POZVÁNKY NA KULTURNÍ AKCE NA TURNOVSKU PRVNÍ POLOVINY KVĚTNA

0

(nabídka je průběžně doplňována)Soustřeďte se, vážení čtenáři, hlavně na první květnový prodloužený víkend. Všichni pořadatelé, patrně povzbuzeni nebývale teplým a příjemným jarem, se rozhodli zahájit hlavní porci letošních akcí právě v těchto třech dnech. Nabídka je to opravu nebývalá, za posledních 20 let byste jen těžko hledali nabitější víkend. Čtyři rockové přehlídky v průběhu dvou dnů, vyhlášené závody malotraktorů do vrchu, pouť na Všeni, oslavy železnice. I druhý květnový prodloužený víkend je na tom ale podobně. A potom, že je nějaká „krize“. Nezůstávejte doma, udělejte pořadatelům radost!

Čtvrtek 30. dubna
* ČARODĚJNICE u Zrcadlové kozy. Koncert kapel: Helenine oči (Prešov), Funk Corporation (Turnov), Kosmonaut & Nevermore (Brno). Připravena je velkovní scéna, za špatného počasí se bude koncert konat v prostorách restaurace. Začátek v 18.00 hodin.

* ČARODĚJNICE Nudvojovice. Program startuje v podvečer, vystoupí zde několik kapel, hvězdou večera je kacanovská skupina Ovčie Kiahne. Proběhne zde i graffiti exhibice na umělé plátno ad.

* ČARODĚJNICE u autobusového nádraží. Tradiční setkání dětí i dospělých, které organizují hasiči. Zapálení vatry kolem 20.00 hodin.

 

Pátek 1. května

n200904272104_vakci_21_09_lokomotiva* OSLAVY 150. VÝROČÍ ŽELEZNICE PARDUBICE – LIBEREC. Největší setkání parních lokomotiv na turnovském nádraží od roku 1981, kdy byl v Česku oficiálně ukončen parní provoz. Prvomájové dopoledne od 10.00 do 12.00 hodin prostě stojí za návštěvu hlavního turnovského nádraží. Vyhrávat bude dechovka Turnovanka, bude tu výstava o historii železnice v místní čekárně a druhá v přistaveném vagonu. A k tomu tři parní lokomotivy v čele zvláštních vlaků (bude zde i nejkrásnější lokomotiva všech dob, řečená „Šlechtična“ – přijede z Prahy v 10.03 hodin). Dá se očekávat příjezd stovek fandů železnice z celé republiky, Turnov bude opět „středem“ regionu, jedním vlakem přijede i hejtman Libereckého kraje. Více najdete ZDE.

* MÁJOVÉ TRHY. Na prostranství před Střelnicí, na náměstí B. J. Horáčka, se koná Májový trh. Budou zde prodejci tradičního zboží i uměleckých předmětů. Program je připraven od 9.00 do 16.00 hodin.

* ČARODĚJNÝ 1. MÁJ ve Šťastné zemi v Radvánovicích. Začátek v 10.00 hodin. Na programu jsou rodinné soutěže a tvůrčí dílny, zapálení májové vatry je plánováno v 15.30 hodin. Více na www.stastnazeme.cz

* MÁCHŮV MÁJ. Recitace melodramatu – účinkují: Gabriela Filippi, Ernesto Čekan a Filip Sychra. Uvedena bude zcela nová dramatizace založená na dialogu Viléma a Jarmily s hudbou Zdeňka Zahradníka. Hrad Valdštejn, začátek ve 14.00 hodin (hrad je od května otevřen denně od 9.00 do 17.30 hodin).

* HEXES WITHOUT HEDGES, 1. ročník multižánrového hudebního festivalu: dětská maškarní rockotéka, hrát budou kapely Rubbish, Turon, Zdvořilý Woody, Scarlet Wings (SR), Outcry a Plankton. Vše vyvrcholí bubenickou show skupiny Barrel. Více informací na www.hexes.mysteria.cz. Sokolovna Mašov, začátek v 16.00 hodin.

* SVOBODNÝ TIBET. V pořadí třetí happening za svobodný Tibet. Začátek v 17.00 hodin, kdy bude slavnostně otevřen Tibetský meditační altánek, uskuteční se přednáška o Tibetu, dojde na vyvěšení vlajky a přečtena bude petice pro čínskou ambasádu (Kacanovy, volejbalové hřiště naproti koupališti). Od 19.00 hodin bude v místním kulturním domě koncert kapel Hush, Ovčie Kiahne a Imodium. Více ZDE.

 

Sobota 2. května

n200705081929_rep_102_07_vysker* ZÁVODY MALOTRAKTORŮ (3. ročník). Pořádá Automotoklub Vyskeř. Přejímka strojů od 8.00 hodin, start závodu je v 11.00 hodin. Připravena je i výstava současné zemědělské techniky firem Zetor, Valtra a JCB.

Místem konání je polní letiště Vyskeř (ve směru od Kacanov). Příjezdové cesty a parkoviště budou označeny.

* Divadelní představení rovenských ochotníků v sále radnice v Rovensku pod Troskami od 19.30 hodin: repríza hry OSKAR od Claude Magniera.

* VŠEŇSKÁ POUŤ. Koná se o víkendu 2. a 3. května.

 

Sobota 2. a neděle 3. května

* KYTARA V ČESKÉM RÁJI 2009 aneb Turnovské kytaření – 4. ročník festivalu klasické kytary. Hlavním hostem letošního ročníku je světově proslulý kytarový virtuos PAVEL STEIDL.

Sobota 2. května – ZUŠ Turnov

10.00 – zkouška kytarového orchestru ZUŠ Libereckého kraje CORTHICA

13.30 – seminář Antonína Parise o kytarových notačních programech

14.00 – pokračování zkoušky kytarového orchestru

18.00 – Koncert Pavla Steidla v Galerii Muzea Českého ráje

Neděle 3. května

10.00 – mistrovská dílna pod vedením Pavla Steidla – ZUŠ Turnov

15.00 – koncert v Galerii Muzea Českého ráje – studenti konzervatoře Jaroslava Ježka – Petr Šťastný, Lucie Svobodová, Evžen Boho, Ondřej Novotný a 35-členný kytarový orchestr ZUŠ Libereckého kraje CORTHICA.

* V sobotu a v neděli se také konají tradiční JEZDECKÉ ZÁVODY na Kolbišti ve Hnanicích pod Troskami, které jsou i společenskou událostí. Po oba dny program startuje v 10.00 hodin

 

Neděle 3. května

* HRAD VALDŠTEJN. Divadelní představení LUCERNA v podání ochotníků z Divadelního souboru Sokol Přepeře, začátek ve 14.00 hodin.

* VEČER PRO JANA. Pořad na počest malíře a básníka Jana Solovjeva u příležitosti nově vydaných textů. Pro svého přítele vystoupí Alfréd Strejček a Štěpán Rak. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 17.00 hodin.

 

Úterý 5. května

* Od 13.00 hodin se v Tatobitech uskuteční slavnostní otevření expozice STARÁ ŠKOLA. Jedná se o půdu školy, kde po úpravách vznikl krásný prostor a byl využit jako školní muzeum, kde se mají děti, ale i dospělí možnost seznámit s jakými školními pomůckami  se učilo v minulém století. Slavnost souvisí i s druhým ročníkem  vlastivědné regionální soutěže VLASTÍK 2009, který začíná o den později.

* D klub – IVANKA DEVÁTÁ. Známá česká herečka a spisovatelka vypráví a prostřednictvím moderátorek Dáši Landrové a Evy Kordové beseduje s diváky. Na kytaru doprovází písničkář Pavel Půta. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 7. května

* Město Turnov pořádá u příležitosti 64. výročí osvobození Československa a vítězství nad fašismem PIETNÍ VZPOMÍNKU, která se koná u pomníku Padlých ve Skálově ulici, začátek v 10.00 hodin.

* PSÍ VOJÁCI. Pražská kapela, jejíž ústřední postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol, oslaví na podzim třicet let své existence. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

* TATOBITY V PROUDU ČASU, vernisáž výstavy se uskuteční v 19.00 hodin v salonku restaurace U Studničků. Výstava přináší fragmenty života v obci v uplynulých desetiletích. Otevřeno denně od 10.00 do 18.00 hodin do 10. května.

* SETKÁNÍ MAJITELŮ VOZŮ TRABANT v Českém ráji v kempu v Jinolicích od 7. do 10. května. Kromě jiného bude i spanilá jízda na Turnovsko v sobotu 9. května. Hlavní zastávka bude ve Vlastibořicích (10.00 – 10.30 hodin) s předáním slavnostního klíče od Trabisezóny 2009 a placením „smradného“, výstava vozů u zámku Sychrov 11.00 – 12.00 hodin.

 

Pátek 8. května

* OTEVŘENÍ STEZKY JANA DĚDINY. Tatobity, Malířova zahrada, začátek v 10.00 hodin (dvě trasy pochodu pro děti i dospělé, hry, soutěže a občerstvení).

* HAŠKOVA VELOCIPIÁDA. V pořadí 9. ročník cyklistické akce spojené se spanilou jízdou na historických i současných jízních kolech. Začátek v areálu na Kopanině ve 14.00 hodin.

* KVĚT-I-NOVÝ DEN ve Šťastné zemi v Radvánovicích. Začátek ve 10.00 hodin. Soutěž o nejkrásnější kytici a nejlepší báseň. Více na www.stastnazeme.cz

* III. SRAZ ADT A SKODAHOME.CZ. Setkání majitelů tuningových aut. Místo konání: Doubí u Turnova, začátek ve 13.00 hodin, v 15.00 odjezd na spanilou jízdu, od 17.00 jsou na programu soutěže o nejkrásnější vůz, výměna kola na čas ad., od 20.00 večerní párty. Více na http://edtnews.wgz.cz

 

Sobota 9. května

n200805130908_rep_128_08_kola* SETKÁNÍ MAJITELŮ A PŘÍZNIVCŮ MOTOCYKLŮ ČS. VÝROBY. Tradiční jarní setkání, kterého se účastní až 200 majitelů strojů vyrobených do roku 1975. Místo konání: areál u Zrcadlové kozy. Start spanilé jízdy Českým rájem je v 9.00 hodin, návrat kolem 15.00 hodin.

* KONCERT mladých interpretů Lukáše Kunsta – varhany a Jarmily Filipové, studentky JAMU – zpěv, hrad Valdštejn, začátek ve 14.00 hodin.

* JABLONEČANKA – podvečer s dechovkou. KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin.

* LUCERNA, divadelní představení hry Aloise Jiráska v podání ochotníků DS Sokol Přepeře. Sál ZUŠ, začátek v 19.30 hodin.

 

Neděle 10. května

* Derniéra Jiráskovy LUCERNY v podání přepeřských ochotníků v Saloonu v jeteli v Ploukonicích. Začátek v 18.00 hodin.

 

Úterý 12. května

* Křeslo pro hosta. V oblíbeném pořadu vystoupí Monika Szantó, kterou doprovodí její žáci ze ZUŠ Turnov. Moderuje Eva Kordová. Klubovna Penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

 

Středa 13. května

* TURNOVSKÝ KOS, 10. ročník soutěže o nejlepšího turnovského dětského zpěváka. Žlutá ponorka od 14.00 hodin (přihlášky nejpozději do 12. května).

* DOBRÁ A JEŠTĚ LEPŠÍ POHÁDKA aneb Povím ti svou pohádku. Vyhodnocení nejlepších literárních prací ze soutěže, která je součástí projektu „Poznáváme se navzájem“ s polským městem Jawor. Malý sál KC Střelnice, začátek v 15.00 hodin.

* TURECKÝ POCHOD, v pořadí 552. koncert Turnovských hudebních večerů. Vystoupí Markéta Mazourová – marimba, perkuse a Kateřina Stupková – saxofon. Zazní skladby J. S. Bacha, W. A. Mozarta, G. Bizeta či L. Bernsteina pro tuto málo obvyklou skladbu nástrojů – bicí a saxofon. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 14. května

* TURNOVSKÉ STŘÍBRO. Vernisáž výstavy ke 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, Muzeum Českého ráje, začátek v 17.00 hodin. Na výstavě bude představena dosud málo známá část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Výstava potrvá do 11. listopadu.

* Cestovatelský klub – MEXICO – ZEMĚ SLUNCE A MUZIKY. Jindřichohradecká hudební skupina „Jen tak tak“ připravila na základě svého měsíčního turné po severozápadním Mexiku pořad s promítáním a vyprávěním doplněný též o mexické lidové písničky a tance. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 15. května

* NA KONCI DUHY, tragikomedie o konci životní dráhy královny swingu Judy Garland, v hlavní roli Hana Maciuchová. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 16. května

* Rovensko pod Troskami: POHÁDKOVÝ LES. Již 19. ročník putování krásnou přírodou Boreckých skal proměněných v říši pohádek. Akce se koná od 12.00 do 15.00 hodin. Start je tradičně v Boreckých skalách směrem od Rovenska pod Troskami, cesta je značena z rovenského náměstí. Na Pohádkový les je z Turnova vypraven parní vlak (odjezd v 10.40 hodin – vlak zastavuje na všech zastávkách). Ve vlaku s cestujícími pojede několik pohádkových postav! Zpět z Rovenska do Turnova budou vypraveny dva parní vlaky, první odjíždí ve 12.25 a druhý v 16.16 hodin, vlak zastavuje ve všech zastávkách na trati.

* POHÁDKOVÝ LES se uskuteční také v okolí Všeně. Start je u hřiště na Kopanině od 9.00 hodin.

* LYRICKÉ A MILOSTNÉ PÍSNĚ Josefa Bohuslava Foerstera a Antonína Dvořáka. Vystoupí Mgr. Radek Rejšek, Aleš Dvořák a Jiřina Dvořáková-Marešová. Hrad Valdštejn, začátek ve 14.00 hodin. Na koncert od 15.00 hodin navazuje POUTNÍ SLAVNOST – výročí posvěcení kaple sv. Jana Nepomuckého.

* MONKEY BUSINESS – funkový nářez přiveze kapela vedená Romanem Holým. Vstupenky v předprodeji za 290 Kč, na místě 320 Kč. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Neděle 17. května

* Od 18.00 hodin vystoupí v prostorách synagogy v Krajířově ulici skupina Rebelcantissimo – zazní hebrejské a sefardské písně (tj. písně Židů ze středověkého Španělska, zpívané v nářečí ladino). Více na www.rebelcanto.cz.

 

Úterý 19. května

* IVAN HLAS TRIO. Trio dotvářejí: Jaroslav „Olin“ Nejezchleba (violoncello, kytara, tamburína, zpěv) a Norbi Kovács (kytara, zpěv). KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Připravuje se:

* Sobota 30. a neděle 31. května – STAROČESKÉ TRHY. Koná se v parku u letního kina a v areálu Muzea Českého ráje.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI

* Pátek 1. května ve 20.00 hodin: DUEL FROST NIXON. Premiéra dramatu USA. Byla to největší válka, která se odehrála před televizními kamerami. Na jedné straně stál bývalý americký prezident Richard Nixon, který jako jediný obyvatel Bílého domu rezignoval na svůj úřad, aby se vyhnul hrozícímu odvolání. Na straně druhé se ocitl populární televizní moderátor David Frost.                                                                                                       

* Sobota 2., neděle 3. května ve 20.00 hodin: NENAROZENÍ. Premiéra hororu USA. Mezi světem živých a mrtvých se potulují démoni…

* Středa 6. května ve 20.00 hodin: POCHYBY. Premiéra dramatu USA. Morální souboj charismatického kněze (Philip Seymour Hoffman) a kruté ředitelky církevní školy (Meryl Streep) se odehrává na pozadí divokých politických změn roku 1964.

* Čtvrtek 7., pátek 8. května ve 20.00 hodin: RYCHLÍ A ZBĚSILÍ. Premiéra akčního filmu USA. (Pro fanoušky rychlých kol…)

* Sobota 9. května ve 20.00 hodin, neděle 10. května v 17.30 hodin: SEX DRIVE. Premiéra komedie USA o mládí a ztrátě panictví.

* Neděle 10. května ve 14.00 hodin: PŘÍBĚH O ZOUFÁLKOVI. Bijásek pro děti. Dobrodružný animovaný příběh USA o malém myšákovi, toužícím konat velké skutky v kouzelném království.

* Středa 13. května ve 20.00 hodin: GOMORA. Italské drama ve filmovém klubu.

* Čtvrtek 14., pátek 15. května ve 20.00 hodin: VÁLKA NEVĚST. Premiéra komedie USA. Každá svatba má svůj příběh, tenhle ale není o nevěstě a ženichovi. Tenhle je o nevěstě… a nevěstě.

* Sobota 16., neděle 17. května ve 20.00 hodin: BAADER MEINHOF KOMPLEX, premiéra německého dramatu.

Německo, červen 1967. Významná levicová novinářka Ulrike Meinhofová je šokovaná zprávami o krvavé demonstraci v Berlíně, během které policista zastřelil nevinného studenta. Odstěhuje se do Berlína a spoluzaloží odbojovou rudou armádu (RAF – “Red Army Fraction”).

 

PROGRAM LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

(hraje se o víkendech za pěkného počasí)

* Pátek 8., sobota 9. května ve 22.00 hodin: RYCHLÍ A ZBĚSILÍ.
*
Pátek 15., sobota 16. května ve 22.00 hodin: HAPPY-GO-LUCKY (premiéra). V nové rozverné britské komedii září Sally Hawkinsová jako Poppy, nezkrotná a bezstarostná učitelka, která vnáší nakažlivý a neutuchající optimismus do každé situace, která ji potká.

 

KLUBOVÉ KINO ANDROVNA, MALÁ SKÁLA

* 2. května: Edith Piaf

* 8. května: Vítejte v KLDR

* 9. května: Karamazovi

Začátky ve 20.00 hodin, více informací na www.androvna.cz.

 

VÝSTAVY

n200711150951_zap_304_07_mcr* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá od 14. května výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Je o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, která představí dosud málo známou část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Kolekce školních prací z období 1900 – 1974 jsou proto pozoruhodným příspěvkem ke skromným dějinám novodobého českého stříbrnictví. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 14. května od 17.00 hodin v galerii muzea. Výstava potrvá do 11. listopadu 2009

– Výstava kopií korunovačních klenotů, které v nedávné době vznikly v Turnově. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 26. května od 17.00 hodin v galerii muzea. Výstava potrvá do 18. června.

– Ve výstavním sále probíhá do 10. května výstava dětských prací na téma Můj domov, moji přátelé. Jedná se o tradiční každoroční výstavu prací žáků a studentů mateřských až středních škol, kteří zastupují jak město Turnova a jeho okolí, tak partnerské město Jawor v Polsku.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

 

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je od 9. května do 5. června výstava Jiřího Večerníka na téma Mexiko.

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – můžete od 7. května do 1. července vidět fotografie Jiřího Večerníka z Holandska.

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje probíhá do 25. května výstava obrazů a kreseb malíře Josefa Charouska. Od 5. května do 25. června je tu výstava „Slovenský obsidiánový šperk“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.