BÁSNÍCI TICHA PŘIVÍTAJÍ SLNKO RECORDS

0

Již tuto sobotu 30. srpna se v areálu letního kina v Turnově uskuteční 3. ročník festivalu hudební alternativy Básníci ticha. Mladý festival letos představí opravdu unikátní program, neboť všechny kapely, které zde vystoupí, jsou sdružené pod hlavičkou respektovaného slovenského hudebního vydavatelství Slnko Records, jež se na hudbu mimo hlavní proud zaměřuje. Festivalový program nabídne hned pět slovenských skupin, které pokrývají skutečně pestré hudební spektrum.

Návštěvníci uslyší skupinu Longital, dvojici hudebníků s kytarou a basou, která neustále posouvá zvukové hranice. Jejich hudba je živelná i něžná, přímočará a někdy „až na dřeň“. Dále vystoupí skupina Tu v dome, hrající v nezvyklém akustickém nástrojovém obsazení (vokály, kytara, banjo, housle, violoncello, bicí) hudbu lhostejnou k příslušnosti k jakémukoliv žánru. Jak sami její členové tvrdí, jejich hudba je tematicky vzdálená od světa lásky a za mimořádných okolností jsou schopní zahrát třeba i Kraftwerk.

Košičtí Kolowrat bývají charakterizováni jako „mluvčí městské poetiky“ či „kytaroví melancholici“. Za své druhé album Slnko je vo veži získala kapela hned tři nominace v Radio Head Awards 2009, výročních hudebních cenách Radia FM. Walter Schnitzelsson je mladé „power trio“ (kytara-basa-bicí) a zároveň první a jediný interpret Slnko Records, který zpívá výlučně v angličtině. Jsou autentičtí, uvěřitelní a za cizí jazyk se neskrývají, ale vyjadřují jím obsah a sami sebe. Srší z nich neuvěřitelná radost a energie a na jejich koncertech si proto třeba držet klobouky!
Festival svým vystoupením zakončí Zlokot. Jeho členové Erik „Losos“ Horák (ex-Noisecut), raper Pavol „Lyrik“ Remiaš (Modré hory), kytaristka Stanka Apfelová (Got Blue Balls) a bubeník Michal Lašán (ex-Noisecut) jsou známí z různých jiných projektů, ale Zlokot, který si vytvořil vlastní osobitý styl a textovou poetiku, je pro všechny premiéra – něco, co nikdy předtím nedělali. V jejich hudbě lze slyšet elektroniku s kytarami, hip-hop křížený s indierockem a punkem a dokonce i disco!

Návštěvníci festivalu se mají skutečně na co těšit, neboť takový program na jednom podiu ještě nikdy nebyl. „V polovině června proběhlo něco podobného v Tatrách, ale ne tak úzce zaměřené na Slnko Records. V tom jsou Básníci ticha průkopníky,“ potvrdila Shina, ředitelka vydavatelství Slnko Records.

Brány areálu letního kina se otevírají v 15.00 hodin, ale deště se návštěvníci bát nemusejí – v případě výrazně nepříznivého počasí se akce uskuteční v prostorách Kulturního centra na Střelnici. Vstupenky stojí v předprodeji 290 Kč, na místě pak budou k dostání za 340 Kč. Více informací na www.kcturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.