LITERATURA: ERIK TABERY A JAROSLAV RUDIŠ V TURNOVĚ

0

Předposlední dubnový týden byl na Turnovsku přeplněn akcemi nejen kulturního charakteru. Zaměřme se právě na tu kulturu – zejména na literaturu. Ve středu 24. dubna v rámci pořadu O literatuře, kterou připravují Kulturní centrum Turnov a Městská knihovna Antonína Marka Turnov, zavítal do Turnova novinář, publicista a šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Pořad moderoval jako vždy Petr Vizina, vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize. Tentokrát literární debata proběhla ve velkém sále kulturního domu a návštěvnost byla rekordní, neboť dorazilo přes sto osob.

Petr Vizina s Erikem Taberym debatovali především o jeho poslední knize Opuštěná společnost: česká cesta od Masaryka po Babiše, která v loňském roce obdržela cenu Magnesia Litera za Knihu roku a prodalo se jí přes více než 40 tisíc výtisků. Hlavním tématem debaty byl současný stav české politiky. Proběhla také poměrně živá diskuze, což je u tohoto typu pořadu obvyklé. Příští měsíc dorazí do pořadu O literatuře úspěšný český spisovatel Petr Stančík.

O den později, tedy ve čtvrtek 25. dubna, navštívil srdce Českého ráje populární český spisovatel a hudebník Jaroslav Rudiš. Ten nejprve navštívil Gymnázium Turnov, jakožto jeho absolvent, kde diskutoval se studenty zejména o tom, jak se píše román a co všechno znamená živit se literaturou v Německu, neboť Jaroslav Rudiš žije již několik let v Berlíně. Od 18.00 hodin měl pak spisovatel besedu v knihovně na vlakovém nádraží v Turnově II. Knihovní pobočka funguje od prosince minulého roku a je velmi hojně využívaná. Sám autor byl nadšený z těchto prostor na vlakovém nádraží a hned si přidal fotografii z nádraží na svůj twitterový účet. Rudiš je velký milovník vlaků a vlakových nádraží (původně se měl dokonce účastnit slavnostního otevření knihovny na turnovském nádraží, ale z pracovních důvodů v Německu to musel zrušit).

V knihovně spisovatel Jaroslav Rudiš představil svá dvě poslední díla: českou novelu Český ráj a svůj první německy napsaný román Winterbergs letzte Reise (Winterbergova poslední cesta). Rudiš sdělil, že je mile překvapen z úspěchu Českého ráje, poněvadž se již prodalo přes 11 tisíc výtisků, a původně, když to probírali s nakladatelem, tak si říkali, jestli někoho téma o chlapech v sauně vůbec může zaujmout. Jak je vidět, tak témata z všeobecného života jsou lákavá a ještě navíc, když se odehrávají u nás v Českém ráji. Audiokniha tohoto díla namluvená hercem Petrem Čtvrtníčkem získala před pár dny cenu Audiokniha roku 2018. Za svůj první německý román byl Rudiš nominován na věhlasnou Cenu lipského knižního veletrhu pro rok 2019, což je pro českého autora neuvěřitelný úspěch. Jaroslav Rudiš vydal román na konci února 2019, v němž na ploše zhruba pěti set stran líčí putování napříč současnou středovýchodní Evropou z Berlína až do Sarajeva a permanentně krouží kolem několika historických milníků nejen česko-německých dějin. V knize se dočteme dokonce o Liberci, Turnově, Semilech a dalších místech z našeho kraje. Do češtiny by měl román být přeložen do konce roku.

Jaroslav Rudiš dále zmínil blížící se premiéru filmu Národní třída. Snímek vychází z jeho novely z roku 2013 a Rudiš se podílel i na scénáři. Také představil hudební projekt Kafka Band, na kterém se poslední roky podílí (recituje a zpívá především v němčině) a zejména v Německu má velký úspěch. Kafka Band v nedávné době vydal svoje druhé CD s názvem Amerika. Na konci besedy Jaroslav Rudiš zadoufal, že snad brzy do svého rodného kraje zase dorazí na literární večer.

Jenom pro zajímavost na závěr uveďme, že v květnu do knihovny na vlakové nádraží přijede spisovatel Vítězslav Jareš v rámci cyklu spisovatelé na nádraží. Nezapomeňte tedy, že literatura v Turnově vzkvétá a můžete na ni zajít nejen v centru města, ale i v Turnově II.

Jaroslav Kříž, knihovna Turnov, reditel@knihovna.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.