NĚKDY MŮŽE BÝT I STŘÍBRNÁ PŘÍČKA VÍTĚZSTVÍ, ŘÍKAJÍ UMĚLCI Z YAKOBIUM

0

Jiří Anděl z Turnova a Pete Isev z Brna, dvojice, která se skrývá za názvem YAKOBIUM. Pod ním tvoří zajímavá díla, která působí, jakoby byla z pískovce. Jirkova fascinace skalními městy způsobila, že mnoho let pracoval na technologickém postupu, aby bez zásahu do přírody stvořil něco, co monumenty připomíná. To se mu podařilo a na několika projektech předvedl organické skulptury, které byly do této doby unikum. Může si vždy říct, že byl první, kdo s tímto nápadem přišel. Ve spolupráci s kolegou oficiálně založili ateliér Yakobium. Pete se převážně stará se o celkovou grafickou a obalovou prezentaci projektu. Již spolu vytvořili několik unikátních děl.

V loňském roce přinesly světlo do tmy unikátní pískovcové skulptury, letos přišel ateliér YAKOBIUM s designovou záležitostí – pánským motýlkem. Tato díla přihlásili na prestižní celosvětovou soutěž A´ DESIGN AWARD v Itálii. Motýlek získal stříbrné ocenění v kategorii šperk, hodinky a brýle.

 

„Naše světelná skulptura i pánský motýlek postoupily do užšího kola. Už jen tahle nominace na vyšší příčky nám udělala obrovskou radost. Do takové soutěže jsme se totiž přihlásili poprvé. To, že se motýlek umístil na druhém místě, pro nás vlastně bylo vítězství a potvrzení, že se naše nápady ubírají dobrým směrem,“ přibližuje Jiří Anděl.

Tato světově uznávaná designová soutěž je zajímavá v tom, že je složená z profesionálů, kteří se navzájem nevidí. Porota, která má až do sta členů je složená z lidí z celého světa. Jednu třetinu tvoří designéři, další novináři a tu třetí velké korporace a firmy. Ti hodnotí, i jestli by byl výrobek v reálném prostředí prodejný. Tedy jestli jde z hlediska businessu o zajímavý produkt. Protože není možné, aby se výrobky dostaly reálně do Itálie, natož všem členům poroty, hodnotí se z návrhů, které jsou zasílané elektronicky, což může někdy ubrat hodnotě kvůli představivosti. Motýlek z Českého ráje byl ale přesvědčivý i na fotografiích a porotu zaujal.

 

Jiří Anděl

„Zase jsme si vyhráli s veškerými detaily. Všechno na motýlku nám prošlo rukama. Pete Isev navrhl grafickou a obalovou podobu a sám jezdil po večerech do tiskárny skládat a lepit krabičky. Na mně byl vývoj, následný technický postup a výroba samotného produktu. Dohromady jsme tým, kdy každý z nás dělá to, co umí, jen poslední dobou se nám činnosti docela často prolínají. Bude to tím, že je za námi dlouholetá, praxe a činnost v daných oborech,“ přibližuje společnou práci Anděl. Motýlek je volně k prodeji v černém provedení. Pokud by měl koncový zákazník ale požadavek na jiný odstín, je to také možné.

„Někdy mě trochu trápí rozdělování výrobků na ty designové a umělecké. Pískovcový světelný objekt byl první věc, kterou jsem tímto postupem vytvořil, a proto je pro mě těžké vnímat ho pouze jako designovou věc. Motýlek je ale koncipovaný jako čistý design,“ dodává Jiří a vysvětluje, že galeristé mají s jejich výtvory občas problém, protože ani zkušení kurátoři nevědí, kam je zařadit. Jedná se totiž o něco nového. Jeho skulptury jsou ale podle něj sochy, které jsou obohaceny o světelný zdroj. V žádném případě nejde pouze o pokojovou lampičku.

Pete Isev

„Nápad s motýlkem přišel právě proto, že jsme chtěli protipól ke skulptuře, která je velká. Chtěli jsme vytvořit něco malého, co zaujme a je k běžnému používání. Skulptury jsme vystavovali v Hotelu Four Seasons v Praze, jedna z nich byla instalována poblíž díla profesora Bořka Šípka, to byla velká pocta,“ říká turnovský designér. Toto označení sice nemá rád, ale uznává, že když se umístili stříbrní v designové soutěži, asi si na něj bude muset zvyknout.

Stříbrné ohodnocení v tomto klání jim zajistilo, že mohou používat prestižní logo soutěže u zmiňovaného motýlku doživotně. Tím získali i celosvětovou prestiž. V této soutěži je mnoho kategorií a hlásí se přes sto tisíc návrhů ze všech kontinentů. Získat v kategorii šperk, hodinky a brýle stříbrné ocenění je opravdový úspěch.
„V hlavě se mně rodí další nápad. Bude to zase designová věc a měla by být taková tradiční. Bude se to vázat k Turnovu. Rádi bychom to nabídli na trh, tak uvidíme, jak to dopadne,“ přiblížil další plány Anděl. Přiznává, že ho ale budou vždycky provázet světelné objekty, kterými začínal. Rád by se znovu vrátil i k malbě. Chtěl by také poděkovat lidem a firmám, se kterými spolupracuje i na jiných projektech, že mu dali příležitost ukázat, co umí…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.