KULTURNÍ POZVÁNKY DRUHÉ POLOVINY LISTOPADU

0

Hhed tři divadelní oslavy nás čekají ve druhé polovině listopadu. Legendární turnovských ochotnický herec Míla Holas oslaví 90. narozeniny hlavní rolí ve hře Láska až za hrob (premiéra 22. listopadu), novou divadlení hru připravila Společnost bloumající veřejnosti – O myších a lidech (hraje se 27. listopadu) a konečně: V sobotu 21. listopadu slaví ochotníci v Olešnici 100. výročí divadelního spolku. K té příležitosti nechali i zrestaurovat oponu, sehrají hry, které mají na repertoáru, konat se bude i společenské setkání. Kromě divadelních představení v druhé polovině listopadu také do Turnova přijedou slovenští NO NAME, uskuteční se připomenutí 20. výročí Listopadu 1989, v knihovně se bude konat mimořádná přednáška o Austrálii, kteru pořádají Turnováci, kteří našince pozvou na studia a na návštěvu u protinožců (18. listopadu).

Pátek 13. – sobota 14. listopadu
POETIKA 2009 – Přehlídka hudby a poezie

V pátek recitační soutěž mládeže (uzávěrka přihlášek recitátorů 6. listopadu v KC Turnov nebo v městské knihovně). Sobotní galakoncert: písničkáři Michal Vaněk, Iva Marešová & 999 a Jiří Dědeček, účastník Folkové poetiky před 20 lety! Sobotní koncert začíná v 18.00 hodin v turnovském městském divadle.

 

Pátek 13. listopadu

* BIG FISH GONE (grunge rock), domácí kapelu přijedou podpořit ještě liberečtí LRU (stoner rock-psychedelic). KC Střelnice, začátek ve 20.30 hodin.

 

Sobota 14. listopadu

* DISKOTÉKA. Mega Dance Party. KC Střelnice, začátek ve 21.00 hodin.

 

Úterý 17. listopadu

* TURNOVSKÉ OBČANSKÉ FÓRUM OPĚT NA NÁMĚSTÍ. Malý happening se bude od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje. Pořadatelé slibují i legendární multikáru, ze které v listopadu 1989 řečníci k lidem hovořili. Program zahájí Daniela Weissová a Ivan Kunetka, pár slov řeknou: Václav Šolc – první starosta po listopadu 1989, Jiří Studený – tehdy profesor na hotelové škole a Petr Vydra – tehdy student. Hudební doprovod Ondřej Halama.

* ROCKSTŘEL 09. Oslava 20. výročí sametové revoluce v rockovém rytmu a za účasti místních hudebních skupin. Večer vystoupí brněnská skupina Progress 2. Provází Bára Štěpánová. Vstupné v předprodeji symbolických 89 Kč na celý den, na místě 100 Kč. KC Střelnice, začátek v 10.00 hodin.

 

Středa 18. listopadu

* Přednáška a beseda ke 20. výročí sametové revoluce v galerii Muzea Českého ráje s turnovským rodákem, politologem Janem Kubáčkem a s turnovským zastupitelem a pamětníkem Josefem Kunetkou. Beseda je určená pro studenty středních škol. Začátky v 8.00 a v 10.30 hodin.

* Sametová revoluce na Turnovsku. Vzpomínkový pořad pro školy v malém sále KC Střelnice. Promítání vzpomínkového filmu Milana Brunclíka a beseda s aktéry listopadu 1989. Začátek v 10.00 hodin

* AUSTRÁLIE. Cestopisná přednáška s představením agentury Australia Best Study. Přednáší Ing. Pavlína a Vráťa Řeholovi. Doplněno videem z tropické části Austrálie. Kulturní sálek turnovské městské knihovny, začátek v 18.00 hodin.

* DUO TERES – 554. koncert Turnovských hudebních večerů. Česko-slovenská dvojice Tomáš Honěk (kytara) a Lucia Kopsová (housle) díky netradičnímu nástrojovému spojení i výběru zajímavého repertoáru slaví úspěchy u širokého publika. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 19. listopadu

* Večer Na Sboře – Chci do svých písní vyzpívat svou duši. Literárně hudební pořad k 130. výročí narození a 80. výročí úmrtí básníka našeho kraje Bohdana Kaminského. Účinkují Eva Kordová a Petr Pešek – recitace, hudební doprovod Martin Hybler. Připravil a uvádí Vlastislav Hnízdo. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 20. až neděle 22. listopadu

* Předvánoční PATCHWORKOVÁ VÝSTAVA v ateliéru Fotoslužby v Palackého ulici 184 v Turnově. V pátek a v sobotu je otevřeno v době od 9.00 do 17.00 hodin, v neděli od 9.00 do 15.00 hodin.

 

Pátek 20. listopadu

* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v budově střední školy v Turnově, Alešova 1723 (u nádraží) a na odloučených pracovištích (Sklostroj, Přepeřská 210 – odborný výcvik pro učební obory nástrojař, zámečník a obráběč kovů, Skálova 415 – učební obor zlatník a klenotník) v době od 14.00 do 17.00 hodin. Akce je určena všem zájemcům o čtyřleté studium  obchodně podnikatelská činnost zakončené maturitní zkouškou, o dvouleté nástavbové studium podnikání zakončené také maturitní zkouškou, dále o tříleté učební obory nástrojař, zámečník, obráběč kovů, zlatník a klenotník, optik, prodavač, číšník, kuchař, kuchař a číšník. Při této příležitosti proběhne prezentace jednotlivých učebních oborů,  můžete si prohlédnout ukázky slavnostních tabulí, zakoupit stříbrné šperky vyrobené žáky školy a pokud si přinesete vlastní dárky, žáci oboru prodavač vám je rádi zabalí. Více informací na tel. 481 319 111.

* BOBULE. Ochutnávka kvalitního moravského vína a projekce žánrově vhodného filmu. Bio Ráj, začátek v 18.00 hodin.

* Občanské sdružení Dědina v Tatobitech vás srdečně zve na country večer. Hraje skupina BODLÁK. Restaurace U Studničků, začátek v 19.00 hodin. Bohatá tombola, hry, výzdoba, jízda na koni, mexická jídla… Účastníci v country kostýmech, nebo alespoň v patřičném klobouku, obdrží malý dárek. Lidové vstupné 30 Kč.

 

* Sobota 21. listopadu

* Oslava 100. výročí založení ochotnického divadelního spolku v Olešnici.

Program:
14.00 Slavnostní zahájení s představením zrestaurované divadelní opony
15.00 Přestavení autorské hry Pekelný telefon
18.00 Přestavení autorské hry Kravská opera
19.00 Koncert bluegrassové skupiny Funny Grass
20.30 Koncert rockové skupiny Dědové Harryho Pottera
22.00 Posezení s lidmi, kytarami a zpěvem

Mezi představeními bude možné zhlédnout projekci fotografií z jednotlivých představení.

 

Neděle 22. listopadu

* Turnovské divadelní studio A. Marek uvádí premiéru hry LÁSKA AŽ ZA HROB. Netradiční milostný příběh otce a jeho dětí. V hlavní roli Míla Holas, dále hrají Lenka Meixnerová, Jakub Chundela a Petr Haken. Režie Jaroslav Šilas Stuchlík. Přijďte oslavit 90. narozeniny nestárnoucího Míly Holase. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pondělí 23. listopadu

* NO NAME. Koncert známé slovenské kapely, večer zahájí brněnská kapela Pozdní sběr ve stylu jižanského rocku. Vstupenky v předprodeji za 290 Kč, na místě 310 Kč. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

 

Úterý 24. listopadu

* KŘESLO PRO HOSTA: Setkání s písničkou a příběhem. Pořad pro seniory s herečkou divadla jednoho herce Rolnička, Jarmilou Enochovou. Účastníci se mohou sami aktivně zapojit do pořadu a zavzpomínat na krásné a známé písničky. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.

* Cestovatelský klub: SICÍLIE. Tři stovky diapozitivů, suvenýry a originální hudba doplní vyprávěním vlastních poznatků a zážitků z cesty Libor Turek z Trutnova. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 25. listopadu

* Základní škola Turnov, ul. 28. října („dívčí“) vás zve k návštěvě divadélka pro školky: O KANAFÁSKOVI. Začátek v 15.00 hodin. Školní hrátky pro předškoláky v doprovodu rodičů, poznáte prostředí a naše učitele. Společně s námi si zacvičíte, zazpíváte, vyrobíte dáreček a stanete se na chvíli školáky. Zájemcům poskytneme informace o škole.

 

Pátek 27. listopadu

* ORCHESTR VÁCLAVA HYBŠE – Vánoční koncert 2009. Hlavním hostem je herec Luděk Sobota, který zde bude i zpívat. Dalšími hosty jsou Jan Smigmator, Veronika Savincová, Barbora Mochowá a Martin Růža. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

* O MYŠÍCH A LIDECH. Divadelní soubor Společnost bloumající veřejnosti srdečně zve na první reprízu volné adaptace stejnojmenné divadelní hry Johna Steinbecka. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 28. listopadu

* Občanské sdružení „Paměť Českého ráje a Podještědí“ se sídlem v Turnově, které je vydavatelem čtvrtletníku „OD JEŠTĚDA K TROSKÁM“ (jde o čtvrtletník navazující na periodikum stejného názvu z tzv. první republiky) pořádá valnou hromadu v sobotu 28. listopadu od 8.00 hodin v Hasičárně na Daliměřicích. Téma? Tomuto pěknému a ojedinělému časopisu hrozí zánik. „Chybí pracovníci i prostředky na zajištění jeho vydávání a výroby. Proto se obracíme na všechny spoluobčany s prosbou o jeho záchranu. Voláme všechny učitele dějepisu, přírodopisu, vlastivědy, občanské nauky. Voláme obecní a městské kronikáře. Voláme historiky, badatele, přírodovědce, národopisce. Voláme všechny lidi, nadšence a zástupce firem mající vztah ke svému kraji,“ píše se mj. v pozvánce. Více informací na tel. 481 322 466 a e-mailu ojkt@centrum.cz.

* PASÁČEK VEPŘŮ. Představení pro děti. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

* ZO Českého svazu chovatelů Turnov 1 pořádá OKRESNÍ VÝSTAVU KRÁLÍKŮ a holubů místních chovatelů. Otevřeno od 8.00 do 15.00 hodin, chovatelská hala u zastávky ČD Turnov město. Občerstvení zajištěno, bohatá tombola s živými zvířaty. Možnost zakoupení vystavovaných zvířat.

* FUNK CORPORATION, koncert známé turnovské kapely. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

* Myslivecké sdružení Vyskeř pořádá tradiční HUBERTSKOU ZÁBAVU v sále kulturního domu v Kacanovech. Hrají Veselí pozůstalí. Bohatá tombola a myslivecká kuchyně, vstupné 150 Kč. Začátek ve 20.00 hodin. Z Turnova je zajištěna autobusová doprava, odjezd v 19.00 hodin od Preciosy v Přepeřské ulici, další zastávka je u „Pandy“ a u zvláštní školy v Sobotecké ulici. Vstupenky si rezervujte na tel. 606 621 427.

* PODZIMNI NECHALOV FEST. Pořádá kapela VETROL z Českého Dubu. Vedle ní zde vystoupí také NOTHINGHAM, V.A.R., Promile, Svrab a Rubbish. Sokolovna Nechálov (Kobyly), začátek v 19.00 hodin.

 

Neděle 29. listopadu

* Adventní neděle – DEN PRO DĚTSKOU KNIHU. Celostátní akce Klubu dětských knihoven na podporu čtenářství u dětí nejmladšího školního věku. Pestrý den plný čtení, nových knížek,her, soutěží a pohádek včetně výtvarné dílny. Prostory městské knihovny, začátek v 9.00 hodin.

* SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS – I. adventní koncert. Přední český mužský pěvecký sbor vedený Davidem Ebenem vystoupí se slavnostním programem pro toto období pod názvem Adventus Domini – Příchod Páně – bohoslužby v pražské katedrále za Karla IV. Chrám Narození Panny Marie, začátek v 15.00 hodin.

* SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU. Začátek v 16.00 hodin na náměstí Českého ráje v Turnově. Setkání moderuje Eva Kordová, v programu vystoupí dětský pěvecký sbor karmínek při ZUŠ, dramatický kroužek ZŠ ve Skálově ulici. Společné zpívání, nadílka pro děti, občerstvení.

 

Připravuje se

* Pátek 4. prosince. Předvánoční rockový dárek v KC Střelnice. Začátek v 19.00 hodin. Hrají kapely: ZDVOŘILÝ WOODY, CLOCKWORK CEREMONY s Madlou Brožkovou a NOTHINGHAM.

* Pátek 4. prosince. Divadelní soubor Nakafráno připravil reprízu svého představení Božský řízek. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)

* Čtvrtek 12. až neděle 15. listopadu od 17.30 hodin: AŤ ŽIJÍ RYTÍŘI. Český dobrodružný film. Po ztřeštěných komediích přichází jeden z nejúspěšnějších režisérů současnosti Karel Janák s dobrodružnou komedií pro celou rodinu zasazenou do středověku. Martin z Vamberka (David Prachař), čestný rytíř a starostlivý otec pěti dětí, je nařčen z čarodějnictví a loupeživých výprav. Odjíždí proto na královský dvůr hájit svoji čest a nechává tvrz v rukou svého nejstaršího syna Petra a jeho sourozenců. Netuší, že ono udání je dílem závistivého, hrabivého a dokonale slizkého souseda Albrechta z Krvenos (Pavel Kříž), který netouží po ničem jiném, než se panství zmocnit. Zdá se, že zlo už má vyhráno. Albrecht ovšem brzy zjistí, že vyzrát nad partou malých rytířů je někdy těžší, než porazit armádu Saracénů.

* Čtvrtek 12. až neděle 15. listopadu od 20.00 hodin: ULOVIT MILIARDÁŘE. Česká komedie. Po teenagerovském snímku Gympl přichází Tomáš Vorel s filmem, který se dotýká aktuálních témat – médií, lobbingu, manipulace s informacemi, korupce a s ní spojených politických tlaků. PR manažer Lehký (Jiří Mádl) dostane vládní zakázku, aby z konkurenčních důvodů odstavil dravého podnikatele Grossmana (Tomáš Matonoha). Pro tento účel si najme všehoschopného reportéra Skopového (Radomil Uhlíř) a rozjede kampaň se zinscenovanou reportáží…

* Pondělí 16. listopadu od 17.30 a 20.00 hodin: mimořádné představení filmu THIS IS IT. Turnovské Bio Ráj film o Michaelu Jacksonovi promítne jako jedno z mála menších kin v republice. Jedná se o unikátní dokument sestavený ze záběrů zkoušek před letošní plánovanou koncertní šňůrou. Charismatický zpěvák, jedna ze světových legend populární hudby, chystal velký comeback. Bohužel však zemřel. Zůstal jen film…

* Středa 18. listopadu od 17.30 hodin: COCO CHANEL. Francouzský životopisný film. Malá dívka uprostřed Francie, umístěná v sirotčinci se svou sestrou, marně čeká každou neděli, že se pro ně jejich tatínek vrátí. Kabaretní zpěvačka s příliš slabým hlasem stojící před publikem podnapilých vojáků. Mladá švadlena, jejíž prací je opravovat lemy v zadní místnosti obchodu venkovského krejčího. Příliš hubená začínající kurtizána, uprostřed prostitutek a zhýralců, nachází útočiště u svého ochránce Étienna Balsana… To je příběh Coco Chanel! Příběh moderní ženy, která navždy změnila svět módy, svět žen.

* Středa 18. listopadu od 20.00 hodin: BRATŘI BLOOMOVI. Dobrodružná krimi komedie USA. Co si jen pamatují, byli bratři Bloomovi vždy odkázáni pouze jeden na druhého. Od dětství v ponurých sirotčincích až po luxusní život mezinárodních podvodníků se Stephen (Mark Ruffalo) a Bloom (Adrien Brody) dělili o vše.

* Čtvrtek 19. listopadu od 17.30 a od 20.00 hodin, pátek 20. až neděle 22. listopadu od 20.00 hodin: 2BOBULE. Česká komedie. 2Bobule jsou volným pokračováním úspěšné filmové komedie Bobule, která se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 2008. Opět budeme sledovat eskapády dvojice kamarádů Honzy (Kryštof Hádek) a Jirky (Lukáš Langmajer). Jirka se zaplete s mladou krásnou dívkou, jejíž otec (Jiří Krampol) má ovšem o nápadnících své dcery úplně jiné představy a Jirka raději prchá za kamarádem Honzou na jižní Moravu.

* Sobota 21. a neděle 22. listopadu od 17.30 hodin: NÁHRADNÍCI. Akční sci-fi thriller USA.. Lidé žijí své životy vzdáleně z pohodlí svých vlastních domovů přes robotické náhradníky – sexy, fyzicky perfektní mechanické zástupce sebe sama. Je to ideální svět, kde neexistuje zločin, bolest, strach a následky. Když tuto utopii po letech přeruší první vražda, agent FBI Greer (BRUCE WILLIS) objeví rozsáhlé spiknutí za fenoménem náhradníků a musí zrušit svého vlastního náhradníka a tím riskuje svůj život, aby odhalil záhadu.

* Neděle 22. listopadu od 14.00 hodin: MADAGASKAR 2. Bijásek pro děti.

* Pondělí 23. a úterý 24. listopadu od 20.00 hodin: ŽENY MÉHO MUŽE. Československé kriminální drama (premiéra). Manželství Very a Daniela je již delší dobu na mrtvém bodě, Vera je jako herečka na konci kariéry a Daniel se raději baví s mladšími děvčaty než s vlastní manželkou. Do jejich rodiny navíc vstupuje mladá Makedoňanka Liana, v níž Vera nachází část svého já…

* Středa 25. a čtvrtek 26. listopadu od 20.00 hodin: ŠRTVANEC IRA. Brinsko-kanadský akční thriller. V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda).

* Pátek 27. až neděle 29. listopadu od 17.30 hodin: ZATAŽENO, OBČAS TRAKAŘE. Animovaná komedie USA (3D). Mladý vynálezce sní o vytvoření něčeho, co zlepší život všem lidem na světě. A tak se v jeho pozoruhodném městě začne počasí měnit třikrát denně – v době snídaně, oběda a večeře. Rozmary počasí jsou totiž vždy doprovázeny nadílkou jídla a nápojů. Když prší – z nebe padá ovocná šťáva, když sněží – k zemi se snáší bramborová kaše nebo špagety.

* Pátek 27. až neděle 29. listopadu od 20.00 hodin: SAW VI. Horor USA. Mark Hoffman (Costas Mandylor) pokračuje v krvavém odkazu svého mentora Jigsawa (Tobin Bell), jenž před léty celou zvrácenou hru odstartoval. Kdo si pro tentokrát zaslouží bojovat o svůj život? Jaké hračky čekají na ne zcela nevinné oběti? A hlavně, řekl už mrtvý Jigsaw své poslední slovo?

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

– Výstavní sál muzea – VÝSTAVA ZNÁMEK A STARÝCH POHLEDNIC. Výstava potrvá do 22. listopadu.

– V galerii muzea od 12. listopadu je v galerii k vidění vánoční výstava inspirovaná starými recepty z našeho regionu – V BABIČČINĚ KUCHYNI OD TŘÍ KRÁLŮ DO VÁNOC. Výstava potrvá do 30. prosince.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Galerie Safír v muzeu – od 14. listopadu (vernisáž ve 14.00 hodin) je zde výstava nazvaná JEDE JEDE MAŠINKA Výstava potrvá do 11. prosince.

* Galerie v turnovském infocentru na náměstí Českého ráje – do 6. ledna 2010 zde bude k vidění výstava fotografií Otakara Kudrnáče nazvaná Riegrova stezka.

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Výstava fotografií Evy Jiřičková – „Struktury“ a obrazů z Českého ráje a Pojizeří Vladimíra Hráby (9. listopadu – 4. prosince). Je zde také výstava fotografií Aleny Novotné, členky fotokroužku Žluté ponorky.

* Městská knihovna Antonína Marka: Lidová  architektura kolem Prachovských skal. Komorní výstava fotografií Petra Luniaczka z Českého ráje. Výstava potrvá do 31. prosince.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.