STÁLE NENÍ DOST PĚSTOUNŮ

0

Podle statistik se počet dětí v pěstounské péči postupně zvyšuje na úkor ústavní výchovy. Přesto v naší republice žijí v ústavech tisíce dětí, které tam být nemusí – pokud by se pro ně našly vhodné náhradní rodiny. Pěstoun není z pohledu zákona totéž co rodič. V dětských očích ale rodičovskou roli plní na plný úvazek, často se i stává, že děti oslovují své pěstouny „mami, tati“, i když vědí, že se nejedná o jejich rodiče. Každopádně je pěstoun člověk, který má možnost zmírnit následky té velké nespravedlnosti a křivdy, která byla učiněna na bezbranném dítěti – následky toho, že zůstalo bez rodiny.

Poslání náhradních rodičů nebývá jednoduché, ale nejsou na to sami. Kromě sociálních pracovnic z úřadů jim pomáhají tzv. doprovázející organizace, jejichž úkolem je poskytnout „svým“ pěstounům maximální podporu. Pěstounské rodiny, které se svěřily do naší péče, spolupracují s vlastním „klíčovým pracovníkem“, který je po celou dobu jejich průvodcem, důvěrníkem a mediátorem. Využívají služeb psychologů, supervizora, speciálního pedagoga, logopeda, mohou si půjčovat odbornou literaturu. Vzdělávání, které mají ze zákona povinné, se snažíme ušít přímo na míru jejich požadavkům, několikrát do roka pořádáme vzdělávací pobyty. Dětem nabízíme doučování, příměstské tábory, terapie, zážitkové programy. Velkou výhodou je, že všechny služby u nás naleznou pěstouni „pod jednou střechou“.

Kromě doprovázení pěstounských rodin je naším velkým úkolem také aktivní vyhledávání nových náhradních rodičů. Na osvětových kampaních nyní spolupracujeme zejména s Nadačním fondem J&T (Hledáme rodiče) a s Libereckým krajem (Mít domov a rodinu – samozřejmost nebo vzácnost?), v letošním roce jsme byli přijati do Asociace Dítě a Rodina. Pokud vás náhradní rodičovství zajímá, v nejbližší době se můžete s jeho různými podobami seznámit ve čtvrtek 1. října, kdy proběhne další z řady našich oblíbených informačních setkání, kde se osobně potkáte i s některými pěstouny. Za pár let třeba na podobné akci budete o své pěstounské praxi vyprávět zrovna vy. Těšíme se na vás!
Anna Bergerová, naruc.turnov@seznam.cz

MÁTE ZÁJEM O PĚSTOUNSKOU PÉČI?
Přijďte na setkání do turnovského centra Náruč 1. října od 15.00 hodin. Kontakt: CPR Náruč, Skálova 540, Turnov, tel. 702 384 074, naruc.cppr@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.