JIČÍN SE STAL HISTORICKÝM MĚSTEM ROKU 2016, NA OPRAVY PAMÁTEK ZÍSKAL MILION!

0

V úterý 18. dubna se ve Španělském sále Pražského hradu konalo slavnostní vyhlášení soutěže o cenu za nejlepší přípravu a realizaci „Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón“. Titul Historické město roku 2016 obdržel letos poprvé ve své historii právě Jičín. Do soutěže postoupil jako vítěz krajského kola již podeváté a poslední dva roky zůstával dokonce těsně před branami vítězství. Letos se tak prvně Jičínu dostalo za přístup k obnově památek nejvyššího uznání a jako odměnu získává milion korun.

Slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo jako vždy v Mezinárodní den památek a historických sídel, tedy 18. dubna. Do Španělského sálu Pražského hradu byly organizátory pozvány na dvě stovky hostů, zástupců historických měst a krajských vítězů, z nichž se celkovým vítězem mohl stát jen jeden. „Pevně jsme věřili, že letos ocenění získáme, přeci jenom jsme byli dvakrát nominovaní, přesto jsem byl až do konce ve velkém napětí, zda to tentokrát vyjde. Pro učitele historie je opravdu obrovskou poctou převzít jménem města zrovna tuto cenu. Chtěl bych ale zdůraznit, že se jedná o ocenění pro všechny obyvatele Jičína a je to nádherný dárek k 50. výročí Městské památkové rezervace v Jičíně,“ uvádí místostarosta Petr Hamáček.

Jičín se v soutěži pochlubil rekonstrukcemi památek za 12,1 milionu korun, což činí zhruba 12 % výdajů na investice. V roce 2016 pokračovaly práce ve Valdštejnské lodžii, a to opravou čestného dvora, kde mají za 3,1 mil. Kč letos vzniknout nová sociální zařízení. Několik měsíců předtím byla vybudována pro Lodžii dosud chybějící kanalizační přípojka za 2,71 mil. Kč. Lektorská místnost se za 250 tisíc Kč rozšířila o dřevěné patro. Pokračovala také rekonstrukce další části terasních zdí v Libosadu za celkem 8,32 mil. Kč. Na tuto akci byla využita dotace právě z Programu regenerace ve výši 3,12 mil. Kč. Investovalo se ale i v jiných částech města – pokračovalo se např. s rekonstrukcí věže kostela sv. Ignáce z Loyoly, kam putovalo více jak 1,1 mil. Kč a za 200 tisíc Kč byly na věži osazeny tři ciferníky. Natřena byla také střecha Valdické brány za 300 tisíc Kč a budova I. ZŠ v ulici 17. listopadu získala nově zrekonstruovaná sociální zařízení za 1,2 mil. Kč. Podpořeny byly při renovaci tři historické domy soukromých vlastníků na Valdštejnově náměstí. Jičín se na opravy historických objektů snaží získávat dotační podpory – z ministerstva kultury to bylo vloni téměř 3,5 milionu korun a z ministerstva pro místní rozvoj 1,26 milionu. Krajský úřad přispěl částkou 200 tisíc Kč.

Jičín chce v opravě svých památek pokračovat i nadále – z Programu regenerace bude letos spolufinancována oprava schodů v Letohrádku a v případě zájmu budou podpořeny i opravy soukromých domů v centru. Mimo něj začne v nejbližších dnech rekonstrukce prostoru městského informačního centra a vedlejších nebytových prostor vč. prvního patra směrem k náměstí, a to za zhruba 14 milionů. Počítá se také s první etapou opravy oken na jičínském zámku. Vnitřní úpravy za zhruba 2,5 milionu budou provedeny také v tzv. Regentském domě na Valdštejnově náměstí, kam se přesune administrativní zázemí městských organizací. K jednomu milionu korun, které Jičín získává za vítězství, bude muset přidat dle pravidel další milion + DPH a utratit je do konce roku. O jeho využití se teprve bude rozhodovat.

Jičín získává finance z Programu regenerace od roku 1995. V soutěži o titul Historické město vyhrál v krajském kole a získal odměnu 100 000 Kč celkem devětkrát – v letech 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2014, 2015 a 2016. V roce 2015 a 2016 skončil v celostátní soutěži na druhém až třetím místě a pokaždé získal další finanční podporu – 100 000 Kč. Podle pravidel soutěže se nyní nebude moci jako vítěz pět let do soutěže přihlásit.

(Zdroj: Magdaléna Doležalová, tisková mluvčí města Jičína, e-mail: dolezalova@mujicin.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.