VÝSTAVY KONCE JARA, PROGRAM KINA

0

Ve čtvrtek 27. dubna byla v turnovském muzeu, resp. v Kamenářském domě, zahájena výstava fotografií Pavly Bičíkové. Fotografka Českého ráje tentokrát zvolila abstraktní formu pohledu na krajinu a věci ve svém okolí, snažila se zachytit své nálady a pocity s duchovním přesahem…

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: https://www.kcturnov.cz/kino

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.
Probíhající výstavy:
* ZA HRANICÍ SLOV: ČESKÝ RÁJ. Krajina Českého ráje přitahuje nejen turisty, ale inspiruje i fotografy, kteří touží zachytit její jedinečné kouzlo a zachovat si ho navždy v paměti. Pro Pavlu Bičíkovou není krajina pod Troskami jen turistickou atrakcí, ale hlavně zdrojem emočních podnětů a duchovního obohacení. Ve svých fotografiích se nezaměřuje na popisné dokumentování krajiny, ale snaží se zachytit nálady a pocity, které v ní vyvolává. Soustředí se na tajemnou atmosféru, minimalistické detaily a barvu, která postupně přechází až do monochromu. Fotografie Pavly Bičíkové jsou nenápadné a zároveň velmi sugestivní, což diváka přitahuje a zároveň mu umožňuje si doplnit zbytek jejich příběhu dle vlastní fantazie. Kamenářský dům od 27. dubna do 18. června.
* KRYSTALY – 80 LET VE SLUŽBÁCH TECHNICKÉHO POKROKU. Syntetické krystaly z Turnova přispívají k rozvoji techniky už 80 let. Češi patří mezi absolutní světovou špičku v pěstování monokrystalů granátu pro technické využití. Od založení Výzkumného ústavu pro drahokamy v Turnově uplynulo letos už 80 let a turnovský Crytur si letos toto výročí připomíná výstavou, kterou chce veřejnosti představit, čím se tato technologická společnost zabývá. Výstavní sál muzea do 18. června. Komentované prohlídky výstavy: úterý 23. 5. (17.00 hodin), sobota 13. 5. (vždy ve 14.00 hodin) a pátek 16. 6. (v 17.00 a ve 20.00 hodin).
* GRANÁTOVÁ SADA ŠPERKŮ PANÍ MÍŠI HERMANOVÉ. Do 20. června je v Klenotnici muzea mimořádně vystavena „Granátová sada paní Míši Hermanové“, jak byly pojmenovány prsten a náušnice, které dostala paní Hermanová darem od svého manžela, pana Jiřího Hermana, posledního majitele turnovské brusírny drahých kamenů Herman & Palma, před jejím znárodněním v roce 1948. Sada není jedinečná jen využitím českých granátů mimořádné velikosti, ale také svým příběhem.

Akce muzea:
* Pátek 5. května: Volný vstup do muzea v rámci Májové slavnosti města Turnov (9.00–17.00 hodin).
* Sobota 20. května: Den otevřených dveří ve zrekonstruovaném multifunkčním centru Muzea Českého ráje ve Skálově ulici čp. 72 – pořádáno u příležitosti Mezinárodního dne muzeí (9.00–17.00 hodin). Veřejnosti bude představen objekt po dokončené rekonstrukci.
Budoucí využití domu čp. 72: Ve sklepení je plánováno umístění expozice Luminiscence. Jižní polovina domu v 1. podlaží organicky naváže třemi místnostmi na expozici mineralogie, umístěné v hlavní budově muzea. Severní polovina domu v 1. podlaží bude sloužit jako technické prostory muzea. Bude zde mj. umístěn depozit výstavního mobiliáře a zapůjčených výstav, archiv, dílna údržby a další. Do 2. podlaží je situován velký multifunkční přednáškový a výstavní sál s technickým zázemím a sociálním zařízením. Přímo na expozici Horolezectví bude stavebně napojen sál věnovaný dílu předního českého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela. Do 3. podlaží (podkrovní část domu) budou umístěny konzervátorské dílny a jejich sklad, dále pořádací a karanténní místnost pro oddělení historických sbírek a archivu, sociální zařízení a inspekční pokoj.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH je v květnu a červnu otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin.
Nová celoroční výstava na statku nese název: Od jara do zimy, rok hospodáře. Expozice, která v průběhu roku projde několika proměnami, bude doplněna o prezentaci téměř zapomenutých a opomíjených obřadů a obyčejů, které provázely od jara do zimy život našich předků v osobní i společenské rovině.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstavy v knihovně:
* Putování židovskou historií. Výstava na motivy knihy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj.
* Chvilka pro pohádku – ilustrace dětí z mateřských škol na motivy knížky Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové.
Chvilka pro pohádku – keramika. Práce dětí výtvarného oboru ZUŠ Turnov. S dětmi výstavu připravila učitelka Tereza Vokounová.
* Dubánci. Výstavní soubor fotografií Petra Václavka představuje ukázky ze tří dubánčích knížek: Dubánek a tajný vzkaz, Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy. První dvě napsala spisovatelka Klára Smolíková, autorem básniček v knize Dubánčí šprýmy je Martin Kinc.
Všechny výstavy potrvají do června.

GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov.
Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování českého granátu. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Otevřeno: pondělí 10.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, úterý až pátek 9.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin. Doprovodná výstava: CO MÁME RÁDY. Společná výstava obrazů Květy Burešové a Zuzany Muzikant Jeřábkové z Mladé Boleslavi (duben – květen).

SYNAGOGA TURNOV, www.synagoga-turnov.cz, Krajířova ulice. Otevřeno denně kromě pondělí 9.00–17.00 hodin.
* VÝSTAVA: MEZI ŽIVOTEM A SMRTÍ – MEZI SVĚTLEM A TMOU. Výstava fotografií Miroslava Vavřína. Cyklus Terezín vznikal po dobu téměř dvou let a je autorovým vyrovnáním s osudem jeho rodiny během druhé světové války. Výstava probíhá do 30. července.

MALOSKALSKÁ GALERIE JOSEFA JÍRY
Setkání – výstava obrazů Josefa Jíry a Vladimíra Komárka. Galerie v Boučkově statku v Malé Skále je otevřena denně kromě pondělí od 11.00 do 17.00 hodin. Výstava potrvá do 8. června.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.