a 20 hodin (85 Kč, 95 minut). Co dál?

V úterý 17. dubna v křesle pro hosta se ve 14 hodin v penzionu na Výšince představí starostka Karlovic Vlasta Špačková, od 16 hodin se koná pravidelné setkání Klubu dvojčat ve Žluté ponorce a od 19 hodin v sále ZUŠ na náměstí je koncert učitelů této školy.

V úterý 17. dubna a ve středu 18. dubna od 8 hodin v knihovně Zdeněk Mrkáček z CHKO přednáší dětem o ptácích Českého ráje – cyklus přednášek je součástí projektu ekologické výchovy Planeta Země.

Od úterý 17. do pátku 20. dubna se v Semilech koná již 10. ročník festivalu Patříme k sobě. Jde o přehlídku, na které vystupují hendikepované děti a dospělí, letos celkem z 28 speciálních zařízení v celé republice. První galakoncert se uskuteční v úterý v 19 hodin v sále KC Golf Semily, druhý ve čtvrtek 19. dubna v Eurocentru v Jablonci. Ve středu a v pátek dopoledne se uskuteční kratší představení pro děti základních škol v pěti městech Pojizeří – v Turnově ve středu. Smyslem celé akce je ukázat, že i hendikepovaní jsou plnoprávnými členy naší společnosti.

Středa 18. dubna je Mezinárodním dnem památek a sídel. Od 13 do 16 hodin se mj. konají prohlídky kostela Narození Panny Marie s odborným výkladem. Návštěvníky budou provázet studenti zdejší Obchodní akademie a hotelové školy.

Ve čtvrtek 19. dubna se od 17 hodin v sále ZUŠ uskuteční koncert žáků školy.
Od 19 hodin proběhne další z Večerů Na Sboře, tentokrát na téma „Jaroslav Ježek, Jan Knob a Turnov“. Průvodní slovo PhDr. Vlastislav Hnízdo Csc. Citace textů Eva Kordová, klavírní doprovod  Martin Hybler.

V pátek 20. dubna od 20 hodin se v restauraci na Šetřilovsku koná další jazzový večer – vystoupí Corcovado a turnovská skupina Zabeat.

V sobotu 21. dubna je v divadle od 10 hodin poslední jarní představení z cyklu Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla. Pohádka se jmenuje O zlobivém andělíčkovi a hrají členové Divadelní společnosti OKÝNKO z Českých Budějovic.

V 15 hodin v sále SUPŠ ve Skálově ulici začíná Taneční odpoledne. Hrají: Dechový soubor Turnovanka a Turnovský Big Band při ZUŠ Turnov.

V tutéž dobu na Valdštejně začíná v kapli sv. Jana Nepomuckého Velikonoční mše svatá.

Večer od 21 hodin v klubu Turn-off vystoupí kapely Funk Corporation a Hottentot.
Za humny Turnova si můžete jít zatančit na Podháj, kde od 20 hodin hrají Veselí pozůstalí.

Na zámku Sychrov jsou o víkendu 21. – 22. dubna k vidění netradiční prohlídky. Téma zní „Sůl nad zlato“.

Kostýmovaní průvodci vyrážejí v 10, 11, 12.30, 13.30, 14.30 a 15.30 hod. Vstupné je pro dospělé 120 Kč, děti od 3 let platí 50 Kč, děti do 3 let 10 Kč.

Víkendová kopaná
Divizní Sedmihorky hostí na svém hřišti AFK Chrudim, hraje se v sobotu 21. dubna od 17 hodin. V krajském přeboru zajíždí mužstvo Turnova do Pěnčína, kde se hraje ve stejnou dobu jako v Sedmihorkách.

V sobotu 21. dubna pořádá ZO ČSOP Křižánky a Správa CHKO Český ráj pod patronací senátora Jaromíra Jermáře „DEN ZEMĚ V ČESKÉM RÁJI“.  Společná pěší vycházka z Borku pod Troskami přes Vidlák do ekocentra Věžák a zpět bude mít za úkol úklid v Přírodní rezervaci Podtrosecká údolí a okolí (k dispozici budou pytle, rukavice s sebou, občerstvení připraveno). Pro cyklisty bude připravena trasa z Borku pod Troskami na Trosky, dále Troskovice, Vidlák, Želejov a Ekocentrum Věžák. Zpáteční cyklotrasa povede z Ekocentra Věžák na Hrubou Skálu, Valdštejn, Hamry pod Valdštejnem a Turnov hl. nádraží (ČD).
Společný začátek v 10.10 hod. na zastávce ČD v Borku pod Troskami (odjezd z nádraží ČD Turnov v 9.34 hod.).
Ve 12 hod. se v Ekocentru Věžák uskuteční diskuse se senátorem PhDr. J. Jermářem na aktuální témata (změny klimatu, R35, kácení silničních stromořadí, apod.).

Den země v Sedmihorkách
V neděli 22. dubna se uskuteční 2. ročník „Otvírání studánek“. „Studánky byly v minulosti přirozeným zdrojem pitné vody. Voda v nich byla po zimě, jarním tání a deštích zakalená, zapadaná starým listím a zarostlá novou travou. Bylo proto samozřejmostí studánky čistit a pro letní čas zprovoznit. Na tento zvyk jsme se pokusili navázat již v loňském roce, kdy proběhla tato akce poprvé,“ uvedla za Středisko ekologické výchovy Český ráj Simona Jašová. Sraz na akci je ve 14 hodin u recepce kempu v Sedmihorkách. Nářadí bude připraveno, účastníci si s sebou mají vzít pracovní rukavice, součástí akce bude zároveň úklid odpadků na trase okolo pramenů. Připraven je i program pro děti zaměřený na pozorování vodních breberek a plnění různých úkolů souvisejících s vodou. Akce bude trvat přibližně dvě až tři hodiny a Středisko ekologické výchovy na ni srdečně zve širokou veřejnost.

Občanské sdružení Náruč ve Žluté ponorce v Husově ulici (e-mail: naruc.turnov@seznam.cz) pořádá pro maminky a tatínky každý den něco. Například:
– Hlídání dětí po předchozí domluvě v pondělí mezi 10 – 12 hod. (možno spojit s hrou na flétnu)
– Jógu pro těhotné v pondělí v 16.30, powerjóga v pondělí v  17.30 a v pátek v 10.30 hod.
– Angličtinu ve čtvrtek v 8.30 hod. a v 9.30 hod. s hlídáním
– Cvičení maminek s dětmi ve čtvrtek 10 – 11 hod.
Nově byla zřízena pobočka v Turnově II. v Hasičárně, kde vás rádi přivítají každou středu od 10 do12 hod. a v tutéž dobu i v pátek, kdy se tu každý týden koná výtvarná dílna.

Probíhající výstavy:
V Muzeu Českého ráje je to výstava prací glyptika Josefa Drahoňovského a jeho žáků, v galerii „U Sasíků“ vystavují studenti AVU, ve výstavním kabinetu muzea probíhá výstava starých tisků s názvem: Když ke knihám přijde doktor.
V muzejní galerii Safír jsou k vidění fotografie dětí z fotokroužku ve Žluté ponorce, v divadelní galerii vystavuje obrazy Dáša Kobrlová. Ve vestibulu budovy kina probíhá výstava fotografií čtenářů Hlasů a ohlasů Turnovska, v městské knihovně je výstava fotografa Petra Marhana, v galerii Granát na náměstí je další foto výstava Jitky Koreňové a poslední fotovýstava je v Městském infocentru na náměstí – fotografie tu vystavuje Ladislav Thot.

Za humny Turnovska:
O víkednu 21. a 22. dubna se v Lomnici nad Popelkou koná již 13. ročník soutěžní přehlídky mládeže Lomnické hudební jaro. Děti od 4 do 19 let soutěží ve hře na klavír, sólovém zpěvu a scénických tancích.

Avíza:
MALÁ SKÁLA  – ČESKÝ RÁJ DĚTEM – Zahájení turistické sezony
V sobotu 28. dubna se uskuteční již čtvrtý ročník akce Český ráj dětem v rámci projektu „Za pověstmi Českého ráje“. Tímto bude oficiálně zahájena turistická sezona v Českém ráji. Děti a dospělí budou putovat po stopách maloskalských loupežníků.
Program:
8.30 – 11 hod. – Start a prezentace u Boučkova statku na Malé Skále.
Na trase Malá Skála – Drábovna – Frýdštejn – areál Panta Skala na Malé Skále se setkáte s postavami z pověstí, spoustou všetečných otázek a shlédnete divadelní představení žáků turnovských základních škol.
Od 12 hod. kulturní program v areálu Panta Skala na Malé Skále – pohádková kapela, soutěže a hry, turnovské mažoretky Perličky, Pelíškova zahrádka, rukodělné dílny, lanové překážky, šermířská klání, skákací hrad a losování o ceny.
Na 14 hodin je naplánován příchod krále Granáta s královnou a postavami z pověstí.
Pro účastníky putování pojede zdarma historický parní vlak. Ten jede na trase Turnov – Semily, zastavuje na všech zastávkách.
Odjezd z Turnova v 7.55 hodin (Malá Skála 8.18 hod.), Semily příjezd v 9.25 hod.
Zpět vlak jede ze Semil v 10.10 hod. (Malá Skála příjezd 10.41 a odjezd 11.45 hod.), příjezd Turnov 12.03 hod.
Druhý spoj vyjíždí z Turnova v 13.35 hod. (Malá Skála 15.10 hod.), příjezd Semily 15.43 hod. Zpět ze Semil vlak jede v 16.30 hod., z Malé Skály v 17.36 hod. a do Turnova přijede v 17.54 hodin.
Bližší informace v Městském informačním středisku Turnov, tel.: 481 366 255, 481 366 256, www.cesky-raj.info.
Organizátorem akce je Město Turnov ve spolupráci
se Sdružením Český ráj.

Po zimě své brány také otevírá areál ŠŤASTNÉ ZEMĚ V RADVÁNOVICÍCH.
První akce je naplánována na 28. a 29. dubna, kdy se uskuteční Cyklovíkend aneb s Turnovským a semilským deníkem křížem krážem Českým rájem. Užijete si příjemný den v přírodě a uděláte dobře nejen tělu, ale i své duši. K tomu budete moci soutěžit, podívat se na novinky v cyklovybavení ad.
Čarodějnice v Ráji – 30. dubna – tradiční čarodějnické slavnosti, hudební vystoupení a další celodenní bohatý program spojený se zapálením největší vyřezávané vatry v EU otevře areál Šťastná země oficiálně do nové sezony.
1. Máj – rodiny čas – 1. května – Přijďte do Šťastné země relaxovat po bujarém čarodějnickém reji. Oslavte den práce lenošením za doprovodu příjemné hudby a linoucí se vůně z místních tradičních pochoutek.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.