BUDE TUHÁ ZIMA, NEBO…?

0

Tuto otázku si dává mnoho z nás. Říká se, že je-li mnoho žaludů a jeřabin, a to letos opravdu je, že bude tuhá zima. Ale zatím to tak v dlouhodobém výhledu příliš nevypadá. Ano, zažijeme dvě výraznější chladnější mrazivé periody na počátku příštího roku a na konci ledna, ale jinak vše nasvědčuje, že letošní zimní období bude spíše teplotně průměrné s dostatkem srážek jak sněhových, tak i dešťových.

Klasická vánoční obleva bude zeslabena, a tak je reálné, že v Turnově mohou být Vánoce bílé, ale teploty se budou pohybovat nejčastěji jen slabě pod bodem mrazu. Celkově letošní rok po mnoha suchých obdobích na Turnovsku přinesl dostatek vláhy a také četné bouřky, a tak se výrazně srovnal dlouhodobý srážkový deficit, což je výrazně dobrá zkušenost. Z letních kuriozit bylo v naší oblasti hlášeno dvakrát pozorování kulového blesku za bouřky, a sice v Ploukonicích a v Roztokách u Jilemnice, a jedno malé tornádo nedaleko Libuně, které ale nenapáchalo větší škody. Pohybovalo se mimo obydlenou krajinu a po několika desítkách sekund zaniklo.

Podzim je také obdobím, kdy nad Evropu zavítají výraznější tlakové níže z Atlantiku jako zbytky po tropických hurikánech. Letos úroda hurikánů v Atlantiku je mimořádně hojná a lze očekávat, že zejména v říjnu a listopadu dvě podobné cyklóny dorazí i nad střední Evropu a způsobí větrnější počasí, nicméně mělo by se jednat o daleko menší škody, než jaké způsobují hurikány v klasické síle. Ty totiž na svém putování oceánem směrem k Evropě ztrácejí na síle, ale i tak často dokážou potrápit lesníky a energetiky svou intenzitou.
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, meteorolog a senzibil, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

(Na snímku jsou podzimní maloskalské Suché skály s panoramatem Krkonoš.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.