KAMENÁŘSKÝ DŮM ZAČÍNÁ SLOUŽIT VEŘEJNOSTI

0

(Součástí textu je i videopozvánka)Ve čtvrtek 16. září se nejen ředitelce turnovského muzea Vladimíře Jakouběové splní velký sen. V areálu Muzea Českého ráje bude slavnostně otevřen Kamenářský dům. Objekt je replikou roubeného domu, který stával na Havlíčkově náměstí v místě, kde je dnes budova Telecomu. „Ve městě to byla poslední stavba, která představovala unikátní typ roubeného městského domu s mansardovou barokní střechou. Původně měl být přesunut do Dolánek k Dlaskovu statku do zamýšleného skanzenu lidové architektury. Dřív než se tak stalo, byl neuváženým rozhodnutím v roce 1972 zbourán. Jeho návrat do Turnova byl mým velkým přáním,“ přibližuje Vladimíra Jakouběová.

Stavba repliky domu byla zahájena vloni v červnu podle projektu zdejší firmy Profes Projekt, vlastní stavební práce realizovala firma Imstav Liberec. Náklady ve výši 6,9 mil. Kč byly hrazeny z dotace Evropské unie a Libereckého kraje, který je zřizovatelem muzea.

n201009100927_vakci_103_010_kdKamenářský dům má dvě patra. V přízemí je jedna velká místnost, která bude sloužit k tvůrčím dílnám, budou se tu konat besedy a setkání, návštěvníci zde najdou také malou expozici osvětlující historii vztahů mezi Turnovem a německým Idar-Obersteinem, které spojuje právě kamenářství a šperkařství. Součástí domu bude i zlatnická dílna. V patře bude letos před Vánoci otevřena stálá výstava prací legendárního etnografa Josefa Václava Scheybala.

 

n201009100927_vakci_104_010_kd„Kamenářský dům bude otevřen ve čtvrtek 16. září v 15.00 hodin za účasti náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajrerové, v kulturním programu vystoupí folklorní soubor Jizerka. V týdnu od 18. do 24. září na otevření naváže Týden řemesel. Otevřeno bude mimo pondělí 20. září, kdy je muzeum zavřené, vždy po celý den od 9.00 do 16.00 hodin. Dopoledne bude připraven program pro děti, odpoledne se mohou přijít podívat dospělí,“ přibližuje Jakouběová. V rámci Týdne řemesel budou své umění předvádět tradiční výrobci, příchozí si sami budou moci vyzkoušet pletení z orobince či broušení kamenů. Promítány budou také dokumentární filmy o tradičních řemeslech.

 

O chod Kamenářského domu se bude starat samostatná, k tomu zvlášť určená pracovnice. Dům bude otevřen v sezoně od května do září každý den kromě pondělí a poté patrně vždy v období Vánoc, resp. na objednávku. Kamenářský dům najdete v zahradě muzea, jeho okolí je velmi pěkně upraveno, areál tvoří s muzeem jeden velký celek. Zbourána byla jedna část garáží, někoho možná překvapí, že ve dvoře část garáží zůstala. To ale byly původně konírny a jsou pod památkovou ochranou. Ostatně, přijďte se na výsledek několikaletých snah o návrat jednoho roubeného domu do Turnova podívat, stojí to za to…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.