NAJDE SE ZÁJEMCE O PROVOZ KIOSKU NA HLAVATICI?

0

Město Turnov, které je vlastníkem kamenného kiosku u rozhledny Hlavatice, hledá zájemce o pronájem tohoto občerstvení, jehož provoz sahá až do doby počátků turismu v Českém ráji. Hendikepem je, že kiosek je bez připojení na vodu a elektřinu a přístupný je pouze cestou pro pěší. Provozování kiosku je tak spíše zálibou o víkendech v letních měsících. Proto byl stánek dosud pronajímán za symbolickou cenu 500 Kč na rok.

Rada města nyní vyhlásila nový záměr pronájmu kamenného stánku, kde je vzhledem k hygienickým normám možný pouze prodej balených potravin a suvenýrů. Nájemce musí také provádět pravidelnou údržbu stánku, venkovního posezení, zábradlí a rozhledny a zajistí odvoz a likvidaci odpadů bez nároku na finanční náhradu. Minimální nabídnutá cena je 1.000 Kč na rok. Smlouva bude uzavřena na dobu neurčitou od 1. 6. 2021.

Známá rozhledna na Hlavatici oslaví zanedlouho 130. výročí od svého vzniku a kiosek pod ní existuje již přes 90 let. Vybudování rozhledny na osamoceně stojící skále nad Mašovem bylo plánováno od roku 1892, ale až o dva roky později byly na ni zbudovány dřevěné přímé schody. Ty byly v roce 1909 nahrazeny bezpečnějšími kovovými točitými a objevilo se i zábradlí na vrcholu. Současně byla pomocí opěrných tarasů rozšiřována a zvětšována plošina pod rozhlednou, kde později vyrostl kiosek. Schody a zábradlí sloužilo až do 70. let minulého století, kdy bylo nahrazeno novým, které je na místě dodnes. Rozhledna je unikátní, protože se nachází na přírodní skalní věži, která by bez schodiště byla přístupná pouze horolezcům. Všechny ostatní rozhledny a vyhlídky, ať už kovové, dřevěné nebo zděné, jsou buď postaveny samostatně, nebo jsou na skalních lehce přístupných okrajích či masivech.

V roce 2004 měl být kiosek pro špatný technický stav dokonce zbourán. Od toho jej zachránila parta nadšenců v čele s Jindřichem Sochorem, která provedla záchranné práce a v průběhu let neustále jeho stav vylepšovala a kiosek donedávna provozovala. Rozhledna je oblíbeným výletním místem i pro místní.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.