PAMPALIN V CELOSTÁTNÍM FINÁLE ANEB ZAČALO TO TURNOVSKÝM ŠTĚKEM

0

Začátkem března se konala divadelní postupová přehlídka bývalého okresu Semily – Turnovský štěk. Ta je pořádána v rámci celostátní akce Dětská scéna, která je nejvý­znam­nější přehlídkou v České republice v oblasti dra­ma­tické výchovy orientované na insce­nační práci s dětmi. Již tehdy jsem si kladl otázku, zda do této celostátní přehlídky nahlédne i některý z turnovských účastníků. Nakonec se to mohlo poštěstit hned dvěma souborům, které byly porotou vybrány na setkání Libereckého kraje, které se konalo ve dnech 8. a 9. dubna v Eurocentru v Jablonci nad Nisou.

Na krajské přehlídce se představilo osm inscenací souborů z Liberce (4 soubory), Turnova (2) a po jednom z Rychnova a Jablonce. Přiznám se, že jsem se podívat nebyl, nicméně z doslechu jsem se dozvěděl, že úroveň přehlídky byla celkem vyrovnaná a organizačně zdařilá. Kromě vlastních představení byly pro dětské účastníky připraveny odborné semináře, samostatný seminář se konal i pro vedoucí souborů. Samozřejmě největší práci měla šestičlenná porota, která nakonec poslala přímým postupem do celostátního kola soubor Pampalin ZUŠ Turnov. A aby toho nebylo málo, byl tento úspěch podpořen i doporučením postupu z druhého místa dalšího souboru z Turnova Kámoš drámoš s představením Staré pověsti české. Obě dvě tyto inscenace připravila a společně s dětmi upravila Alena Tomášová, která oba soubory vede na Základní umělecké škole v Turnově.

n201105201511_vakci_84_011_dramosA jak tento poměrně výrazný úspěch Alena Tomášová vnímá? „Soubor Pampalin si postup na národní přehlídku už opravdu zasloužil. Po dobu svého trvání byl porotou pětkrát nominován do užšího výběru a ani jednou se do programu nedostal. Letos se jim ale opravdu zadařilo a řekla bych, že velký podíl na tom má i samotné téma inscenace, které je jim hodně blízké. Jde o ztvárnění vlastních strachů, mindráků a nástrah, které je obklopují. Mám velkou radost už proto, že je to jejich poslední možnost účastnit se dětské scény, která je limitovaná věkem patnácti let. Kámoš drámoš, to je časovaná bomba. Naprosto živelný, těžko zvladatelný, inspirací tryskající divadelní soubor. Jedna porotkyně mi řekla, že jsou úžasně přirození, ale měla bych je zkulturnit. Tak nevím, nevím, myslím, že ji neposlechnu. Bojím se, že by ztratili to, co mě na nich nejvíc baví“.

 

Ve dnech 10. – 16. června se nejlepší dětské divadelní soubory a recitátoři z celé České republiky sjedou do Svitav, kde Dětská scéna současně oslaví své čtyřicáté narozeniny. Účastníci zde prožijí týden plný divadel, seminářů, dílen, ale i setkávání, společných zážitků a vzájemného poznávání. Představí se tu nejzajímavější a nejzdařilejší diva­del­ní, lout­kář­ské a reci­tač­ní insce­nace vybrané na 14 kraj­ských pře­hlí­dkách. Diváci budou mít možnost zhlédnout 17 inscenací z 15 měst republiky, když Praha je zastoupená hned třemi. Jedno místo patří Turnovu. Naši mladí divadelníci si tu zahrají vedle svých vrstevníků z Ostrova, Třebotova, Děčína, Brandýsa nad Labem, Třebíče, Českých Budějovic, Plzně, Domažlic, Lanškrouna, Rusínova, Sloupnice, Jaroměře, Kunovic či Prahy.

 

A na to, jak se soubor chystá na účast ve Svitavách, jsem se opět zeptal Aleny Tomášové. „Samozřejmě se moc těšíme. Máme ještě dost práce, představení je potřeba trochu doladit, ale snad se podaří a my to odehrajeme ve Svitavách se ctí. Jsem zvědavá i na ostatní inscenace, je to vždycky hodně inspirativní“.

Prožila jsi s dětmi poměrně šťastnou divadelní sezonu. Co ti udělalo největší radost? „Tak určitě úspěch na krajské přehlídce, a to, že vůbec děti dramaťák zajímá, protože je to výborný vklad pro jejich další život.“

 

Závěrem snad jen přání, aby turnovský soubor na celostátní přehlídce uspěl co nejlépe a příští rok ho třeba následoval i Kámoš drámoš. K tématu se na stránkách TvA jistě ještě vrátíme.

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

 

PŘEHLED INSCENACÍ CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKY VE SVITAVÁCH:

Tak tohle je naše Leni?!, HOP-HOP, ZUŠ Ost­rov

Když havra­nům mrz­nou nohy…, Diva­dýlko na Stráni, ZŠ Na Stráni, Děčín VI

Šel jsem jed­nou z Kor­doby, Tři boty, ZŠ a MŠ Tře­bo­tov

Romance čumilů, JAU, ZUŠ Bran­dýs nad Labem

Vlčí bouda, Diva­délko Růžek, České Budě­jo­vice

Léčba nekli­dem, BUDDETO! SZUŠ Trnka, Plzeň

Když nemůžu spát, Pam­pa­lin, ZUŠ Tur­nov

Mau­glí, Áčko, ZŠ Týn­ská, Tře­bíč

Tři sestry a jeden prs­ten, Babi­nec a Jan, ZUŠ Uher­ské Hra­diště, pobočka Kuno­vice

O panence, která není pro kaž­dého, Dět­ské stu­dio, Praha 3

Hlu­páci z Chelmu, Elá­hop!, ZUŠ Jižní Město, Praha 4

Alice a skřet Tobi­á­šek, Diva­delní stu­dio Kam­pak! ZUŠ Štít­ného, Praha 3

Sísa, Pecky, ZUŠ Domažlice

Pohádka o Červené Kar­kulce, DLS Ble­chy, Jaro­měř

Kocou­rek Mod­ro­očko, Diva­dlo bez zábran, ZŠ spe­ci­ální, Lan­škroun

O tlusté pra­ba­bičce a lou­pež­ní­cích, Horní-Dolní, ZŠ Sloup­nice

Pátá hlava, ZŠ Rou­sí­nov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.