MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA V NOVÉM A PŘIPOMÍNKA 30 LET „VE VILE“

0

Kdo přišel v září do hlavní budovy turnovské knihovny, uviděl proměnu: světlo a barvy. Celý srpen byla hlavní budova pro veřejnost uzavřená, a to z důvodu rekonstrukce interiéru. Náklady na přestavbu pokryl knihovní rozpočet, na úpravu společenského sálku Informačního centra pro mládež přispěla Nadace Preciosa. Všechna podlaží kromě suterénu čistě vymaloval přepeřský malíř Martin Adam, ve společenském sálku byly na stěnách ponechány originální sprejerské výtvory dětí navštěvujících zdejší Informační centrum pro mládež.

Hned při vstupu do budovy návštěvníky upoutá na zdi Malý princ vzhlížející ke knihám, malba Šárky Tůmové. Malířka také pohádkově vyzdobila dětské oddělení. Celá knihovna se postupně ladí do vzdušných modro-tyrkysových odstínů jejího loga. Obě půjčovny i sálek dostaly nové světlé koberce nainstalované libereckou pobočkou firmy Koberce Breno s. r. o. V oddělení pro dospělé vznikla úplně nová čítárna, v níž se bude například nově scházet už rok fungující Klub začínajících autorů.

Rekonstrukce znamenala neustálé stěhování knih mezi místnostmi a podlažími. Poděkování proto patří všem, kteří knihovně půjčili přepravky a krabice na jejich uskladnění a přenášení: Pekárně Mikula, prodejně Barvy laky Turnov, Vladimíru Špetlíkovi z Loukova a zejména ovocnářské firmě Ardeltových ze Svijanského Újezdu.
Při stěhování bylo uvolněno hodně místa na nové knihy a zaveden nový systém uspořádání např. naučné literatury. Vyřazené knihy si můžete za dobrovolný poplatek odnést z burzy knih.
Práce bylo opravdu nad hlavu a nad regály, ale knihovnický tým vše úspěšně zvládl v termínu. Nyní se šperkují detaily, jako jsou nástěnky, dekorace a podobně, aby se čtenáři v nových prostorách cítili pohodlně. Už od jara je v provozu venkovní terasa s posezením U svatého Jeronýma pod slunečníkem a mezi květy, která je za příznivého počasí stále přístupná.
Kromě hlavní budovy došlo také ke změnám na pobočce Turnov II. Na základní škole v Alešově ulici bude fungovat v nově upraveném prostoru dětské oddělení. Oddělení pro dospělé najdete v Nádražní ulici v budově bývalého Drahstavu.
Bára Havlátová, knihovna A. Marka, www.knihovna.turnov.cz

30 LET VE VILE
V neděli 18. září knihovna oslavila 30 let fungování ve vile v Jeronýmově ulici. „Bohužel nám moc nepřálo počasí, přesto na vystoupení dechového orchestru ZUŠ přišlo asi sedm desítek lidí. Ti většinou zůstali i na další program. Na zahradě bylo připraveno několik aktivit pro děti ve spolupráci se Sportinline Turnov, loutkářský soubor Kordula pro děti zahrál pohádku, připravili jsme i autorského čtení v rámci našeho Klubu začínajících autorů, který vede knihovnice Pavlína Skálová. Celkově bych řekl, že se akce Netradiční knihovna aneb 30 let ve vile povedla,“ shrnul ředitel knihovny A. Marka Jaroslav Kříž.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.